Home Interview - slavní vypráví o Pacovi Interview s režisérkou dokumentu Tupac: Resurrection autor: Damien Smith

Interview s režisérkou dokumentu Tupac: Resurrection autor: Damien Smith

Interview s režisérkou dokumentu Tupac: Resurrection

autor: Damien Smith

Nedávno jsem jel vlakem do Harlemu a zaslechl jsem tři slušně oblečené Afro-američany středního věku, jak se mezi sebou baví o rapperech a  o tom, jak špatně se chovají. Ale když se dostali ke jménu Tupaca, znenadání se jejich intonace změnila. Mluvili o tom, jak byl pozoruhodný, a jak moc by ho rádi viděli v nějakém filmu. Od jeho smrti bylo vytvořeno spousty příběhů, spousty rozhovorů o Tupacovi, ale žáden z nich nebyl autorizován. Až do 14.listopadu roku 2003, kdy  vyšel dokument s názvem Tupac: Resurrection, první autorizovaný dokument o této legendě, na kterém se osobně podílela jeho matka, Afeni Shakur.

Tento dokument jsem již viděl a měl i možnost setkat se s Afeni Shakur a režisérkou tohoto filmu, Lauren Lazinovou. Tento film je vlastně první počin této ženy. Kromě tvorby na tomto tzv. filmu se Laurin  podílela i na vytváření novinek ze světa hudby, které bylo uváděno v rubrice MTV News. Režírovala rovněž i několik dokumentů pro PBS a MTV. V tomto interview, které jsem pořídil pro blackfilm.com se Lauren rozpovídala o jejich důvodech, proč se dala do vytvoření dokumentu o zesnulé rappové hvězdě.

DS: O samotném Tupacovi vyšlo již spousty filmů. Kam jste si nepřála, aby tento dokument směřoval?

Lauren Lazin: Nechtěli jsme si jen povídat s lidmi o Tupacovi. Chtěli jsme skutečně vytvořit film, ve kterém by Tupac svými vlastními slovy povídal o svém vlastním životě. Tupac měl naprosto neskutečný dar vyjadřovat se a mluvit. Rozebíral v ní naprosto vše, myslím si, že nikdo jiný nedokáže mluvit o něm natolik moc, jako on samotný. To, kam se jeho život ubíral je úžasná záležitost, kde není potřeba ani ten sebelepší tlumočník.

TUPAC RESURRECTION, Director Lauren Lazin, cinematographer Jon Else of, 2003, (c) Paramount

DS: Rádi bychom se dozvěděli z kolika rozhovorů bylo čerpáno a jak jste to všechno poskládali dohromady?

LL: Spousty rozhovorů, myslím tak přes 40 určitě, spousta byla pořízena novináři, v různých časopisech a některé dokonce i na mejdanech, během pauzy na natáčení jeho filmů. Nikdy nikomu „nedal“ špatný rozhovor. Jeho rozhovory byli velice přemýšlivé a reflexivní. Pozorně naslouchal otázkám a trávil spoustu času tím, že přemýšlel nad odpověďmi. Máme i dokumenty z různých výpovědí, svědectví, které poslal svým právníkům. Spoustu času nad něčím uvažoval. Však víte, že nikdy nevyšel ze cviku z mluvení. Vždycky mluvil od srdce.

DS: Jak jste se dostala k tomuto projektu?

LL: No, ve skutečnosti chtělo MTV pořídit nějaký význačný dokument a Tupac toho tady zanechal značné množství o čem by se dalo něco takového udělat.  Za posledních dvacet let není v hudebním průmyslu důležitějšího člověka, než byl pro naše fanoušky Tupac. Afeni chtěla vytvořit tento film, který by byl celý o jeho životě.

DS: Objeví se v dokumentu i obrázky a videa, které jsou z jeho domácí sbírky?

LL: Spoustu fotek jsme převzali od přátel a rodiny a lidí, kteří si tyto fotky ponechávali u sebe a čekali léta na projekt, na kterém by se mohli podílet. A když jsme oznámili, že Afeni bude hlavní výkonní producent, oni na to kývli a řekli prostě, „OK, tomuto projektu můžu věřit. Můžete využít mých fotek.“ Jada Pinkett-Smith nám nabídla úžasné video a spousty fotek, které se nám dost líbily. Několik lidi mi osobně řeklo, že když je u toho Afeni, tak se i oni samotní chtějí na tom podílet. Rovněž jsme měli přístup k jeho osobnímu trezoru. Nevím, jestli jste si všimli pytlíku, ve které jsou semena slunečnic, ale to tam opravdu bylo.

Pořídila jsem nezměrné množství rozhovorů s lidmi, kteří znali Tupaca, dříve, než jsme se dostali do fáze, než našli v sobě pocit, kdo ve skutečnosti byl. Já osobně jsem se s ním ale nikdy nesetkala. Lidé, kteří ho znali a kteří ho měli rádi o něm říkali samé pozitivní věci. Je to něco co přispělo k tomu, že nám o něm každý člověk povídal spousty hodin.  Zeptala jsem se je i na požitky, které si pamatují v souznění s Tupacem. Všichni mi odpovídali, že měl vždycky u sebe pytlík slunečnic. Úžasný moment nastal tehdy, když jsme otevřeli jeho osobní trezor, kde měl čepici a otevřený pytlík slunečnicových semínek, který byl z půlky vyprázdněn. Nikdo si ho nezapamatuje tím, že dělal něco takového, ale lidé si budou říkat, že měli možnost znát a poznat Tupaca.

DS: Kdy jste se stala takovým fanouškem Tupaca a věděla jste o jeho hudbě předtím, než započal tento projekt?

LL: Dlouhou dobu jsem pracovala pro MTV, jeho hudbu jsem znala velice dobře. Věděla jsem, kdo to je ten člověk, věděla jsem, že jeho příběh je úžasný. Udělala jsem i dokument s Dr.Drem pro tento kanál. V tom videu se hodně objevoval i Tupac, jeho oči byly něco, co se nedalo jen tak zakázat.  Viděla jsem i jak důležitý je Tupac pro naše obecenstvo a jak moc díky němu každý vyrostl. Na MTV se začínají dívat už i děti, kteří mají 10 let. Když ale zemřel, ty děti mu nebyly nablízku, zatímco on byl na samém vrcholu.  Milovali Tupaca. Cítili k němu spojitost, proto, když dělám tento dokument, chci abych v něm našla domněnku, proč ho lidé tak berou a proč je natolik důležitý pro dnešní mládež. Není to tak, že je ten člověk překrásný a že zemřel mladý. Určitě víte, že je v tom něco více.

DS: Byl Suge Knight součástí získávání materiálů pro dokument?

LL: Vůbec jsme nejednali se Sugem Knightem. Nebyl součástí tohoto dokument. Vše, co jsme udělali bylo povoleno hudbou Tupaca a produkční společností Afeni, Amaru Entertainment. Mají dohodu, kam až se může licencovat jeho hudba a dokument. Ale jak říkám, jediné, co jsme jednali s nimi byla myšlenka ohledně tohoto dokumentu.

Překlad: DjBeton