Home Překlady rozhovorů Reggie Wright, boss Death Row a jeho odhalení, co se dělo 7.září 1996 v Las Vegas

Reggie Wright, boss Death Row a jeho odhalení, co se dělo 7.září 1996 v Las Vegas

INTERVIEW: Reggie Wright, boss Death Row a jeho odhalení, co se dělo 7.září 1996 v Las Vegas

Dokument Tupac Assassination se snaží vyřešit jednu z největších hip-hopových detektivek, kde figurují jména Suge Knighta a Reginalda Wrighta Jr, jako hlavních podezřelých z vraždy rappera Tupaca. Podle nedávno přeloženého rozhovoru s bývalým bodyguardem Tupaca a policejním důstojníkem z Comptonu, Kevin Hackie tvrdí, že spolupracoval s FBI, tedy v době, kdy měl na starosti ochranu samotného Paca. Podle Hackieho, federálové podezřívali značnou dobu Suge Knighta a jeho společnost z provádění trestné činnosti celého hudebního impéria – společnosti Death Row Records. Hackie se snažil ventilovat informace přímo FBI, zatímco pracoval v Death Row jako jeden z bodyguardů Tupaca.

Přítomnost velkého počtu policejních důstojníků, kteří kdysi pracovali v oddělení Los Angeles a kteří poté byli mimo službu se jeví jako případ korupce. Možná to byl hlavní důvod uzavření celého případu.  To všechno ale začíná a končí u Death Row, bývalého generálního ředitele a šéfa bezpečnostní složky Reginalda Wrighta. Nový dokument s názvem Tupac Assassination přináší spousty nových informací o jeho osobě. V otevřeném rozhovoru, který nám pan Wright nabídl, vypráví svou verzi práce v hudebním labelu Death Row, vzpomíná na nedostatek lidí z ochranky v Las Vegas a odkrývá motivy, které možná stály za střelbou na Tupaca a Sugea v osudnou noc 7.září 1996.

AllHipHop.com: Můžete prozradit serveru AllHipHop.com a jeho fanouškům něco o vás?

Reginald Wright: Jmenuji se Reginald Wright. Pracoval jsem jako policejní důstojník v Comptonu, v Los Angeles, až do ledna roku 1996, kdy jsem odešel do výslužby. Měl jsem dopravní nehodu, kde jsem si hodně „zaneřádil“ kotník a musel jsem odejít do invalidního důchodu. Naštěstí jsem krátce před tou nehodou, v květnu roku 1995, jsem otevřel svou vlastní bezpečnostní agenturu, kde jsem začal poskytovat služby pro Death Row Records a další filmové produkční společnosti. Měl jsem na starosti ochranu lidí společnosti Death Row a byl jsem taky prodejce značky Death Row, kterou jsem zásoboval, jmenovalo se to Wright Way Protective Services. Když byl však Suge Knight znovu uvězněn do basy za porušení podmínky, tak v roce 1997 jsem začal šéfovat celé společnosti. Ze dne na den jsem prakticky začal dělat byznys pro nahrávací společnost Suge Knighta, až do jeho návratu. Pak jsem pro Death Row přestal pracovat, to bylo někdy v lednu 2002 a začal jsem se živit jako konzultant, to bylo asi dva, tři roky po opuštění Death Row.

AllHipHop.com: Vím, že hlavním důvodem proč děláme tento rozhovor byla vaše reakce na nedávné prohlášení vašeho bývalého zaměstnance Kevina Hackieho. V dokumentu, který nedávno vyšel s názvem Tupac Assassionation přiznal Kevin, že spolupracoval s FBI během své práce ve společnosti Death Row. Nápad udělat tento dokument měl prakticky jeden z vašich dalších bývalých zaměstnanců, člověk jménem Frank Alexander, že ano?

Reginald Wright: To je pravda. Suge a já jsme slyšeli za ty roky hodně kritiky. Z úcty k Tupacovi, nejsme opravdu takoví, jací si lidé myslí. Jiný názor má Afeni, členové Outlawz a lidé, kteří měli k Pacovi hodně blízký vztah rovněž věděli, že takový přátelský vztah máme k němu i my dva se Sugem. Pomáhal jsem osobně paní Afeni a jejím lidem dát věci do pořádku, když byl Tupac tenkrát vě vazbě a všechno kolem toho. Vytvořil jsem hlavní koncepci největších hitů Tupaca na albu Greatest Hits, samozřejmě s požehnáním samotného Paca. Nezajímali nás všechny ty teorie a všechny ty falešné kecy kolem, když Tupac zemřel. Ale teď, když vidím, jak se lidi k němu chovají, využívají jeho slávu na které chtějí jen vydělat peníze a využít ho pro svůj osobní zisk. Věří akorát jen svým vlastním lžím, omrzí vás, když musíte sledovat takovéto věci.

Jednou jsem slyšel i nějaké nahrávky a přečetl si na webu i nějaké zajímavosti, řekl jsem si: „Hej, lidi, vždyť vy tohle nemůžete napsat, kterým někteří lidé prostě uvěří, chtějí věřit. Přes šedesát až sedmdesát procent obvinění v dokumentu Tupac Assassination jsou naprosté lži. Kevin Hackie nebyl příslušník FBI, byl jen policista, který měl na starosti jednu školní čtvrť. O této pozici, kterou měl na starosti jsem věděl už v době, kdy jsem pracoval jako příslušník policie v oddělení Comptonu. Byl jen informátor FBI, ne nějaká jejich elitní jednotka. Byl to pouhý práskač, měl jít na nějaký ten rok do vězení, tak si to chtěl jednoduše řečeno „odpracovat“ a já jsem si jistý, že FBI ho chtělo jako hlavního bonzáka u nás. Buď byl hodně špatný informátor nebo naše společnost neudělala za tu dobu nic špatného. Nikdy jsme nebyli nikým ani obžalováni. Takže pokud byl informátorem, nebo si na něho hrál, tak naše firma neudělala nic špatného, nic nekalého, nebo to byl hodně špatný informátor.

Neměli jsme v lásce žádné informátory, to proto Suge k nám najímal policejní důstojníky. Věděli jsme, že tito lidé už byli kdysi policejními příslušníky. Asi jsem si ty lidi důkladně nezkontroloval, to proto u nás pracoval i takový Frank Alexander, který si říkal, že pracoval kdysi jako šerif pro stát Orange County. Měl vlastní odznak a policejní číslo, takové se dá sehnat klidně kdekoliv. Pak jsem zjistil, že nebyl ničím jiným, než mariňákem, který bral steroidy. Kevin Hackie byl policajt, ale nevěděl jsem, že byl nějakou dobu vyšetřován. Skončil prý taky na nějaký čas ve federální věznici a byl dokonce i nějakou dobu ve zkušební lhůtě. Je to jen odsouzený zločinec, který se snažil sebe samotného vylíčit jako bezpečnostního referenta nebo taky FBI agenta. To jsou všechno špatní lidé. Suge Knight byl ve vězení za to, že někoho údajně nakopl do obličeje. Já osobně jsem nikdy nebyl ve vězení, ale chápu, že každý chce, ať my dva se Sugem jsme ti špatní.

AllHipHop.com: Už jste viděl dokument Tupac Assassination?

Reginald Wright: Ano, viděl jsem ho.

2.část rozhovoru

AllHipHop.com: Když jsem měl tu možnost mluvit s Kevinem Hackiem, v podstatě mi vysvětloval, že to byl policajt, ale načerno pracoval jako ochranka u Death Row. Agenti FBI mu prý nabídli spolupráci, protože v té době pracoval u Death Row. Rovněž mi sdělil, že FBI sledovalo především vás a věřilo, že provádíte společně se Sugem Knightem trestné činy.

Reginald Wright: Nevím, jestli je to pravda, nebo ne. Vím jen, že v článku v LA Times, který poskytl Chucku Phillipsovi, tak v hodně věcech v tom článku ustoupil. Klidně vám to může říct, že od všech těch věcí ustoupil. Že to všechno jsou jen lži, které sám potvrdil i Russell Poole, bývalý policajt pro oddělení Los Angeles. Věřte mi, že to je člověk, který za to, o čem tady mluvíme, stejně skončí jednou ve vězení.

AllHiphop.com: Pojďme zpátky ale k dokumentu Tupac Assassination. Proč byl společností Death Row tu noc v Las Vegas přiřazen pouze jeden bodyguard a to Frank Alexander? Proč zrovna v noc boxerského zápasu ve Vegas?

Reginald Wright: Abych byl upřímný, na akci byl přiřazen jen jeden bodyguard, protože Kevin Hackie byl prý údajně na cestě. Kevin Hackie byl druhý bodyguard, který měl být tu noc přiřazen k Tupacovi. Když jsme spolu ten den mluvili, říkal mi, že jede po dálnici a že už je na cestě. Tupac mi ten den řekl, že je unaven z toho, že je ten zápas tak pozdě a že mu pojede brzo s Frankem taxíkem. Takhle vždycky býval Tupac naštvaný, když byla nějaká akce takhle pozdě večer.

Chlápek jménem Michael Moore měl být původně přiřazen k Tupacovi, ale byl to jen hasič. Neměl žádné povolení na to mít u sebe skutečnou zbraň. Měl povoleno mít u sebe pouze zbraň, o které by nikdo nesměl vědět, ani ji vlastně vidět. To byl důvod, proč Michael pracoval především ve studiu. Dva lidé, kteří měli hlídat Tupaca tu noc byli Frank a Kevin Hackie.

Kevin Hackie se neukázal až do pozdní noci, protože se dozvěděl, že jsem na něho naštvaný, protože jsem ho v tu dobu chytil za krádež. Co tím chci říct je to, že jsem mu platil, ale on byl ještě navíc schopen posílat faktury produkční společnosti filmu Gang Related za to, že tam hlídal Tupaca. Já i oni jsme mu dávali za hlídání Tupaca peníze, takže jsme ho vlastně platili dvakrát. On to v tu dobu zjistil, že to víme a nějakou dobu se neukazoval. Takže to byl hlavní důvod, proč byl u Tupaca tu noc pouze jeden bodyguard.

Frank mi nezavolal a později mi řekl, že se Kevin vůbec neukázal, nebo že se možná ani neukáže. Hned po zápase chtěli Frank a Pac odjet taxíkem, ale neměli jsme tušení, že se Suge dostane později do rvačky. V tu chvíli, kdy se odehrál ten incident jsme vlastně měli u Paca a Sugea pouze jednoho bodyguarda. Ale nikdy se nestalo, když třeba byl Suge u svého domu, že by tam nebyli lidi kolem a neměli u sebe aspoň vysílačku. Frank mi ani nedal najevo, že se v hotelu porvali, protože měl dost starostí s Tupacem.

Našim hlavním cílem bylo se společně dostat do Clubu 662. To byl důvod, proč jsem nebyl u rvačky Sugea, protože můj úkol byl všechny dostat do toho klubu. Neříkám, že jsme neměli tu noc obavy o Tupaca, ale hlavně jsme se chtěli dostat do toho klubu, věděli jsme kde kdo je.

AllHiphop.com: Jednu věc nám ale Frank Alexader prozradil a to, že to ráno jste měli schůzku, že nechcete povolávat žádný bezpečnostní tým.

Reginald Wright: Ano, to je pravda, protože lidé, kteří pracovali v klubu, nechtěli mít žádné problémy. Ale nikdy jsem neřekl žádnému bodyguardovi, aby nedělal svou práci. V knize, kterou vydal Frank Alexander s názvem „I Got Your Back“ přiznává, že neměl u sebe zbraň, protože v poslední chvíli mu Tupac řekl, aby jel společně s Outlawz, protože nikdo z nich neměl vlastní řidičský průkaz. Suge řekl Pacovi, ať jede s ním a Pac řekl Frankovi ať řídí auto, kde jeli Outlawz. Frank říkal, že u Sugea zůstala jeho zbraň, ale nestihl si ji vzít k sobě, protože spěchal do auta k Outlawz. Toto prohlášení najdete i v jeho knize, teď se ale snaží změnit svoji verzi, protože se mu to možná zdá pohodlné, že to tak udělal. Ale nikdo nikdy neřekl žádnému z našich bodyguardů, aby neměl u sebe zbraň.

AllHiphop.com: Jednu věc o které byla zmínka v dokumentu je i ta, že Frank Alexander neměl u sebe žádnou vysílačku, což podle mě byla standard pro každého zaměstnance ochranky.

Reginald Wright: Frank týden před tou akcí byl zrovna na dovolené. Pravda je taková, že Pac v té době neměl moc v oblibě Franka. Pac mi zavolal a řekl mi, proč kurva má u sebe Franka. Říkal, že už s tím chlápkem nechce pracovat, že chce dělat jenom s Hackiem. Řekl jsem mu, že ti ostatní lidi z ochranky čekají v klubu. Pak už to neřešil, měl hodně rád Kevina. Hodně rád se s ním bavil a všechno kolem.

AllHiphop.com: Jedna věc, která byla uvedena v jiných dokumentech a v médiích byla, že bývalý důstojník policie Los Angeles David Mack rovněž pracoval pro Death Row jako bodyguard.

Reginald Wright: Neznal jsem Davida Macka, ani Rafaela Pereze. Věděl jsem jen, že FBI, LAPD mě vyšetřovalo a nahlíželo mi do záznamů, mzdových výpisů a dalších věcí. Ani David Mack, což jsem se zaslechl, že ani nevěděl, kdo jsem zač, nebo pro koho vlastně pracuji. Tihle dva chlápci byli údajní přátelé důstojníka Kevina Gainese, který byl později zabit a který znal i Sugeovu bývalou manželku. Myslíte, že by Suge nechal pracovat pro nás člověka, který znal osobně jeho bývalou manželku? To zní šíleně. Jsou to všechno od Hackieho lži. Když chtěl jít před soud a chtěl to všechno tam zpochybnit, tak nakonec z něho vylezlo, že nic z toho nikdy neřekl.

AllHiphop.com: Když jsem tehdy mluvil s Kevinem Hackiem, tvrdil, že Orlando Anderson vystřelil tu noc na Tupaca. Zmínil se také o tom, že viděl papír, kde byl zatykač na pana Andersona. Shodou okolností byl 24hodin po postřelení Tupaca zastřelen. Skutečnost, že váš otec Reginald Wright Sr. stále v té době pracoval pro oddělení Compton přidává k této věci spousty dalších podezření.

Reginald Wright: Byl zastřelen v autě, zrovna když od někoho kupoval drogy a ten člověk je do dneška za tu vraždu ve vězení. Po dvou letech od té akce se odehrála i velká přestřelka před školou v Comptonu.

AllHiphop.com: Není to jen shoda okolností?

Reginald Wright:Já jen vím, že byl zastřelen někde u myčky v Comptonu. Člověk, co to udělal je ve vězení a nikdo z našich lidí v tom případě nikdy nefiguroval.

AllHiphop.com: Nejvíce šokující moment v dokument je ten, kdy jeden z vašich bývalých bodyguardů Michael Moore řekne, že mu bylo bylo zakázáno být v blízkosti Tupaca a rovněž i v Clubu 662, kde se měla odehrát after párty celé akce. Řekl, že slyšel ve vysílačce tu noc, kdy postřelili Tupaca slova „dostaňte ho“. O několik minut později slyšel, když někdo z Death Row říká do vysílačky „nemluvte o tom do vysílačky.“ Producenti toho dokumentu dokonce získali prohlášení od zaměstnance, kde byly ty vysílačky vyrobeny, firmy Sprint. Že na vysílačky neměly žáden vliv mobilní telefony, což znamená jedině, že ty slova „dostaňte ho“ pocházely z vašeho mobilního telefonu.

Reginald Wright: To je lež, nevím, proč to ten chlap z té firmy Sprint říkal. Vždycky jsme mluvili do vysílačky ve skupinách, dávali si příkazy a mohli jsme zmáčknout i tlačítko pro „soukromý hovor“ a klidně mluvit v soukromí. Ale nic z toho není pravda, zní to směšně. Pak bychom klidně mohli říkat, že jsme ho dostali, ale proč by to měl schytat i Suge v tom autě, to snad dává smysl? Mohli jsme klidně zajet s Tupacem někde doprostřed pouště Mojave a udělat to, aby to vypadalo jako plán na něj, ale proč bychom na něj měli střílet v Las Vegas? To zní šíleně.

Michael Moore lže. Je to jen další odsouzený zločinec, který se snaží sám sebe obhájit, ale není nic jiného, než hasič, který od nás dostal padáka. Dostal padáka, protože neprošel testem na drogy v jedné hasičské jednotce. Dokonce co jsem slyšel, že ho zatkli dvakrát, nebo snad i třikrát za to, že měl mlátit svou vlastní manželku! Ti lidi se jen snaží získat si svých patnáct minut slávy, je to prostě tak, jak to je. Ale tohle je prostě lež.

AllHiphop.com: Někdo z kolegů Sugea bylo v autě, které jelo před Sugeem a Tupacem. Ale nikde jsme nezískali informaci o honičce toho auta, které mělo jet hned za autem, ze kterého se střílelo. Frank Alexander řekl, že hned za autem, ze kterého se střílelo, že někdo jel a že prý se na tom autě objevily i díry. Můžete se k tomu nějak vyjádřit?

Reginald Wright:Kdokoliv, kdo byl v tom autě, tak sledoval to auto, ale Cadillac po něm začal střílet.  Později někde našli v Comptonu někde v nějaké opravně, že to autě tam bylo i opraveno. Na bílý Cadillac někdo střílel, ale nebyl to Frank, který byl ochranka Paca. Neříkám nic nového, to všechno je i v prohlášení. Chtěli to celé hodit na Sugea, že nespolupracoval. Hned druhý den jsem bral Sugea na policejní oddělení v Las Vegas, poskytl vyjádření o tom, co se tu noc stalo.

AllHiphop.com: Ale otázka z mé strany zněla jasně. Jel někdo za autem, které střílelo po autě, kde byl Tupac?

Reginald Wright:Všechno, co vím je to, že našli bílý Cadillac a to se objevilo i v tom čestném prohlášení. Informátor řekl tehdy policii, že to je přesně to auto, ze kterého se střílelo na Tupaca a že ty díry po střelbě opravily. A pak že prý to auto vzali zpátky do půjčovny. Objevilo se to jak v LA Times, tak i v čestném prohlášení. Klidně si to tam můžete najít.

AllHiphop.com: Odkud si myslíte, že vycházejí všechny ty teorie o tom, že vy a Suge jste zapleten do střelby na Tupaca?

Reginald Wright:Myslím, že to jsou lidi, kteří na tom chtějí jen získat. Vím, že to není ani matka Tupaca, ani nikdo z Outlawz. Dali by mi vědět, kdyby něco takového cítili. A taky právník matky od Paca, se kterým jsem denně ve spojení.

AllHiphop.com: Existuje ale prý i zajímavá teorie o tom, že jste Tupacovi dlužili něco přes deset miliónů dolarů. Zrovna v době, kdy se chystal opustit společnost. Můžete se k tomu nějak vyjádřit?

Reginald Wright: Suge chtěl být v té době více, než jen distributor pro Interscope Records. Měl v Death Row tři z hlavních čtyř hráčů. MC Hammer chtěl mít vlastní label. Snoop chtěl mít svůj vlastní Dogg House Records, který by vyšel z Death Row a Pac chtěl mít svůj vlastní Makaveli Records. Suge ale všechny dobře platil. Dokonce přivedl i Erica B a snažili se společně rozjet i Death Row East. Když ale mluvili o labelu, Pac neměl v úmyslu nás opustit. Byli jsme profitující label. Pac nechtěl odejít, to rozhodně ne!

Musel být to hrát na dvě strany. Vím jen, že si chtěl Pac získat pro sebe nahrávky a kazety. Jen stačilo získat povolení od Sugea, kdyby chtěl někdo odejít ze studia s vlastní hudbou. Ti, co hlídali studium nedělali ani kopie těch nahrávek. Nikdo z nich se nedostal dovnitř, ani ven bez toho, aniž by u sebe měli nějakou kazetu, nebo nahrávku.

AllHiphop.com: Zpět tedy k otázce, dlužil někdo Tupacovi peníze?

Reginald Wright: Nevím nic o finanční stránce. Vím jen, že byli všichni šťastní. Vím jen, že jediný člověk, který byl naštvaný na Sugea byl Snoop. Snoop tehdy byl v rádiu a řekl tam, že takové problémy by neměl ani s Biggiem, že by s ním nejraději nahrál nějaký ten song.

AllHiphop.com: Už viděl Suge Knight ten dokument?

Reginald Wright: Ne, neviděl.

AllHiphop.com: Dokonce se objevila i nová teorie ohledně té rvačky, ve které se objevily Death Row a Orlando Anderson v hotelu MGM. Orlando neměl ani lístky na ten zápas.

Reginald Wright: Byli jste někdy na zápase? Ten večer, kdy měl jít boxovat Mike Tyson bylo něco jako All-Star víkend. Tím mám na mysli, že všichni byli na párty, prostě všichni. Neřešili kdo má lístek a kdo ne. Takže všichni se šli podívat na to, jak začne boxovat. Tupac byl tím, kdo do něj začal mlátit. Suge se to snažil zatrhnout, protože věděl, že na místě jsou kamery.

AllHiphop.com: Co si myslíte, souviselo to nějak se smrtí Tupaca?

Reginald Wright: Puffy chtěl odměnit každého, kdo mu přinese řetěž Death Row. Chtěl tomu člověku dát pět tisíc dolarů.

AllHiphop.com: A vy tomu sám věříte?

Reginald Wright: V té době se odehrála spousta věcí. Tupac na ně tvrdě útočil a oni měli konexe v gangu Crips. Jeden takový incident se odehrál na poště v Foot Lockeru. To bylo zrovna tu noc, kdy byl Tupac postřelen. Narazily na sebe prý dva gangy. Pustili se do sebe a Orlando už byl jen odplata za tu rvačku.

AllHiphop.com: Řekl byste rád něco na závěr?

Reginald Wright: Doufám, že lidé nebudou tento dokument podporovat, protože je v nich spousta lží. Jestli je něco z toho dokumentu pravda, rád bych viděl Franka Alexandrea, aby daroval část peněz na některou z nadací Paca. Klidně se s vámi i vsadím, že jim nedáme ani dolar z těch lží.

Překlad: DjBeton