Home Interview – rodina vypráví o Pacovi Životopis Tupacova otce: Mutulu Shakur

Životopis Tupacova otce: Mutulu Shakur

Mutulu Shakur se narodil 8. srpna 1950 v Baltimore (stát Maryland) jako Jeral Wayne Williams. V sedmi letech se přestěhoval se svojí matkou a mladší sestrou do Jamaicy (Queens, New York City). Shakurovo politické a sociální cítění se začalo rozvíjet v raných letech jeho života. Jeho matka trpěla nejen tím že byla černá žena, ale také tím, že byla slepá. Tyto elementy představovaly Shakurovou první konfrontací se státem, když pomáhal své matce proplétat se labyrintem postaveným na sociálním systému. Díky těmto zkušenostem se Mutulu naučil, že systém nepracuje v zájmu černého lidu, a že černý lid musí kontrolovat instituce ovlivňující jejich životy.

Od 16 let byl Dr. Shakur členem New Afrikan Independence Movement. Jako část tohoto hnutí se Dr. Shakur stal terčem nezákonného Kontrašpionážního programu uskutečňovaným FBI (COINTELPRO). To byla tajná policejní strategie používaná v USA na začátku šedesátých let k potlačení a zničení progresivních a revolučních organizací. Má se za to, že Shakurův odpor k tomuto programu vedl k jeho zatčení a soudnímu procesu.

Během konce 60. let byl Shakur také politicky aktivní a pracoval s Revolutionary Action Movement (RAM), což byla černá vlastenecká skupina, která bojovala za právo černých na seberozhodování a za sociální změny v Americe. Mutulu byl také členem Prozatimní vlády republiky Nové Afriky, která podporovala založení nezávislé Nové africké (černé) republiky a ustanovení Černého státu v jižní části USA. Dr. Shakur také pracoval velice blízce s Black Panther Party, kde podporoval svého bratra Lumumbu Shakura a Zayda.


V roce 1970 byl Dr. Shakur zaměstnán v Lincolnově společnosti pro detox jako instruktor pro politické vzdělání. Jeho funkci Lincolnově programu později obohatilo i poradenství o potlačování příznaků pomocí akupunktury. Dr. Shakur získal oprávnění praktikovat akupunkturu v roce 1976 v Californii. Nakonec se stal zástupcem ředitele v Lincolnově programu a přidružený k programu zůstal až do roku 1978.

Od roku 1978 do roku 1982 byl Shakur spoluzakladatel a spoluředitel Černé asociace poradenství akupunktury Severní Ameriky (BAAANA) a Harlemského institutu pro akupunkturu. Na konci 70. let byla Shakurova práce v akupunktuře a detoxu z drog národně i mezinárodně známá a byl pozván k mnoha členům lékařské společnosti z celého světa. Dr. Shakur přednášel o své práci na mnoha lékařských konferencích a byl také pozván i do Číny. V rozšiřování své práce pro Charles Cobb Commission for Racial Justice for the National Council of Churches vyvinul svůj protidrogový program.

Dr. Shakur byl nad to ještě vzdělaný pracovník a přeborník v boji proti politickému věznění a odsuzování černých aktivistů v Americe. Je zakládajícím členem Národní komise pro osvobození polických vězňů. Byl vedoucím v boji proti nezákonným americkým právním programům zaměřeným na zničení Černého hnutí v Americe a pracoval na odhalení a zastavení tajné americké války proti černé kolonii.

V březnu 1982 byli Dr. Shakur a deset dalších obviněni federálním soudem na základě amerických konspiračních zákonů nazývanými Racketeer Influenced and Corrupt Organization (RICA). Tyto konspirační zákony byly zdánlivě vytvořeny k tomu, aby pomáhaly vládě v obžalováních osob v organizovaném zločinu, avšak byly používány s různými stupni úspěchu proti revolučním organizacím. Dr. Shakur byl obviněn z konspirace a z členství v tajné polovojenské jednotce, která se několikrát pokusila vykrást banky. Osm takových skutečností se mělo údajně stát mezi prosince 1976 a říjnem 1981. Navíc byl Shakur obviněn z účasti na útěku z vězení Assaty Shakura v roce 1981, který je nyní v exilu na Kubě.

Po pěti letech v „podsvětí“ byl Dr. Shakur 12. února 1986 zatčen.

Dr. Shakur je otcem šest dětí. Jeho syn Tupac byl zavražděn v roce 1996. Mutulu má pevné důkazy, že to bylo pokračování COINTELPRO. FBI, Federální úřad věznic a Vymáhání práva vydali veškeré úsilí k tomu, aby Dr. Shakura udrželi odděleného od jeho syna Tupaca.

V současné době je Mutulu Shakur vězněn v Atlanstské věznici.

Překlad: DjBeton