Home Interview - slavní vypráví o Pacovi Dennis „Dago“ Coelho – Ten, kdo tetoval Tupaca

Dennis „Dago“ Coelho – Ten, kdo tetoval Tupaca

Tupac Shakur byl skutečný hrdina, lidé si ho vážili především za jeho hudbu, postoj a obětavost k utlačovaným černochům, nejenom ve Spojených Státech. Není nic, co by mohl vrátit legendárního textaře, herce a básníka. Dokonce i po 15 letech od jeho předčasné smrti se lidé stále snaží najít si v tomto světě svůj vlastní kousek Tupaca – díky jeho nezměrné hudební sbírce, plakátům, předních stránkách různých časopisů, nebo oblečení, které reprezentují jeho jméno a jeho tvář. Za posledních deset let ale roste popularita Tupaca především v tom, že Tupac měl na sobě nespočet různých tetování. Lidé chtějí být, jako on, chtějí mít jeho část na svém těle. Mají k tomu obdiv a vzhlíží k tomu.

Dennis „Dago“ Coelho vlastní tetovací salón v Houstonu, v oblasti Texasu. Je to člověk, který nám poskytl několik zajímavých informací o tetování, které měl na sobě samotný Tupac. Vzhledem k tomu, že Tupaca tetoval na začátku 90.tých let, jak sám říká, tak žádosti o tetování, které jsou inspirací Tupaca stále přibývá. Ten příval objednávek se snad nikdy nezastaví.

„Tupac chtěl vytetovat kříž, který tehdy nosil jako přívěšek na krku, tak jsme společně navrhli úplně stejný kříž a vytetovali mu to na záda,“ vzpomíná Dago. Hned potom, co jsem to hodil i na zeď místního tetovacího salónu, každý to chtěl mít hned druhý den na zádech, byla to super reklama a úžasný rozkvět byznysu. Tetování, které souvisely s Tupacem se mi podařilo udělat snad už několik tisíc. Skoro každý den někdo přijde a chce vytetovat stejný kříž, který nosil i sám Tupac.

Dalším tetováním, o kterém nám Dago prozradil pár zajímavostí je tetování „THUG LIFE“, které nosil Tupac na břiše, což byla prakticky zkratka pro „The Hate U Gave Little Infants Fucks Everyone“ – jedna z jeho životních filozofií, které si nechal Tupac vytetovat. Dago rovněž stojí za tetováním AK-47 kulometu, pod kterým se objevil nápis „50 Niggaz.“

Dlouho předtím, než začal Tupac snít o sjednocení jednoho černocha ze všech 50 států, aby se mohli postavit za spoje práva, tak Dago udával směr vlastní revoluci v tetovacím průmyslu. Ze svého zajímavého tetovacího salónu v Houstonu se snažil Dago vtisknout práva a napravit křivdu, které byl svědkem během své tetovací kariéry. Od počátku 70.tých let nikdy nebyl svědkem toho, že by kterýkoliv tatér investoval svůj drahocenný čas na tetování „barevných lidí“.

Afroamerická komunita se v žádném směru nedávala, ani nechtěla tetovat. Pokud si člověk jen vzpomene na období, které tehdy panovalo mezi černochy a bělochy, můžete jasně pochopit důvod, proč se nechtěli černoši tetovat v bílých salónech a vlastně celém průmyslu. Já osobně jsem v tom viděl velkou příležitost a taky spoustu lidí, kteří se chtěli nechat tetovat, ale v té době nebyl nikdo, kdo by se jen tak chopil šance a našel si čas na to jim něco vytetovat. Tak jsem tu šanci vzal na sebe a využil ji“ – prohlašuje hrdě Dago. V té době mě dost lidí ponižovalo jen za to, že jsem začal tetovat i černochy. Říkali mi „N Lover“ (Nigga Lover – milovník negrů) a dalšími podobnými výrazy. Pár Afro-Američanů, kteří byli v té době mými přáteli přišli ke mě do krámu a řekli mi, „Ty jsi jedinej, které nás chce v tomhle městě tetovat.“

Navzdory různým slovním útokům se průkopník 2Pacalypse Now posunul vpřed se svými plány. Později se celé město dozvědělo o Dagově názoru na tetování černochů, dokonce i okolní města. Jeho klientela se rychle rozrostla na různé místní i daleké celebrity. „Dokonce se mi podařilo přivítat takové hvězdy jako je Emmitt a Heavy D,“ vzpomíná na to sám Dago.
Jméno Daga se v té době dostalo i k Tupacovi, který tehdy slyšel jeho jméno od místního DJ.

Třicet-sedm let od zřízení svého prvního tetovacího stroje se Dagova klientela počítá i k takovým celebritám, jako je třeba Lil Wayne, Paul Wall a stovky dalších věrných zákazníků, kteří cestuji i několik tisíc kilometrů, aby se mohli nechat vytetovat Dagem a dalšími jeho zaměstnanci. Dago má za sebou už dlouhou cestu návrhů, příprav a hodin práce.

„Propagoval jsem v té době vlastní názory, tedy v době, kdy lidé měli spoustu názorů, ale nikdo se nemohl sjednotit v jeden pořádný,“ popisuje svou situaci „Kmotr Tetování“, jak Dago říká sám sobě.

I když jeho povídání o tom, že tetoval Tupaca jsou mnohými považovaný za „příběhy ze čtvrti,“ jedna věc se musí Dagovi nechat. Rozhodně je to rozený bojovník za svobodu a člověk, který věří v jednotné práva pro všechny lid, což je i pochopitelné, proč se on a Tupac setkali zrovna v tetovacím salónu.

Překlad: DjBeton