Home Interview - slavní vypráví o Pacovi Chi Modu – dvorní fotograf Tupaca: Pac byl černý James Dean a Papež zároveň + zajímavosti

Chi Modu – dvorní fotograf Tupaca: Pac byl černý James Dean a Papež zároveň + zajímavosti

Fotograf Chi Modu, který se narodil v USA nigerijským rodičům začínal fotit pro časopis The Source na začátku 90.tých let, šel tehdy nervózní na pohovor a skončil jako jeden z nejuznávanějších fotografů. Chi Modu popsal své pocity v prvních dnech v časopisu The Source takto: „byla tam super energie, bylo to pro mě důležitý období, chtěl jsem se dostat nahoru a ukázat co umím.“

„Měl jsem problém v raném začátku focení, když jsem byl ještě teenager, byl jsem vychovován v domě, kde žili původem samí nigerijci. Neexistoval umělectví, nikdo, ke komu by se dalo vzhlížet a ukázat svým rodičům něco jako příklad a vzor.

Nikdo takový nebyl. Bylo to jen na nás abychom zlomili to, co věděli naši rodiče.“

Tehdy byla i dost sranda, protože jsme byli takovými menšími průkopníky. Teď mě nikdo jen tak nezaujem svým hezkým autem, nebo soukromým tryskáčem, protože všechno z toho jsem už viděl. Tehdy byl i Mercedes něco. Neměl ho skoro nikdo.

Cenili jsme si takových umělců, protože bylo dost těžké se dostat nahoru. Hudba byla toho odrazem.

To je jeden z důvodů, proč Chi Modu fotil nejznámější rappery v doslova intimní situace. Fotil rappera Nas, když mu bylo 17 let, bylo to v jeho ložnici, Method Mana, když mu jeho přítelkyně splétala vlasy.

Chi Modu to popisuje tak: „že umělci nejlépe vyniknou na fotkách, kdy jsou skutečnými lidmi, jde z toho vidět původ. V současné době je to jen o značkách. Je to jen o značce, o snaze něco ukázat. Nechat toho člověka na fotkách venku. Podívejte se na Paca na fotkách, je zároveň zranitelný a zároveň silný. Proto jeho odkaz žije dále.

Není to jen o večírkách, na které vyhazujete peníze a otevíráte láhev. Tyhle fotky jsou fakt nudné. Musíte ze sebe vydat víc, aby se vaše publikum drželo, aby vám věnovali pozornost.“

Když pořád jen pracujete, pracujete v jakési bublině, pak nevíte jak to ovlivní váš svět, dokud se někam neposunete. Já cestuju snad pořád, vidím to všechno z první ruky, je to šokující jak se všechno mění.

 

Focení s Tupacem? Jaké bylo? Kde fotili? Kdy ho viděl naposled?

Poprvé jsem fotil Tupaca v Atlantě, v roce 1994. Objevil se půl hodiny před tím, než se mělo fotit, něco se mi posralo na foťáku, tak jsme ani nezačali fotit. Byl jsem z toho dost špatnej, nabídl jsem mu, že přiletím za ním do města, kam letí i on a nafotí me ho. Mu to nevadilo, tak jsme fotili dva dny ve dvou jiných městech. Udělal jsem 20 fotek a bylo to.

Mezi námi nebyly žádné překážky. Byl připravenej se ukázat světu. Mohl jsem ukázat toho člověka, o kterém si každý dočetl jen mezi „řádky“. Tenhle snímek se mi ani moc nepovedl. Potom jsem nafotil ještě pár snímů, on si pak začal hrát se svou bandanou „šátek“ na hlavě. Z toho vzniklo pár dalších fotek. Ty fotky a jeho pohled je podle mě dost citlivý, vypadá tak trochu jako jelen zachycenej dalekohledem. Co jsme dělali my, když nám bylo 23?

Když jsme skončili, Pac mě pozval do svého domu do Stone Mountain v Georgii. Dal mi drink, vykouřili jsme nějakou trávu a ukázal mi celou svou sbírku zbraní. Nakonec jsem tam zůstal asi 6 hodin, dokonce jsem tam na dvorku s ním udělal pár fotek. Pac nechal všechno na mě, mel ve mě důvěru, v mou práci.

Neřekl bych, že plánoval svou smrt, ale určitě by mi dal za pravdu, že chtěl žít krátký život. Uvědomoval si jednu věc, že spousta Afro-američanů žije strašně krátký život.

Například Muhammad Ali a Tupac pracovali se spoustou fotografů. Neomezovali autorské práva fotek a dávali jim naprostou svobodu. Chápali jednu věc, že je potřeba zaplavit celý svět fotkami silných mladých černochů. To je taky důvod, proč jsou oba po své smrti tak „živí“ a tak „skuteční“. Dost mě nudí fotky moderních rapperů, jsou to jen trosky co jsou na fotce, na sobě mají značky typu Supreme a Nike. Je to na hovno. Je to na úkor kvality a jak víme, kvalita není věčná.

Je dost zvláštní, že i Biggie byl můj velký kamarád, taky jsem ho několikrát fotografoval. Lidé pořád komentují na Instagramu fotky Biggieho jejich trapnými komenty jako jsou „Fuck Biggie“, nebo naopak „Fuck Tupac.“

Divím se, že ten jejich doslovnej „beef“ je pořád činnej, a to jsme v roce 2017. Když to začalo, nikdo jejich beef neřešil, až po smrti obou rapperů.

Kdyby Pac žil, byl by týmovým hráčem, nebyl to sólista. Pokud by žil, byl by na úrovni Papeže celé černé komunity. Pro celou komunitu byl rok 1996, kdy zemřel dost těžké období.

Poslední fotky, které jsem s Pacem dělal, bylo devět měsíců předtím, než zemřel. Bylo těsně po Vánocích, na střeše hotelu Wyndham Bel Age v Hollywoodu. Předtím krátce podepsal smlouvu s Death Row. Bylo to něco jiného, oproti focení v Atlantě.

Byly tam všude ozbrojení bodyguardi a několik dalších policajtů v civilu. Navzdory všem paranoiím, byl na fotkách vysmátý, dost jsme se u toho nasmáli. Bylo to super focení.

Časopis Rolling Stone použil fotku, kterou jsme nafotili v Atlantě na obal svého časopisu v prosinci roku 2012. Bylo to skoro 20 let po tom, co se ta fotka nafotila. To ukazuje, jak byl Tupac černý James Dean své doby.

V dnešní době už nejsem tak smutnej z toho, že zemřel tak mladý. Uvědomujete si, že stárnete, je to o tom, co děláte v čase, který máte. Pokud budete vést život tak jako Tupac Shakur, pak jsme vítězové a nezáleží na tom, kolik máte let.

OFICÁLNÍ INSTAGRAM fotografa Chi Modu: ODKAZ ZDE

Překlad: DjBeton

Zdroj: chimodu instagram a google.com

 

JINÉ FOTKY, KTERÉ FOTIL Chi Modu uvidíte níže nebo na jeho osobním instagramu