Home Interview - slavní vypráví o Pacovi Rozhovor s 2Pacem z roku 1993 v talkshow Arsenio Halla

Rozhovor s 2Pacem z roku 1993 v talkshow Arsenio Halla

Našim dalším hostem není jen člověk, na kterého jsou neustále házeny různé obvinění za texty na jeho albech, ale je to rovněž člověk, který si zahrál roli Luckyho s Janet Jackson ve filmu s názvem Poetic Justice. Možná si ho taky pamatujete z filmu Juice, ale dovolte mi vám pustit krátkou ukázku z jeho nejnovějšího filmu.

Scéna z filmu Poetic Justice:

Janet: – Jak se jmenuješ?

Tupac: – Lucky.

Janet: – Lucky? Pojď sem, Lucky. Chci ti něco pošeptat. A nech si ty kecy. Teď mi řekni, co chceš po mě, ale popravdě. Chceš si přičichnout k mé kundičce?

Tupac: – Jo, to jo.

Prosím, přivítejte Tupaca Shakura. Mám takový pocit, že jsou v tobě dva Tupacové, teď myslím toho přátelského, citlivého, přátelského chlápka. Ta její kundička teda voněla dost dobře. Jsi teď poslední dobou pořád zapletený do spousty sporných otázek, ty si určitě pak projdeme. Ale jaká je Janet jako herečka, jak jí to jde? Jako herečka je výborná, podle mě tím překvapila dost lidí, tím jak je přirozená, že není jen nějaká „vesnická děvenka.“ Každý očekával to, že bude hrát nějak přehnaně, že to bude tím, jak není bohatá, ale nic z toho neukázala. Určitě víš, že jsi dostal roli, o které touží každý muž v Americe. Ta její kundička ale voněla. Kamkoliv, kam jen vkročím, tak říkají: „On si čichal k té její kundičce.“ To je ten, co byl pod Janet. Totálně mě to dostává. Kundička?! Vlastně ani nemusíš koukat na ten film, že?! Ale určitě by sis k ní nejraději přivoněl. Líbal jsi jí taky? Ano, ano. Líbala dobře? Jo, to jo, jo, jo, jo. Pořád jsem opakoval: „Pojďme to natočit ještě jednou. Ještě aspoň jednou, Johne, prosím tě. Udělej mi laskavost, aspoň jednou.“ Byl na natáčení přítomen i její přítel? Jo, stál hned tam. Pouštěl se nějak do té scény? Ne, jen mi říkal, ať to udělám tak, jako bych ji chtěl skutečně políbit. Určitě víš, co tím myslím. A já na to: „Ty vole, tak tohle teda nechápu.“ Říkal něco jako: „Představ si, že máš jen jeden pokus a polib ji, jako kdyby to bylo naposledy, udělej to jak nikdy. A prostě to nějak vyjde. Připadal jsem si jako její starý, vlastně jsem ani nevěděl, s kým v tu chvíli randí. A ještě než jsme do toho šli naplno, tak jsem si nafoukl snad 40 žvýkaček a zkoušel to nanečisto. Ale vůbec se ji nedařilo mě dostat.“

Tento víkend sem se díval na zprávy v televizi a bylo tam něco o nějakém testu na AIDS. Co se tam vůbec stalo? Dobře. Někdo prostě přišel do mého přívěsu, byl to režisér filmu, John Singleton. Musíš podstoupit test na AIDS, protože budeš líbat Janet. A ona říkala, že když to nepodstoupíš, že prostě nic nebude. A já na to: „Fakt to musím podstoupit? Jasně, že musíš. Jen abys věděl, tak já na to nepůjdu. Pak hned odešel. Za chvíli za mnou přišel producent – prosím tě, mohl bys pro mě něco udělat? Ne, hned odešel. Za chvíli tam byl zase někdo. Že prý se všichni shodli na to, můj manažer, agent, abych na to šel. Řekl jsem, že jestli se budeme doopravdy milovat, udělám si klidně i čtyři testy na AIDS. Aby z toho byla pěkná show. Neříkám jenom to, že to byl na mě dost velký projev neúcty, ale taky jsem si říkal, kdo to vymyslel takovou kravinu. Vypadalo to jako by nikdo nevěřil, že jsem čistý. Tak ať si to ti lidi klidně zjistí.

Nedávno jsem taky viděl v novinách článek o tom, že nějaký člověk zabil jednoho policistu a on tam říkal, že to udělal proto, že slyšel tvoje texty, tvoji hudbu, bylo to prý kvůli kazetě, která mu v tom momentě hrála v autě. To mám teda dost špatný, že? Je toho ale nějak moc. Kdo za to mohl? Počkej, napadne mě hned nějaké šílené jméno. Třeba Tupac. Běžte si pro něho. Když sis to přečetl v novinách, co jsi na to říkal?! Říkal jsem ty vole, já už byl totiž předtím zmlácenej policií, ale sám jsem se cítil dost divně, ale nic takového jsem neudělal, člověk musí  pochopit, co chce udělat, odkud je a tak. A víš, co na to řekl soudce?! Ne! Ten člověk má ale fakt štěstí! Jo, jasně, jsem určitě vinný, můžu za to. Ale nelíbilo se mi, jak hned v televizi vystoupil vice-prezident, pokaždé, když mě někdo vidí, tak si myslí, že jsem nějaký „zabiják policistů.“ Jen kvůli tomu, že někdo řekl moje jméno. Já to beru tak, že se s tím musím vypořádat, dostat se z toho, bojovat s tím, lidi pracují dost tvrdě, já musím prostě taky.

Podal jsi žalobu na policejní oddělení za to, že tě brutálně napadli, že ano? Ano, ti lidi z toho oddělení mě pěkně zmlátilo a prakticky jen za to, že jsem přecházel přes cestu a ne po chodníku. Ale bylo to zvláštní. Jen za to? Jo, jen za to. A za to mi pak dali pěknou nakládačku. Takže tohle byla jejich pomsta? Jo, vytáhli mě rovnou z basy a dost mě tam zmlátili. Ale já se jim teď chystám pomstít. Bylo to dva měsíce hned potom, když jsme dodělali film s Janet Jackson. A oni mě tam měli chránit. A oni si mě vyhlídli na natáčení. Ten policajt řekl: „Hej, kam jdeš?“ Já jsem jen říkal, že chci jít ven z toho přívěsu, že tam jsem jak zavřený v base. A pak jsem prostě odešel a ti policajti taky.  Protože jsem tam byl jak v base. A najednou jsem se dostal do momentu, kdy jsem nemohl říct do úst pro ně nebezpečné slovo a to je „policajt.“

Když jsme spolu mluvili ještě před natáčením show, tak jsi říkal, že sis něco koupil na ochranu. A v tom slově se objevilo slovo – „devět“. Pro člověka na ulici je to bráno jako zbraň – „devítka“. Je to tak. Tak za to dostaneš určitě nějaký dopis. A mě by zajímalo, co si myslíš o vlivu prodávání a dělání nahrávek a dělání filmů za který vydělávají ty produkční společnosti. Protože když si to vezmu, tak jsi mnohokrát zmiňován, jako že jsi „příliš blízko vězení.“ Musí to být pro tebe dost těžké. Je to takhle, hned to uvedu na pravou míru. To jak člověk hladoví, to znamená, že v něm bude něco, co mu může časem dovolit zbohatnout. Takže, když hladovíš dost dlouho, znamená to, že chudobu, kterou jsi prožil, že prožiješ zároveň i fajn a super život. Něco jako, když se bohatý člověk bojí, že ho dohoní ten chudý. Každý ví, že je s tím pořád problém, každý ví, v jaké ten člověk je i situaci, že se narodil prakticky na ulici. Je jen na tobě, jak se jim ukážeš, jaký talent jim předvedeš. Proč člověk, který nic nemá, se najednou ocitne v situaci, kdy se mu stane něco, co nečekal?

Takže je to vlastně něco jako začarovaný kruh, který má vliv na umění toho člověka. Ty vlastně díky tomu, co sis prožil, tak se stáváš bohatším. Ano. Nejsem zas tak bohatý, ale oni mi pořád cpou přes nos nějaké účty, abych je zaplatil. Třeba je to tak, že v jedné chvíli na mě bylo podáno sedm trestních oznámení a já nic neudělal, ale pořád jsem za to musel platit svým právníkům. Platil jsem všem, kteří za to museli stát u soudu. Platil za to svého bodyguarda. Vlastně jen toho jednoho.  Je to vlastně tak, že mi dávají hodně peněz, ale taky dostávám hodně účtu, které musím zaplatit a těch je daleko více. Pořád jen vysedávám u soudu. Taky jsem dost často v rádiu. Teď jsem třeba zjistil nedávno, že mi někdo vzal z auta rádio, přiznejte se, kdo to tady byl. Já ho za to dostanu, zaplatím mu za to. Snad to nebudeš ty, protože jsi nějak tajemný. Hej, hej, to nejsem já.

Rovněž jsme v zákulisí mluvili o tzv. hnutí v hudebním průmyslu, které se vrací zase do doby marihuany. Každý, třeba takový Dr.Dre a jeho album Chronic, až na druhý pobřeží. Myslíš, že závisí na dětech, aby poslouchali hudbu, která se jim líbí a která je taková? Dobře, je to tak, že rodiče mají svou vlastní práci, starají se o sebe. Ale i my rappeři máme svou vlastní práci. A rodiče jen dělají, hrej si s míčem a já budu říkat, že jsem tvůj rodič. Ale my nerapujeme jen o tom, jak se cítíme, ale o tom, jak cítíme ty věci, když jsme zrovna zkouření.

Je to jen o pocitu, který třeba já osobně v sobě mám, jak tu věc cítím. Naše práce je něco jako, že máme mluvit o věcech s lidmi, které nejsou zrovna dobré, které nejsou fajn. Hulíme jen kvůli tomu, abychom se dokázali dostat přes ty věci. Počkej, až si ty věci tady vyřeším a já si zatím zhulím jednoho špeka. Víš, co tím myslím? Když máš v sobě stres, tak si prostě ubal a zapal si ho.

A co by na to řekl tvůj syn? Řekl bych mu to, co mi jednou řekla moje matka, jestli se chceš zhulit, tak se zhul. Moje matka byla v hnutí Panterů a já jsem ji říkal, že když se zhulím, tak to bude jen kvůli ní. Černá Panterka, ano. Nemůžu se doma zhulit, vyjít na ulici a říkat ji, že to není tráva. Něco jsem zhulil, ale tohle není z té trávy. Tohle mi jednou řekla moje matka. Takhle chci pomoct i kámošům, ať nechají těch záhadných drog, to co dělají ti lidé. Třeba i takové kafe je droga. To proto mladí lidé pijou kafe. Podle mě je to kvůli té „koka“ co tam je. Měli bychom si toho vážit, nemluvit jen o tom, ale dělat to. Každý, kdo bere drogy, tak se o tom snaží i mluvit, ne to jen zlehčovat. Může přejít marihuana k nějaké větší závislosti? Ne. Dobře, takže tohle ti pomáhá se s tím vypořádat, že? Jo, to teda jo. Tupac Shakur.

Překlad: DjBeton