Home Interview - slavní vypráví o Pacovi Jada Pinkett Smith, sestra Sekyiwa, Quincy Jones a další vzpomínají na Tupaca

Jada Pinkett Smith, sestra Sekyiwa, Quincy Jones a další vzpomínají na Tupaca

Toto jsou přeložené úryvky z knihy „Tupac Remembered“. Na webu www.2pac.com se objevily jako vzpomínka od přátel a rodiny na nedožité 40.narozeniny Tupaca.

Molly Monjauzeová, velice blízký člověk Tupaca z doby, kdy byl Pac student na Tamalpais High School, s ním úzce spolupracovala během jeho celého života a více než deset let je rovněž blízkou spolupracovnicí matky Tupaca, Afeni Shakur.

Vydání této knihy mi připomnělo, kolik lidí měl v sobě vlastně Tupac. Nejsem básník, ani herečka, ani revolucionář, nedělám do hudby, rapu, politiky, nejsem gangster, nedělám komedii, nejsem hudební klenot, ani vědkyně. Všechny tyto povolání, postavy si ale dokážu spojit s Tupacem, všechny tyto osoby měl v sobě. Byl jedna osoba.  Tupac miloval každého člověka za to, kým byl a rovněž za to, že se snažil se měnit, být něco jiného. Vždycky mi říkal, že každého člověka, kterého ve svém životě potkáme, tak ten člověk v našich životech představuje kousek puzzle, někteří z nás jsou těmi většími kousky. Bez toho nejmenšího kousku puzzle by to puzzle vlastně nikdy nebylo složeno. Tupac je pro mě úžasným motivátorem. Stal se přesně tím typem člověka, co má v sobě každý člověk. Pro mnohé z nás se stal zdrojem nekonečně motivace a tu sdílíme pořád.

– Molly Monjuaze

 

Tupac a jeho sestra Sekyiwa, neboli „Set“ měli spolu nádherný sourozenecký vztah plný lásky a škádlení, který se poté změnil v ochranu a pýchu k tomu druhému. V momentě, kdy oba začínali dospívat. V dětství se spolu hodně stěhovali do různých zákoutí Ameriky, byli v New Yorku, pak v Baltimore a pak se stěhovali do Marin City. Vlastně měli pořád jeden druhého.

„Měli jsme doma hodně knih. Jednu na kterou si nejvíce vzpomínám, byla dětská verze  autobiografie Malcolma X. Neskutečně ovládal „rubíkovou kostku“, kterou dokázal složit do několika vteřin. Miloval Hvězdné války. Hodně se taky doma snažil vytvářet dětské hračky, pro nás pro oba.“

– Sekyiwa Shakur

 

Frontman rappové skupiny Digital Underground, Shock G dal Tupacovi šanci s ním jet na jeho první celostátní turné, vlastně ho představil celému světu v té době.  Tupac jednou řekl, „že to všechno, co mám, za to vděčím člověku, který se jmenuje Shock G.“

„Pac měl neskutečnou slabost pro song od Mariah Carey s názvem „Vision of Love.“  Hned byste poznali, že je smutnej, kdybyste vešli do pokoje, kde si to Pac zrovna pouštěl. Měl kazetu, kterou si pouštěl dokola a dokola.“

– Shock G

 

 

Tupac a jeho kamarádka Jada se oba narodili v Baltimoru. V dětství měli oba společné nadšení a lásku pro herectví a podobné rodinné zázemí. Tupac jednou řekl o Jadě toto: „Kdyby mě Jada někdy o něco požádala, kdykoliv bych ji cokoliv dal, ať už by to bylo cokoliv. Moje srdce, játra, plíce, ledviny, moji kostní  dřeň, prostě všechno.

Pac byl rozhodně veliký aktivista. Své zprávy vkládal do hudby. Měl myšlení člověka, přesně takové, které by měli mít i černoši v komunitě. Byl to velice motivující člověk, velice aktivní. Pac byl první, kdo mi vysvětlil, kdo vlastně byli Černí Panteři. Moje rodina mě hodně věcí naučila o hnutí Martina Luthera Kinga a taky o Hnutí za občanská práva, ale když mi to Pac tehdy začal popisovat, naučil mě spousty věcí o Malcolmu X a Černých Panterech. Nechtěl o tom jen tak mluvit, on tím tématem úplně žil. Pátral po pravdě.

V roce 2007 darovala Nadace Willa a Jady Smithové jeden milión dolarů škole umění v Baltimoru, aby pomohli zaplatit nové divadlo. Tento dar věnovala vlastně i Tupacovi, protože oba tito lidé tam studovali.

– Jada Pinkett Smith

 

Talib Kweli, který již vydal své šesté album je znám jako umělec, který do hudby vkládá tak, jako Tupac – sociální cítění. Je známý tím, že jeho texty mají obrovskou hloubku.

Jeho alba, výřečnost, vztek a jeho zápal do práce byl skutečným prostředkem k dosažení cíle. Oslovoval svými texty své kámoše a hlavně lidi, na které by společnost možná úplně zapomněla. Tupac si uvědomil, že když bude mluvit jejich jazykem, jedině tak si je může získat na svou stranu.  Hudba Tupaca je jedna z nejkvalitnějších věcí v hip-hopu. Je v tom neskutečná síla, používal v něm svůj jazyk, jeho texty nebyly nikterak pozitivní. Nesnažil se to, aby to, co se dělo ve světě, bylo zapomenuto nebo skryto.

Teď je tady spousta umělců, kteří se drží své šablony a pořád ji používají. Tupac byl úžasným člověkem, ze kterého se stal i úžasný rapper.

– Talib Kweli

 

Když Tupac zemřel, svět ten den ztratil svého vůdce. Nikdo neví, co by se teď dělo, kdyby neodešel. Kdyby Oprah Winfrey žila až od svých dvaceti-pěti let, asi by nebyla světově známá, ale lidé by ji znali jen jako moderátorku v nějaké televizi.

Kdyby Malcolm X zemřel ve svých dvaceti pěti letech, asi bychom ztratili podvodníka, který si říkal Detroit Red.

– Quincy Jones mladší

 

Překlad: DjBeton