Kevin Hackie, bodyguard Tupaca a jeho neskutečné svědectví – ČTĚTE

Kevin Hackie, bodyguard Tupaca a jeho neskutečné svědectví – ČTĚTE

Tento rozhovor vznikl v říjnu roku 2007, je převzat ze stránek allhiphop.com.

Od smrti Tupaca se objevilo spousty příběhů, polopravd a drbů. I po jedenácti letech od smrti Tupaca má veřejnost stále spoustu nezodpovězených otázek. Kolem jeho vraždy nebyl zatčen ani jeden člověk. S vydáním dokumentu Tupac: Assassination, za nímž stojí R.J.Bond a „Big Frank“ Alexander se objevilo opět desítek lidí, kteří se zajímají o vraždu Tupaca a události, které se staly v osudnou noc v Las Vegas. My jsme vyzpovídali bývalého Tupacova bodyguarda Kevina Hackieho, který v době Tupacova zavraždění pracoval u Death Row Records.

Hodně lidí se od té doby dívá na Kevina jako na hlavního svědka celé akce. V tomto rozhovoru, který vyšel v roce 2007, se Kevin snaží vylíčit své tvrzení, že policejní korupce, která se v té době odehrávala na Západním pobřeží, byla hlavní překážkou k uzavření celé kauzy a získání dostatečných důkazu vraždy Tupaca. Server AllHipHop.com se zeptal Kevina na pár zajímavých otázek.

AllHipHop.com: Představte se nám trochu a řekněte nám něco o sobě, hlavně čtenářům, kteří moc neznají váš příběh, můžete?!

Kevin Hackie: Pracoval jsem jako policista více než 17 let a v současné době jsem generálním ředitelem jedné bezpečnostní agentury. Pracoval jsem jako „tajný agent“ pro americkou vládu asi tři a půl roku. Reggieho Wrigta (generálního ředitele Death Row Records) znám už více než 20 let.

AllHipHop.com: Vy a Reggie Wright jste oba pracovali jako policisté na oddělení v Comptonu, je to tak?

Kevin Hackie: Ano, já jsem měl na starosti „školní gangy“ na kraji města a Reggie měl na starosti gangy, které byly přímo ve městě. Ale má hlavní pozornost byla zaměřena na školy, samozřejmě že jsme řešili i takové věci, jako je přepadení na ulici a další.

AllHipHop.com: Podle toho, co se ke mně dostalo, tak Reggie Wright opustil policejní oddělení a odešel pracovat k Death Row Records. Současně byl také hlavou společnosti „Wright Way Security“, který se zabýval především zajištěním bezpečnosti pro Suge Knighta a umělců, kteří v té době pracovali v Death Row. Kdy jste si vy osobně začal „načerno přivydělávat“ jako „bezpečnostní doprovod“ pro hudební společnost Death Row Records?

Kevin Hackie: Bylo to v roce 1992, na konci roku 1992.

AllHipHop.com: V té době jste byl stále policejní důstojník v Comptonu, nebo jste tehdy už začal pracovat pro FBI?

Kevin Hackie: Byl jsem policejní důstojník, měl jsem vlastně dvě práce. Pořád jsem byl policista, tehdy mě tři roky platila ještě navíc vláda a peníze mi dávali i za to, že jsem tam vedl policejní oddělení.

AllHipHop.com: Slyšel jsem, že jste byl jako policejní důstojník v Comptonu zatčen za převážení „nezaregistrovaných zbraní“. Je to pravda, nebo si to někdo vymyslel, jen proto, že jste pracoval tehdy u FBI?

Kevin Hackie: Je to pravda, můj případ dokonce zrušili už v odvolacím řízení a dostal jsem za to sedm měsíců ve vězení. (bližší informace v dokumentu Biggie & Tupac, přeloženo rovněž na našich stránkách, pozn. autora překladu)

AllHipHop.com: Kdy vás vlastně povýšili v FBI?

Kevin Hackie: Žádné povýšení to tehdy nebylo. Řeknu vám, jak se to všechno stalo. Chtěl jsem se stát agentem v protidrogovém oddělení. Jedna věc vedla k druhé a najednou mi jednoho dne řekli, že sledují Reggieho a Sugea Knighta. Hned na to jsem volal do hlavní kanceláře FBI, kde jsem byl představen pár agentům a takhle to všechno začalo. V podstatě to byl z mé strany slib, že do toho půjdu a že mi to pomůže v kariéře. Byla to z mé strany i pomoc lidem, a pak se to všechno stalo. Dělal jsem na tom přes tři roky. Tehdy, když postřelili Tupaca, jsem se dost pohádal s hlavním agentem, který měl na starosti celý případ a takhle celý ten příběh vlastně i skončil.

AllHipHop.com: To, že jste chtěl načerno pracovat jako bodyguard pro label Death Row Records, bylo vaše rozhodnutí nebo to byl požadavek ze strany FBI?

Kevin Hackie: Ne, bylo to z mé strany, tehdy už jsem tam pracoval. Byl jsem nejbližším člověkem, který byl za Reggiem v té době. Byl jsem tomu všemu nejblíže.

AllHipHop.com: Sdělilo vám FBI, proč vlastně sledují Death Row Records?

Kevin Hackie: Podezřívali z toho hlavně Reggieho, že prováděl, jak to mám říct, že pomáhal s jistými kriminálními činnostmi Suge Knighteovi.

AllHipHop.com: Rádi bychom, abyste nám aspoň některé z těchto věci popsal více dopodrobna.

Kevin Hackie: To nemůžu, protože na Long Beach se mnou pracoval jeden tajný agent, který dělal i se mnou na tom případě.

AllHipHop.com: Jak se tedy jmenuje ten policejní důstojník?

Kevin Hackie: To jméno vám nemůžu sdělit, protože ten člověk je stále policejní důstojník, stále je aktivní.

AllHipHop.com: V pohodě. Takže říkáte, že ten člověk s vámi dělal i ochranku pro Death Row Records?

Kevin Hackie: Ano.

AllHipHop.com: Jak se na veřejnost dostala informace, že děláte, nebo jste vlastně dělal i pro FBI?

Kevin Hackie: Začalo to u případu zavraždění Christophera Wallace, kdy jsem dokonce podal žalobu na město Los Angeles, které tehdy prodalo mé informace za více než půl miliónu dolarů tamějším policajtům. Dokonce o tom v časopisu Rolling Stone vyšel článek. Bylo to asi před pěti, šesti lety, že?

AllHipHop.com: Ano, ten článek se jmenoval „Zavraždění rappera Notoriouse B.I.G“. Vyšel v roce 2001. Ten článek rozlouskl hodně věcí, které se točily kolem jeho vraždy a práce policistů z Los Angeles.

Kevin Hackie: Policie Los Angeles měla dokonce o mě celou složku plnou informací, ale všechny dokumenty, což bylo asi deset až dvanáct kazet, tak je po jednom prodali jistým lidem.

AllHipHop.com: Opravdu?

Kevin Hackie: Všechno kolem toho článku a kolem celého případu rodiny Wallaceových, víte o té žalobě, která se stala před lety? Upřímně řečeno jsem nechtěl být vůbec zapojován do žádné z těchto věcí. Pak přišel nějaký informátor a měl na mě pár obvinění, protože měli spousty dokumentů o mě a taky kazety z policejního oddělení… ty pásky pak předali dokonce i soudci, to bylo v roce 2001. Nevím do jaké podoby se vyznáte v případu Wallaceho rodiny a v tom mém případu, ale soudkyně Florence Cooperová má vlastně na starosti oba případy.

AllHipHop.com: Jak se ty kazety a dokumenty dostaly z vašich rukou ke konkrétní osobě?

Kevin Hackie:Nikdo mi je neukradl, ale prodal je někdo z policejního oddělení Los Angeles.

AllHipHop.com: Dokument s názvem Tupac: Assassination, který zanedlouho vyjde v kině a poté na DVD, v podstatě ukazuje na dvě konkrétní osoby, které stály za vraždou Tupaca. Jsou to dva muži, které prý velice dobře znáte. Souhlasíte se závěrem tohoto dokumentu?

Kevin Hackie: Souhlasím s tím na 110%.

AllHipHop.com: Pomožte mi tedy trochu. Vzhledem k tomu, že zde nemůžu zveřejnit jména těch dvou mužů, na které se v dokumentu ukazuje. Můžete mi vysvětlit co dalšího se dělo v noc, kdy zavraždili Tupaca?

Kevin Hackie: No faktem je, že Orlando Anderson a to můžete klidně zveřejnit, střílel na Tupaca. O tom není pochyb. Dokonce byl na něj vydán i zatykač, jsou k tomu dokonce podklady, z roku 1998. Chtěli ho zatknout za tento zločin, ale ve skutečnosti to nestihli, protože byl do 24hodin od vydání toho zatykače někým zastřelen. Samozřejmě o tom ví jen lidé, co pracují v oddělení Los Angeleské policie, kdy byl ještě Reggieho táta nadporučík (objevuje se v dokumentu Biggie & Tupac, pozn. autora překladu) a měl na starosti město Los Angeles.  Orlando však byl záhadně zastřelen hned další den. Dokonce je k této věci i spousty dokumentů. Je tam všechno napsané.

AllHipHop.com: Jak jste se dopracoval ke jménu Orlanda Andersona? Dokonce se ke mně dostalo, že neměl ani lístky na boxerský zápas mezi Mike Tysonem a Bruce Seldonem, tedy tu noc, kdy Tupaca postřelili. Myslíte si, že potyčka mezi Orlandem a Death Row měla odlákat pozornost od vraždy, kterou měli udělat tito lidé?

Kevin Hackie: Podle všech dostupných prostředků ano. Řeknu vám to takhle. Klidně bych na to vsadil svých deset miliónů. Ale radši to nechám tak.

AllHipHop.com: To je odvážné tvrzení. Je pravda, že se za kolonou aut, která doprovázela Tupaca objevili i agenti z FBI?

Kevin Hackie: Ano.

AllHipHop.com: Sledovali ho, protože…

Kevin Hackie: Závěr si ale udělejte sami, nechme to tak.

AllHipHop.com: A proč tedy FBI sledovalo auto Tupaca, když se k celému případu jeho vraždy nechce od té doby vlastně ani přihlásit?

Kevin Hackie: V první řadě vám chci říci, že není žádným tajemstvím, že vláda neměla Tupaca zrovna moc v lásce. Omluvte mi můj slovník, ale je to jen případ jiného niggy, který měl moc peněz a hip-hop byl pro něj jen hrou. V žádném případě nešlo o to, že by to byl člen nějakého gangu, vzniklo to jen kvůli tomu, aby se prodalo více nahrávek. Ale to, že ho vláda neměla vůbec v lásce, tak to vím od několika lidí, dokonce mi to říkal i okresní prokurátor David Roger z Clark County, možná byste se mu mohli i ozvat. Zavolejte mu, nebo mu klidně napište email. Minulý týden jsem si s ním napsal pár zajímavých emailů.

AllHipHop.com: Je z Las Vegas, že?

Kevin Hackie: Jo, dělá tam hlavního prokurátora. Jedině on tam může svolat porotu. Lidi si myslí, že v Las Vegas není žádný prokurátor, ale on tam má na starosti celý to město. Ve skutečnosti jim ale policie z Las Vegas nikdy nedala pádné důkazy a místo toho řekli, že oddělení v Comptonu to celé posralo. Ten případ bohužel řeší jen Compton, Las Vegas s tím nechce mít nic společného.

AllHipHop.com: Jaký máte názor na to, že to má na starost oddělení v Comptonu?

Kevin Hackie: Souhlasím s tím, aby na tom dělali. Stejně se nemůže stát na konci dne, že byste chtěli někoho ukřižovat za to a urychlit to, že ne? Možná z toho bude jen další skandál, ale když to má na starosti oddělení v Comptonu, tak z toho bude mega-skandál.

AllHipHop.com: Podle mě je to věc, se kterou nechce mít nikdo nic společného.

Kevin Hackie: Přesně tak, nikdo za to nechce být vůbec zodpovědný.

AllHipHop.com: Myslíte si, že se někdy vyřeší celý případ?

Kevin Hackie: Snad po jedenácti letech se aspoň něco vyřeší. Objevili se dokonce noví lidé, prosadili si v celém vyšetřování to své. Myslím ale, že se to vyřeší. Třeba moje matka je z Porto Rica a můj otec je běloch, žid. Sečteno a podtrženo, kdyby byl Tupac Shakur běloch, myslím, že by byl celý případ vyřešený. Teď třeba to, co se děje s OJ Simpsonem, to je přímý důkaz toho, za jak dlouho se takový věci dají vyřešit.

AllHipHop.com: Je to stejné i s Davem Chappellem, který nedávno do médií řekl, že Nicole Simpson neumí rapovat. Vlastně ji tím urazil, ale po stránce rasové, že?

Kevin Hackie: Přesně tak. Nechtěl, aby ho za to zavřeli, ale stalo se to, stejně za něho pak někdo zaplatil kauci. Ale jsme v roce 2007 a pořád je tady spousta případů „nerovného zacházení.“ Kdyby byl Tupac běloch, nebyl by s tím problém. Musíte si uvědomit jen to, a to si řekněme narovinu, že Death Row v té době ovládalo úplně všechno.

AllHipHop.com: Buďte trochu konkrétnější. Takže to nebyli jen lidé, kteří v té době dělali v hudebním průmyslu?

Kevin Hackie: Ano, nebyli to jen tito lidé. Na výplatní pásce se objevilo mnoho dalších lidí, opravdu mnoho.

AllHipHop.com: Předpokládám, že někteří z těchto lidí stáli i za vraždou rappera Notorious B.I.G, že ano?

Kevin Hackie: Přesně tak. Například i detektiv z Los Angeles, Greg Kading souhlasil s mým tvrzením a brzo po události mi dokonce potvrdil, že v případu zavraždění Biggieho budou brzo zatýkat. Můžete klidně použít jeho slova, když mi řekl, že brzo někoho zatknou.

AllHipHop.com: Všechny informace, které jste nám prozradil, vy se nebojíte o svůj život, že se jednou můžete potkat s lidmi, kteří jsou zapleteni do obou vražd?

Kevin Hackie: Bojím se každý den, pořád se bojím. Ale vím, že kdyby se mi teď něco stalo, tak by to byl protest proti veřejnosti. Víme, kdo stiskl spoušť, o tom není pochyb.

AllHipHop.com: Máte na závěr našeho rozhovoru pro nás ještě něco?

Kevin Hackie: Něco dalšího pro vás?

AllHipHop.com: Ano.

Kevin Hackie: Vydělat další rok deset miliónů dolarů. To je asi všechno (směje se). A nemyslím tím peníze za to, že budu informátor, mám svou vlastní a hlavně úspěšnou bezpečnostní agenturu.

Překlad: djbeton