Home Interview – rodina vypráví o Pacovi O Tupacovi s maminkou Afeni Shakur + video 1.část zatím přeloženo

O Tupacovi s maminkou Afeni Shakur + video 1.část zatím přeloženo

Jak byste popsala Tupaca jako vašeho syna?

Neobyčejného člověka, který byl vlastně úplně obyčejný. Byl to člověk, který se hodně dokázal vcítit, jak se asi cítí mladí lidé. Možná je více cítil, než ostatní. Vždycky, když někdo řekl, tak si každý říkal „sakra, kéž bych to taky tak řekl.“ Takhle se cítil. Byl to můj syn, já ho znala a milovala ho jako lidskou bytost, jako syna. Tak jak každá matka miluje svého syna, byl to hodný syn, hodný člověk. Uvnitř sebe to byl hodně krásný člověk.


Jakou zprávu by poslal Tupac lidem, které postihlo 11.září 2011, nebo válku v Afghánistánu, nebo v Iráku?

Věci, které se staly, když byl 11.září, myslím, že to jsou věci, které byly hodně blízké, když zemřel. Hned po tom, co ho zabily se zabila i princezna Diana. Tupac by se hodně stavěl za to, aby se nic nemohlo stát dětem v těchto akcích. Hodně takových věcí se dost často stávalo. Dost často, věci jako: násilí, to je věc, které bychom se měli vyhýbat a pozorovat to. Určitě by se Tupac snažil něco udělat, promluvit o této věci. Ale zase nevím, jestli by se dokázal vcítit a vidět všechny ty věci, které se stávají. Myslím, že hudba by byla hodně odlišná. Protože hudba, kterou produkoval Tupac zasahovalo tolik lidí, jejich ztráty a jejich změny. Dnes bychom byli určitě jiní, než dříve. Protože věci, které nás každého postihli, tak my se na ně postupem času díváme s jinými zkušenostmi.

Jak byste chtěla, jako jeho matka, aby byl váš syn vzpomínán? Jako básník, hudebník, umělec nebo vůdce?

Je to tak úžasné a já moc děkuji za všechny tyto slova. Protože, když můj syn zemřel v roce 1996, každý člověk se ho snažil zapamatovat úplně jinak. A teď jsou to vlastně všechny ty věci, ty slova, které jste vy sami vyslovili. Nevím, jestli na to vůbec dokážu nějak dobře odpovědět. Vždy jsem ale chtěla, aby si lidé zapamatovali Tupaca především jako umělce. A já ho vždycky brala jako umělce. Jako skutečného umělce. A každá část jeho práce je jen o tom vybrat si něco z jeho tvorby. Občas si ale lidé vyberou třeba jen jednu věc a snaží se jí pochopit, definovat ji. Myslím, že pro dnešní den je nejdůležitější, aspoň pro mě, aby si ho lidé zapamatovali jako umělce. Jako skutečného umělce. Jako člověk, který se byl schopen rozdat, jako člověka, který dokázal cítit bolest druhých lidí. Nevím, jestli já jako matka bych na to dokázala odpovědět, ale pro mě je požehnání, že lidé chtějí pochopit a milovat mého syna. Je to pro mě požehnání, je to dar, kterou nezíská možná žádná matka, ale mě se to podařilo. Pro mě je to dar. Spousty matek ztratilo své děti. Ale hlavně ne fyzicky, že to dítě je pořád před nimi. Pořád mám před sebou obraz toho, že můj syn se usmívá. Mám to pokaždé, když chci, když na to jen chci pomyslet. Spousta matek, však víte, nemáte ten dar a já osobně to beru jako úžasnou věc, že já v sobě mám ten dar, který spousta lidí v sobě nemá. A vzdávám obrovský respekt mnohým matkám a otcům, kteří to nemají. Někdy je pro nás jednoduché si vzpomenout na oči toho člověka, i když je před sebou cítíte. Někdy máte v sobě jeho hlas, nosíte ho v sobě. Cítím v sobě požehnání v tom, že když chci vidět mého syna, tak ho vidím. Vidím ho jak se prochází, jak se usmívá, slyším jeho úsměv. Všechny ty zvláštnosti mého syna. Každou jeho část prostě vidím, stačí jen na ní pomyslet.

Jaký je váš oblíbený song? A proč?

Nikdo mi takovou otázku ještě nikdy nepoložil, protože, možná vím. Tupacova hudba byla hodně jiná, i jeho sbírka jeho hudby. Jsou tam songy, které potřebujete slyšet kdykoliv, něco jako, že to pro vás znamená boj, válku, kterou v sobě máte. Jsou to pro mě bojovné songy. A taky má v jeho sbírce songů i songy, které jsou zamilované a občas potřebuji slyšet právě tento song. A taky tam jsou songy, o kterých vím, že napsal pro mou dceru, tak si pustím ten song. Opravdu, moje asi nejoblíbenější songy, jsou asi tyto. Je to těžký, vím že to asi tak zní, ale je to pravda. Dokonce i song Dear Mama, kterou napsal pro mě. Ale tak jako další věci od Paca, ten song napsal i pro další matky. Ten song byl napsaný pro hodně matek, třeba pro manželku Malcolma X, pro dceru od Martina Kinga. Napsal to pro matky, které se objevily v určité situaci, pro matky, které měli syna, které bojovaly za to, aby jejich dítě se měl co nejlépe na světě. Všechny ty songy se mi líbí. Myslím, že v čem byla úžasná schopnost Tupaca bylo to, že dokázal mluvit o každé své silné emoci, kterou v sobě měl.

Máte vy osobně nějaký vzkaz pro fanoušky Tupaca?

Můj vzkaz pro fanoušky Tupaca je určitě, aby žili s jasným vědomím, aby měli silné sebevědomí, nebáli se mluvit nahlas. Aby se nebáli zpívat, napsat něco, tančit, hrát, vytvářet hudbu. Tvořit díla, básně. Věci, pro které je život krásný. Pokud to nechceš napsat hned teď, něco jako, svět může za chvíli zaniknout. Chci, aby jeho fanoušci žili s každou z těchto věci v sobě. Protože věřím, že ti mladí lidé a ostatní, kteří bojují pro svobodu a světový mír, aby se to nebáli vypustit do světa. Ale jedině pokud máme kuráž někdy dělat i chyby. Proto jim vzkazuji, aby žili, nebáli se mluvit nahlas, chci aby žili, aby dělali chyby a aby se za ty chyby nikomu neomlouvali. Aby se na tu věc podívali a zeptali se sami sebe: „Jak tu věc dokáže příště udělat lépe?“ Aby vždycky věděli, že vždycky je nějaké příště. Určitě toho bych ráda vzkázala jeho fanouškům.

Jaké je vaše současné poslání a vize?

Snažím se dělat menší věci, měnit věci třeba jen jednoho člověka. Snažím se hodně věnovat nadaci Tupaca.  Pořád tam jsou všem lidem dveře otevřené. Hodně si tam vážíme odvahy mladých lidí, aby sami sebe poznávali po stránce kreativní. Hodně jsem vděčná lidem ve svém životě, kteří se mnou chodí do kostela. Hodně miluji ženy v kostele. Moje poslání je naučit více ty ženy i věci od nich, než vyjde někdo z nás ze dveří. Snažím se to dělat s láskou. Přesně toto je moje osobní poslání.

Přemýšlela jste někdy o songu „Changes“ během prezidentské kampaně?

Rozhodně, přemýšlela jsem. Tehdy i teď. Myslím, že Tupac měl naprostou pravdu a pořád si myslím, že má pravdu. Protože si myslím, že jsme v té době nebyli vůbec připraveni na to, aby nám vládl černý prezident.  Jen jsme čekali na odpovědi, slova. Nikdo na to nebyl připraven. Rozhodně je skvělé, že jednoho takového člověka nám seslali. Jen čekám, že budeme připraveni na to, aby nám mohl vládnout i další černý prezident. Myslím, že Tupac v tom songu měl naprostou pravdu. A jsem ráda, že teď se nám to vrací v hojné míře.

Co by Tupac řekl Baracku Obamovi?

Tupac by určitě napsal prezidentovi dopis, tak jako je název jeho songu. Myslím, že tak nějak by to udělal, napsal mu dopis. Tupac nikdy nesoudil člověka podle barvy pleti. To bylo super, ale pro něj byla důležitá spojitost a pochopení. Držet se svých věcí a slibů, takhle to dělal. Určitě by se zeptal Obamy, tak jako Clintona kdysi, tak jako nedávno Bushe. Určitě by se ho zeptal na to, proč tolik umírají mladí lidí, se kterými třeba někdo počítá v životě. Proč nemají mladé ženy bezpečí, aby mohli vyjít sami na ulici. Myslím, že o takových věcech by určitě Tupac napsal. Chtěl by ty věci dát určitě do pořádku. Všechno se vždycky snažil dát do pořádku a prezident by mu v tom určitě pomohl.

 

2.část se bude překladat koncem roku 2018 + video k tomu bude

Překlad: DjBeton