Home Nezařazené Beefy, nebo spory mezi rappery. Kdo je měl a s kým? Znáte HIT EM UP song?

Beefy, nebo spory mezi rappery. Kdo je měl a s kým? Znáte HIT EM UP song?

Beefy, nebo-li spory, jsou v hip-hopovém prostředí už od počátku. Dosahují různých rozměrů. Menší spory se zaznamenávají například v battlech, kdy se jeden z účastněných snaží nějakým způsobem ztrapnit druhého MC, a tím vyhrát battle (bitvu), ale jsou i beefy které zasahují do celých čtvrtí, měst a států. 90. léta 20. století byla plná beefů (spory jsou i v dnešní době), ať jde o začátek nebo spíše konec, a do těchto sporů byly zatáhnuty největší hvezdy tehdejšího hip-hopu a dnešní legendy.

Beef zažil snad každý správný rapper. Spory měl 50-cent, Eminem, The Game, Ja Rule, Fat Joe a tak dále. Snad největší beef byl ale mezi pobřežími U.S.A., West x East coast. Tento mega beef byl hojný na dnes již legendární dissy, ale také při něm přišlo hodně lidí o život.

Spor a jeho začátky sahají až do 80. let a vrcholí v 90. letech, kdy rapper z NYC který si říká Tim Dog zdissoval známou čtvrť LA Compton (odkaz na písničku – Fuck Compton a všechny (v té době už docela známé) tamější rappery a skupiny jako N.W.A., a tím se spor rozjížděl.

Rapper Eazy-E, člen skupiny N.W.A., zdissoval Dr. Dre, Snoop Dogga a celé Death Row (tam působil i Tupac), kvůli tomu, že Dr. Dre díky finančním nejastnostem odešel z N.W.A. a přešel k Death Row, také vyzradil jisté informace o homosexualitě Eazyho-E a napsal na něj diss na kterém spolupracoval i Snoop Dogg a nesl název Fuck Wit Dre Day, kde je Eazy parodován, a kde je řečeno -> If you fuck with Dre, nigga you fuck with Death Row (Negře, jestli vyjebáváš s Drem, tak vyjebáváš s celým Death Row) .

To Eazyho naštvalo a napsal dnes legendární diss Real Muthaphuckin G´z. Po Smrti Eazyho-E tento beef ale vyprchal a dodnes si všichni Eazyho váží.

Delší trvání měl ale beef, o kterém by se dalo říct, že ho vedl Tupac proti celému East Coastu. Tento spor začal postřelením a okradením Tupaca v New Yorském nahrávacím studiu v roce 1994, o kterém si Tupac myslel, že si někoho na postřelení najal jeho tehdejší kamarád a významný New Yorský rapper Notorious B.I.G. A.K.A. Biggie Smallz. To Tupac nemohl překousnout, a od té doby se vedl spor mezi ním a východem, kde byl hlavním aktérem právě Biggie a Tupac.

Tupacovi se znelíbili ostatní rappeři kteří měli s Biggiem něco společného, a někdy stačilo, že byli z NYC. Tupac se svou skupinou Outlawz Immortalz (dříve známou jako Thug Life) zdissovali nejvýznamější rappery z NYC, a to ne jednou nebo dvěma skladbama, ale těch písní bylo několik.

Nejznámější a asi i nejlepší diss všech dob se jmenuje Hit ´em Up a tuto písničku zahrál i na jeho posledním koncertě v House Of Blues v roce 1996, kde tupac dissuje Biggieho, Lil Kim, Puff Daddyho, Jay-zho, Mobb Deep, Nase plus mnoho dalších a Biggieho zde uráží tím, že vynáší ven informaci, že spal s jeho ženou která se jmenuje Faith Evans.

K této informaci přispělo i foto kde je Tupac s Faith.

Další významné dissy z Tupacovi dílny jsou – Die Slow (ft. Outlawz) a Troublesome. V těchto písních se Tupac zaměřuje hlavně na celou nahrávací společnost Bad Boi kterou vlastní Puff Daddy a ve které účinkuje Biggie se svou skupinou JM (Junior Mafia), a ve které jsou upsány další osobnosti jako například Lil Kim. Tupac ve svých dissech nešetří nadávkámi typu -> Ty tlustej zmrde (když promlouvá na Biggieho v dissu Hit ´em Up).

Tupac se nebál ponížit East Coast i veřejně, když v House Of blues představil Hit ´em Up a Troublesome. Snad jediný kdo Tupacovi odpověděl byl až po jeho smrti Puffy, ale jinak se Tupacovi nikdo neodvážil postavit.

Bohužel v roce 1996 se tak stalo. Byl smrtelně postřelen, a do dnes se neví, kdo to udělal. Mnozí tvrdí, že za to může právě Tupacova odvaha, že se nebál ponížit celý New York a i okolí, ale nikdo z rapové scény neví nic o tom, že by si někdo najímal vraždu Tupaca. O rok později, v roce 1997, byl zavražděn i Biggie, a tím celý spor zanikl, a do dnes jsou oba bráni jako největší hip-hopoví umělci všech dob, kteří určili směr rapu. Díky tomuto období se nejen nahrálo spousta nejlepších dissů a písní celkově, ale také to mělo temnou stránku.

Překlad: DjBeton