Home Interview - slavní vypráví o Pacovi Rapper Ice-T vypráví o Tupacovi, o jeho legendě a schopnostech

Rapper Ice-T vypráví o Tupacovi, o jeho legendě a schopnostech

Ice-T, jeden z nejuznávanějších rapperů 90.let nedávno dokončil svůj vlastní dokument o hip-hopu s názvem „The Art of Rap“, ve kterém spousta dnešních rapperů říká názory na zesnulé rappery, mluví o společnosti, o názorech na rap a dalších věcech. Dnes jsme pro vás přeložili krátké úseky, ve kterých mluví Ice-T o Tupacovi.

Podle mě, jeho poselství bylo to, že byl neskutečný rapper a taky člověk, která dokáže ukázat lidem, čeho je hudba vlastně schopna. Dokázal pomocí hudby udělat párty, probudit v člověku gangstera, dokázat milovat svou mámu, dokázat bojovat proti vládě, postarat se o bezdomovce a taky vyjebat s někým. Něco jako: „jsem schopný udělat tohle vše.“ Spousta lidí, kteří mají v ruce mikrofon, nemají v sobě tuto schopnost.

Pro mě to byl jeden z nejpozoruhodnějších rapperů, který kdy žil. Nemluvím o jeho flow, o jeho vyjadřování, názorů ke společnosti, nechci ho nějak testovat z nečeho takového, nebo řešit. V současné době vychází jen hudba, která nemá svůj vlastní obsah, prostě nic. Pokud srovnáte normální nahrávku z dnešní doby a třeba nahrávku Tupaca, Pacovi bylo 25 let, měl neskutečné vyjadřování, názory pro společnost a ti současní rappeři jsou, jako kdyby byli na úrovni s číslem 2. Každý jen chce peníze, peníze, peníze. Každej debil dnes chce peníze. Pac dokázal jít proti Public Enemy, proti jeho rivalovi a kamárádovi Biggiemu. Oba z nich měli tu schopnost v sobě „vzít tě někam jinam, na nějaké jiné místo.“ Nebylo to nic o tom, „jdeme do klubu a pojďme utratit nějaký peníze.“ Byla to daleko hlubší záležitost.

Hodně lidí se srovnává s Tupacem. On byl ale rapper sám o sobě, byl pro sebe skutečný. Rapoval o tom, o čem žil a snil. A hlavně odkud pocházel. Ne o něčem jiném. Klidně bych zavolal lidem, kteří se s ním srovnávají, ale ti by neprodali žádnou nahrávku. Myslím, že Pac byl daleko víc, než ostatní. Nikdy se nezajímal o to: „Kdo se ho na něco ptá?“ Neřekl něco jako, ať si mě najde, udělámě nějakou pecku. On tohle nepotřeboval. Byl sám sebou, byl Tupacem, vydával své vlastní nahrávky. Scházel se lidmi z Death Row, i s těmi, které sám moc dobře neznal. Nikdy to nebylo tak, že někdo dobrej za ním přišel, že jdou dělat pecku. Dokázal by udělat i ze zahradníka hvězdu. Ale srát na to. To z něho udělalo skutečnou hvězdu. Ale když pak zavolal někomu, nebo mě, byl hodně respektovanej.

Překlad: DjBeton