Home Interview - slavní vypráví o Pacovi American Dream/American Knightmare – dokument o Suge Knightovi (2018) + CZ překlad

American Dream/American Knightmare – dokument o Suge Knightovi (2018) + CZ překlad

Délka dokumentu: 85 minut

Dokument odhalí život Suge Knighta, spoluzakladatele Death Row Records. Společnosti, které předsedal a která se dostala až na samotný vrchol v hudebním průmyslu. Někteří Sugea milovali, respektovali, někteří se ho naopak báli a někteří ho inspirovali. On si z toho všechno něco vzal a použil to do svého byznysu.

Osobně odhalí na kameru vše, co se událo během jeho života. Proč se vše rozpadlo? Další kapitola jedné americké legendy.

Premiéra: 21.prosince 2018

Jak dopadly recenze?

Recenze jsou dosti rozporuplné, průměrné hodnocení se pohybuje kolem 4.5/10. Hodně se tam mluví, hodně se tam Suge vychvaluje. Já, já já. Celý dokument s ním dělá interview Antonie Fuqua, režisér který režíroval takové pecky jako je Bojovník, Equalizer, Slzy Slunce, Odstřelovač nebo Training Day. Interview se Sugem vznikaly kolem roku 2010 a 2011.

Na místech jako je Las Vegas a Miami. Dokonce režisér dokumentu se objeví se Sugem na křižovatce v Las Vegas, kde byl Pac a Suge v roce 1996 postřeleni.

Suge si praktický celý dokument nesundá brýle, těžko to bude z důvodu, že by hodně svítilo sluníčko. Deprese, drogy, alkohol? To vše se podepsalo na jeho vizáži. Na jeho chování. Některé části interview se mi zdál Suge jako zhulený (opilý), špatná artikulace, pomalé pohyby. Názor si uděláte určitě sami.

Suge Knight je momentálně ve vězení, kde si odpykává trest 28 let. Více informací v článku, který najdete zde: !!!ODKAZ!!!

Z dokumentu se dozvíte pár věcí o Snoopovi a Pacovi. Suge se celou dobu prakticky vychvaluje jak všem nezachránil krk a dal práci. A že  by všichni rádoby rappeři byli na dlažbě a ve vazbě a ve vězení. Mě upřímně se líbily jen některé pasáže z dokumentu. Zhruba nějakých 30-40 minut jsem vám přeložil níže.

Kdo se chce podívat ONLINE s anglickými titulky, tak můžete tady.

 

ONLINE dokument s anglickými titulky:

MOMENTÁLNĚ NEDOSTUPNÉ

 

ČESKÝ PŘEKLAD některých částí z dokumentu. Přeloženo cca 30-40 minut z dokumentu.

Hlavně části, kde Suge vypráví o Pacovi a Death Row v éře Tupaca.

 

Když vyšel Pac z vězení, tak jsem si s ním sednul a řekl mu, hele, budu s tebou pracovat na tvých songech.

Jestli chceš být v Death Row, musíš makat.

A tím chci říct, že teď hned.

Pac se na mě podíval a řekl: „Na tohle jsem celou dobu čekal.“ „Na tenhle moment a až budu moci jít do studia a dělat co chci.“ Pac si málem kleknul, aby mě prosil o nějaký studio, kde může hned jet. A já na něho: „Pacu, 24 hodin můžeš chodit do studia, prostě kdykoliv.“

Stálo to hodně peněz mít 24 hodin denně otevřený studio, ale vyplatilo se to. Nikdy si nikdo nemyslel, že bychom mohli udělat dvoj-album. Byl jsem první, koho to napadlo.

Pac chtěl, ať se to album jmenuje Euthanasia, jako „život po smrti.“ A já chtěl ať se to jmenuje „All Eyez On Me.“

Co jsem v něm viděl? Neskutečný talent. Viděl jsem sám sebe. V Pacovi jsem viděl sám sebe.

Řekl jsem mu: „že když dosáhneš určitý úrovně, tak máš pár přátel a mají pár věcí společnýho. Tohle jsem řekl Pacovi. Ale taky jsem mu řekl, že nikdy ho neměl nikdo skutečně rád. Nikdy neměl skutečný kámoše.

„Každý si jen udělal to svoje. Že potřebuje tým. Jestli chce rodinu, má ji mít. Od toho momentu jsme byli rodina. Byli jsme Death Row rodina.

Pac říkal, že jak byl v New Yorku, tak měl jet do studia a niggové to na něho narafičili. Já mu řekl, že teď jsme s ním. Že jeho přátele jsou i našimi přáteli. Naši nepřátelé jsou našimi nepřáteli.

S Pacem jsme byli na Havaji, užíval si to tam. Říkal, že nikdy neměl žádnou dovolenou. Začal mluvit o tom, že by mohl předstírat svou vlastní smrt.

A ty jeho poslední videa, jak tam stojí v bílém a všichni jsou smutní z toho, že už nežije. Pac nechtěl ať to dojde tak daleko. Měli jsme pouto s Pacem. Nezačal natáčet video, dokud jsem nepřijel na natáčení.

Chtěl ať jsem s ním v nějakém z jeho videií. Říkal, že to bude super. Ale mě se to nelíbilo,  protože jsme měli svoje plány a sny. Řekl jsem mu, že na tom videu nebudu.

Když bylo po boxerským zápase s Tysonem, tak jsme byli všichni úplně natěšeni. Ale ten zápas byl strašně krátkej. Jeli jsme za sebou snad 20 aut. Když ale někdo vystřelil, tak jsem jel do nemocnice. A pak nás zastavili policajti a chtěli nás prohledávat. Já jim říkal, hlavně ho kurva dostaňte z toho auta.

Ti ani neuměli zacházet s pásem v autě, protože to byl novej model BMW. Tak jsem jim nakonec musel ukázat jak se ten pás v autě oddělává.

Tupac se celou dobu smál, že mám těm zmrdům vysvětlit jak se oddělává ten pás. Že je tak kurevsky drahej, že ani neví jak na to. Kdybych seděl v Hondě, tak mě ti zmrdi už mohli vytáhnout ven. Pak jsme jeli oba do nemocnice. Celou cestu jsme se smáli a dělali vtipy kolem všeho. Podíval se na mě a říkal, hej, nějak se ti potí čelo.  Radši jeď do nemocnice dřív, než já, ať nevykrvácíš. Měl jsem krev v očích a on se tomu strašně smál.

Spousta lidi si pak začali vymýšlet hovadiny typu, že já jsem zabil Tupaca. Nejen že jsem ztratil blízkýho člověka, ale taky i bratra. Pac byl jeden z těch neskutečných umělců, kteří měli větší hodnotu naživu, než kdyby byli mrtví.

A taky nechápu, jak někdo mohl říct, že jsem ho zabil, když jsem se dozvěděl, že Pac chce opustit Death Row. Odkud jsou ty drby? Kdo je vypustil? Je to od těch, kteří se Tupaca báli nejvíce. Z tý soutěživosti.

Když se Jimmy Iovine dozvěděl poprvý, že je Pac po smrti, tak řekl, že jsem měl kurevský štěstí, že jsem prakticky trefil jackpot, že jsem naživu.

A je blbost, že jsem měl co dočinění s Biggieho vraždou. Když se někde něco šustne o mě, tak jsem hned na obálce nějakýho časopisu. Snaží se mě jen zničit. Ale už se nedívají na jinýho chlápka, který je skutečně vinnej za tu vraždu.

Ptali se mě, jestli jsem někoho kopnul nebo bouchnul během té rvačky v Las Vegas v hotelu. A já odpověděl, že Ne! Vzpomínám, že soudci to bylo u prdele, co jsem tam říkal.

Když jsem poprvý přišel v roce 1996 k soudu, měl jsem tam sebou pět právníků. A jeden z těch právníků byl dokonce starosta Las Vegas. Dal jsem jim pět miliónů dolarů. Měl jsem tam pět právníků, soudce se na mě jen podíval a dal mi 9 let vězení.

Proč? Protože jsem soudci neprojevil lítost. Řekl mi, že tu pásku z té rvačky viděl snad 99.krát. Říkal, že by neviděl, že jsem někoho zmlátil, ale mám to za to, že jsem neprojevil žádnou lítost. Chtěl, abych se tam u soudu rozbrečel. Nechtěl jsem, nešlo to.

Kdybych mohl, tak bych vešel k soudu a odešel z tama jako muž. Ne jako člověk, který tam má sebou právníky, obhájce, nic z toho. Zeptal bych se soudce, jestli ví jak daleko dokážu dochcat? Jedinej rozdíl by byl ten, že bych měl v kapse pořád pět miliónů dolarů.

Měl jsem spoustu snů, přišel jsem z ghetta, všechno co jsem měl v sobě byl velkej sen. Pokud tomu fakt dost věříš, tak ten sen se stane skutečností. Ale jestli je ten sen až moc velkej, tak ten sen se stane tvou noční můrou. A pokud využiješ té síly, tak Bůh ti to vezme.

Ale je zase pravda, že jsem si v base odpočinul. Dal se dokupy i zdravotně. Mohl jsem spát sám v jedný posteli. Pořád jsem měl v posteli doma pět šest děvek.  Nemohl jsem se ani vyspat. Pořád mi nějaká v posteli lízala koule, kousala do prstu.

Bylo to super, že jsem si mohl odpočinout, vězení mi umožnilo vidět věci, které jsem normálně nemohl vidět. Měl jsem právo žít jako zvíře. Když otevřeš vrata do basy, když vyjdeš na dvůr, je to jen na tobě jak chceš žít, jestli někomu vlepíš facku, kopneš do prdele, bodneš ho, nebo bodne on tebe. Musel jsem zas všechno začít budovat nanovo.

Najednou nemáš nic na čem ti záleží. Najednou sedíš v base. Není tam žádná služka, která ti pomůže s úklidem. Musel jsem si kleknout a začít uklízet, drhnout záchod třeba, nechtěl jsem mít špinavej záchod v cele.

Vězení mě naučilo jak být samostatnej. V tomhle mi vězení dost pomohlo. Přišel jsem za borci, co byli na dvoře a ty si mě ani nevážili. Nic.

V tomhle průmyslu je spousta zmrdů. Otočili se ke mě zády, když viděli jak jdu do vězení. Ale v tý stejný době jsem jim říkal, hele, ale vy teď neprodáte 10 miliónů alb, ani dva milióny, ani 100.000. Nikdo nepřijde a nezaplatí vám za to.

Pak jsem se k nim otočil a nasel jsem do busu, kterej jel do vězení. Jimmy Iovine se na mě podíval a řekl, že se o mě postarají. Jak se můžou postarat? Já to zvládnu sám. Když jeden člověk se začne starat o druhého, neměl by se začít urážet, když se k němu někdo chová jako k děcku. Když to někomu dovolíš, jak ti říká, že mu máš donést pití, tak je to špatně.

Já ale nechtěl, aby mě začali živit. Řekl jsem ji, že svou práci zvládnu, to je to co musím dělat.

Než jsem šel do vězení, tak jsem přišel k soudu a moje vlastní matka ani nevěděla, kolik mám peněz. Ale pak když jsem vyšel z vězení, tak to zjistila. Zjistila to, kolik lidí mě během toho okradlo.

Povím ti pravdu, nikdy jsem nepřemýšlel o smrti. Objevil jsem se v situacích, kde jsem asi neměl být. Ale pořád jsem tady. Nemám na sobě dokonce ani vestu.

To já pomohl lidem v jejich kariéře v tomhle průmyslu. Kdybych jim neposkytl ty smlouvy, podle mě by už byli dávno mrtví, nebo ve vězení. Dal jsem jim práci. Své sny jsem změnil v realitu.

Kdyby nebylo mě, tak by byl Snoop už dávno ve vězení. Já mohl za to, že tam nešel. Když byl Pac ve vězení, nikdo jiný za ním nepřišel a neřekl, že ho z tama dostane. Je blbost jak říkají, že Pac zaprodal svou duši Sugeovi. Je to blbost.

Nate Dogg ještě předtím, než udělal kariéru, tak snad pětkrát vykradl Taco Bell. A to bylo vidět i na kamerách. Zaplatil jsem čtvrt miliónů dolarů za to, aby nešel do vězení. Všichni měli jít do vězení a nikdo z nich nakonec nešel. Udělal jsem to proto, protože jsem měl peníze. A chtěl jsem samozřejmě, aby mi to ti lidi vrátili.

Chtějí mi namalovat na čelo ďábla. Já ale nejsem ďábel. Ještě předtím, než budeš někoho soudit, tak si to opravdu rozmysli co řekneš nahlas.

Překlad: DjBeton