Home Interview - slavní vypráví o Pacovi Bodyguard Frank Alexander a jeho zpověď a názor na dokument Tupac Assassination

Bodyguard Frank Alexander a jeho zpověď a názor na dokument Tupac Assassination

Během svého krátkého života dokázal Tupac Amaru Shakur zanechat svou památku v srdcích mnoha lidí. Jeho vzpurná povaha a vrozená vášeň vyjadřovaly jak jeho hudba, tak i filmy, ve kterých hrál. Na jedné z nejznámějších ulic v městě Las Vegas, byl 7.září roku 1996 postřelen. Svým zraněním po necelém týdnu bohužel podlehl. Jeho smrt byla obklopena tajemstvím, které zůstává stále nevyřešeno.

Bývalý Tupacův bodyguard Frank Alexander ale stále nabízí lidem odkaz díky jeho několika úspěšným projektům, jako jsou knihy Before I Wake, nebo Got Your Back. Tyto knihy nabízí velice zajímavý a podrobný pohled do soukromého života této padlé legendy. V současné době, více než deset let po vraždě Tupaca se Alexander snaží dát dohromady to, co se stalo osudnou noc, hned po zápase Mike Tysona a Bruce Seldona. Dokument Tupac: Assassination přináší nové neznámé důkazy veřejnosti, vysvětluje některé zvláštnosti ve vyšetřování policií Las Vegas a nabízí rozhovory s klíčovými svědky, kteří nikdy nebyli vyslýcháni policií. Server Allhiphop.com se podařilo setkat s dvěma lidmi, kteří stojí za dokumentem s názvem Tupac: Assassination, tím je Frank Alexander a režisér dokumentu RJ Bond.

AllHipHop.com: Dokument se měl původně jmenovat Tupac Revelations. Proč jste změnili jeho název na Tupac: Assassination?

RJ Bond: Název dokumentu ve skutečnosti prošel řadou změn. Nadace Tupaca v současné době přináší projekt s názvem Tupac Evolutions, s tímto zrovna přicházejí do světa. To byl náš první název, který jsme chtěli použít. Jak jsme ale pracovali na celém dokumentu, tak jsme přemýšleli o tom, že to změníme na Tupac: Revelations.

Protože jsme cítili, že to bylo pro lidi vhodnější název. Teprve ale v posledním měsíci vydání celého dokumentu, jsme se začali na celé dílo dívat jako na artefakt, hodně jsme diskutovali s lidmi z okolí Tupaca a taky o tom, jak by se měl jmenovat celý dokument. V podstatě jsme přišli k vzájemné shodě, že název Tupac: Assassination (Zavraždění) skutečně popisuje celý dokument, celou jeho podstatu.

AllHipHop.com: Taky jsme zamýšleli, že to spojíte jen s vraždou Tupaca, proč jste se tedy rozhodli jít jinou cestou?

RJ Bond: Bohužel žádný z dokumentů, co vyšly, nejsou o lidech, kteří byli svědky vraždy, kromě Franka. Tímto dokumentem se můžeme podívat na jednu věc z více zdrojů, dodá nám to více pohledu na danou věc a to je právě to, co některým dokumentům skutečně chybí. Za tímto dokumentem stojí spisovatelé, novináři i filmaři. Frank se k této věci hodně přiblížil knihou Before I Wake. Tentokrát jsme ale začali dělat rozhovor s různými lidmi a zjistili jsme, že několik lidí vlastně nebylo nikdy vyslýcháno policií. To, kde se snažíme být jiní, tak přinášíme lidem rozhovory s různými lidmi a to nám podle mě otvírá nové a nové možnosti.

Frank Alexander: V tom posledním týdnu, kdy byl Tupac třeba v New Yorku, tak byli s Tupacem i jiní bodyguardi, na udílení cen MTV. Tehdy tam s ním byli další tři bodyguardi a já byl zrovna v tu dobu na dovolené. Policie s těmito lidmi nikdy nenahrála žádný výslech, ani rozhovor.

Tupac Shakur

Nešli tak daleko, aby se podívalo na události, které se staly v New Yorku spolu s dalšími rappery a záležitostmi, které slyšeli tehdy v rádiu. Někdo si myslel, že když byli v New Yorku, tak nic o tom nevěděli. Bodyguardi byli svědkem mnoha událostí, o kterých vlastně nikdy nepromluvili. Snažili jsme se jít dále a poskytli lidem rozhovory s těmito lidmi.

AllHipHop.com: Proč jste k celé věci přistupovali jako k soudnímu drama?

RJ Bond: Začalo to samo sebou. To bylo vlastně poprvé, kdy bylo prokázáno, že policie prostě nechce dělat svou práci. Ty věci musíme brát jako nové informace, od lidí, kteří nikdy nebyli v žádném rozhovoru. Díváme se na to spíše jako na novinařinu a snažíme se lidem nabídnout různé odborníky z těchto oblastí. Necháme na divákovi, aby usoudil, zda by ta věc mohla jít ještě dále, nebo ne.

AllHipHop.com: Co lidé, se kterými byli vedeny rozhovory, dá se jim vůbec věřit?

Frank Alexander: Jak víme, hlavní svědkové, kteří se objevují v dokumentu, jsou věrohodní. Já osobně znám každého z nich. Nikdy nebyli v žádném rozhovoru, ani ze strany médií, nebo policie. Nejedná se o dokument o životě Tupaca, je to dokument o tom, kdo vlastně zabil Tupaca.

AllHipHop.com: Myslíte si, že za pár let se můžeme posunout do fáze, že budeme nové generace hip-hop fanouškům ukazovat tyhle taneční kreace, které nemusí být ani trochu podobné těm, které na koncertě předváděl Tupac?

Frank Alexander: Není to tak, že lidé to nechtějí slyšet, protože je v tom problém třeba jejich věk. To, co třeba mě osobně nejvíce znepokojuje, je to, co se mu stalo a všem těm lidem, kteří ho v té době znali, jak ze strany rapperů, tak ze strany fanoušků. Samozřejmě Tupac dokázal prodat více než 30 miliónů alb, to znamená, že měl opravdu spoustu fanoušků. Ale jeho smrt není stále uzavřená a lidé to už chtějí uzavřít. Snažíme se některé nevyřešené věci uzavřít a řešit ty jiné.

AllHipHop.com: Co si myslíte, že je v tomto případu největší překážkou, aby se tento případ vyřešil?

RJ Bond: Nemůžeme zas předpokládat, že policie Las Vegas nedělá nic, protože jsme žádné takovéto věci neviděli. Myslím ale, že je to špatný předpoklad. Co ale můžeme narovinu říci, že jsme neviděli žádný posun, ani žádné výsledky. Bohužel je podle mě laťka v současné době tak vysoká, že se nedá jen tak odsoudit nějaký člověk za vraždu Tupaca, protože by bylo potřeba prokázat spousty pochybností, které nejsou ani z části vyřešené. Policie nám samo o sobě řekla, že máme pouze jednu šanci chytnout člověka, který za tímto případem stojí, protože pro něj to znamená dvojité ohrožení, protože poprvé tento člověk mohl v pořádku uniknout. Myslím, že by lidé a hlavně fanoušci už rádi viděli spravedlnost, ať už jde o hlavní porotu, nebo jen o prosté obvinění ze spolčení na vraždě Tupaca. Ale je potřeba se podívat na to, co máte k dispozici, abyste mohli házet na někoho špínu. A to je to nejtěžší.

AllHipHop.com: Může váš dokument celý tento případ úplně uzavřít?

RJ Bond: Na tohle byste se měli zeptat Cathy Scottové. Ona je reportérka, která má na starosti celý případ od samého začátku. Máme s ní dokonce i menší rozhovor. Když jsme jí nedávno ukázali poslední verzi dokumentu, sama o sobě tvrdila, že můžeme brát za hotové, že celý případ je vlastně vyřešen.

Frank Alexander: Pozor ale na to, my neříkáme, že případ je uzavřen, jen říkáme, jaký měla názor na dokument, hned potom co viděla téměř hotový dokument.

AllHipHop.com: Stojí za tímto dokument i Afeni Shakur?

Frank Alexander: Každý projekt, který jsem dělal o Tupacovi jsem dělal s požehnáním Afeni, protože ví, že jeho syna miluji a záleží mi na něm. Afeni ví, že bych se nikdy nepustil do něčeho, co by znamenalo ostudu pro Tupaca. Nelíbí se mi pár věci, které se staly, když zemřel a to je ten hlavní důvod, proč se pouštím do těchto projektů.

AllHipHop.com: Které z událostí se skutečně staly, když vezmu všechny ty diskuze na internetu o vašem celém dokumentu?

RJ Bond: Dám vám jednoduchý příklad. Většina lidí je přesvědčena, že Suge Knight vlastnil Club 662, přímo v Las Vegas. Suge ale tento klub nikdy nevlastnil. On ten klub chtěl koupit, ten klub vlastnila nějaká podnikatelka z Las Vegas.

AllHipHop.com: Spousty lidí si myslí, že Suge je hlavní postava vraždy Tupaca kvůli tomu, že mu dlužila několik miliónů. Dále bylo zjištěno, že Tupac chtěl Death Row Records skutečně opustit. Byl to podle vás důvod k zavraždění Tupaca?

RJ Bond: Tohle se snažíme v našem dokumentu vysvětlit.

AllHipHop.com: Jaký máte názor na údajný rozhovor, ve kterém Russell Poole, bývalý policejní důstojník říká, že Snoop v rozhovoru s policií řekl toto?

Důstojník: Myslím, že vím, kdo zabil Tupaca.

Snoop: Já taky. Chlápek, co seděl hned vedle něho.

Důstojník: Suge Knight?

Snoop: Ano.

RJ Bond: Nechci mluvit za Snoopa. Kdybychom měli rozhovor se Snopem, zeptali bychom se ho na to, ale skutečně nemůžeme říct, zdali je to pravda, nebo ne.

AllHipHop.com: Franku, před postřelením Tupaca, se Tupac vlastně zapletl do potyčky s Orlando Andersonem. Co se tam vlastně stalo?

Frank Alexander: Někdo pošeptal něco Tupacovi do ucha a on se najednou rozběhl. Běžel k Orlandu Andersonovi, začal na něho pokřikovat a Orlando se otočil. Zbytek skupinky tam šel s Tupacem a já taky. Hodil jsem ho hned ke zdi. Mým úkolem bylo Tupaca bránit, aby se nedostal do nějakého problému a především ho chránit.

AllHipHop.com: Snažili se po vás změnit vaši verzi toho, co jste tehdy viděl? Že se Orlando vlastně nesnažil Tupacovi ukrást jeho přívěšek na krku?

Frank Alexander: Něco takového se tam nestalo. Říkalo se, že se Orlando Anderson snažil ukrást Tupacovi jeho řetěz, co měl na krku, ale to nebyla vůbec pravda. Byl to Orlando a Travon Lane, kteří se dostali do potyčky tehdy v Lakewoodu, tam mu ten řetěz z krku strhli a utekli.

AllHipHop.com: Franku, prý jste byl jediný bodyguard, který měl Tupaca na starosti tu noc, kdy byl postřelen.

Frank Alexander: Před zápasem ne, ale po zápase ano.

AllHipHop.com: Nebylo vám to nějak divné?

Frank Alexander: Rozhodně ano. Bylo to zvláštní, že jsem měl najednou chránit jak  Tupaca, tak i Sugea. Suge měl vlastně sám pro sebe celou tlupu bodyguardů. Nás tam bylo něco kolem 23 lidí, byla to taková větší skupinka.

AllHipHop.com: Je pravda, že vám řekli, abyste neměli u sebe žádné zbraně?

Frank Alexander: Ano, už před tou nocí v Las Vegas jsme byli o tom poučeni.

AllHipHop.com: Věděl Tupac o těchto věcech?

Frank Alexander: Ne, bylo to něco, o čem se rozhodlo až ráno. Na setkání nás všech.

AllHipHop.com: Kdo vám řekl na schůzce, že nemáte u sebe mít žádnou zbraň?

Frank Alexander: Budete se muset podívat na dokument, něco o tom je tam řečeno. Otázkou je, jak by to vypadalo, kdybych tu zbraň měl. Tehdy to setkání to ráno bylo s každým zvlášť.

AllHipHop.com: Další fáma je ta, že Tupacovi bylo nařízeno, aby si před odchodem z kasína sundal neprůstřelnou vestu, je to tak?

Frank Alexander: Tupac nosil na sobě vestu opravdu málo. Nebyl k tomu žádný důvod, aby jí na sobě ten večer měl.

RJ Bond: Brent Becker (hlavní detektiv z oddělení vražd) se k tomu vyjádřil v našem dokumentu něco ve smyslu, že této věci policie věřila.

AllHipHop.com: Hned potom, co byl Tupac postřelen se strhlo v období desetí dnů v Comptonů snad dvacet postřelení. Přináší dokument nějaké nové informace?

RJ Bond: Ano, snažíme se v dokumentu dívat na detaily, ale to je prozatím vše, co k tomu můžeme říct.

AllHipHop.com: Proslýchá se, že Kadafi, který byl ve skupině Outlawz všechny tyto události viděl a slíbil polici, že jim podá vlastní verzi výpovědi. Ale bohužel byl necelé dva měsíce po Tupacovi rovněž zastřelen. Má to něco společného s vraždou Tupaca?

RJ Bond: Policie v Las Vegas učinila dvě důležitá prohlášení, která se týkala Kadafiho. První z nich je ta, že Kadafi by dokázal identifikovat střelce.  Nikdy nikde neřekl, že by dokázal identifikovat střelce, řekl, že by dokázal identifikovat řidiče. Ano, i tohle v našem dokumentu řešíme

AllHipHop.com: Existuje rovněž teorie, že za vraždou Tupaca stál Notorious B.I.G. Je něco na tom pravdy? Jaký je váš názor na tuhle věc?

RJ Bond:  Setkali jsme se s hodně lidmi, kteří věřili, že rapper z Východu měl hodně společného s vraždou Tupaca. Bohužel tady mluvíme o vládě, chtěli jsme to zakomponovat do dokumentu, ale nakonec jsme to tam nedali.

AllHipHop.com: A něco na závěr, co byste chtěli říci?

RJ Bond: Teď si chceme hlavně sednout a zjistil, jaké budou reakce nad tímto dokumentem.

Frank Alexander: Tento rozhovor bych rád ukončil něčím, co říkal i Martin Luther King. „Náš život končí dnem, kdy se rozhodneme mlčet o věcech, na kterých nám záleží.“ A tou důležitou věcí je pro mě smrt Tupaca. Rozhodně nechci o této věci mlčet. Díky.

Překlad: DjBeton