Home Překlady videoklipů 2Paca 2Pac feat. Dr.Dre – California Love czech subtitles

2Pac feat. Dr.Dre – California Love czech subtitles

California Love

Song od Tupaca a Dr.Dreho

Vydáno: 28. října 1995

Nahráno: Říjen 1996

Délka: 4:45 minut – singl, 6:25 minut – remix

Vydavatelství: Death Row, Interscope

Text: Tupac, Dr.Dre, Joe Cocker, Woodrow Cunningham, Norman Durham, Roger Troutman

Producent: Dr.Dre

Ocenění: 5x platinové


California Love je hip-hopový song od Dr.Dreho, Paca a Rogera Troutmana. Song byl vydán jako oslava návratu Tupaca z vězení, v roce 1995. Populární remix verze se objevila na Pacovu dvoj-albu v roce 1996 s názvem All Eyez On Me. Toto je možná jeho nejznámnější a nejúspěšnější song, který se držel v hitparádě Billboard Hot 100 téměř dva týdny jako nejhranější singl. Song byl nominovaný (posmrtně) na cenu Grammy jako „Nejlepší Rap-Sólo nahrávka“ a „Nejlepší Rapová nahrávka skupiny“ – společně s Dr.Dre a Rogerem Troutmanem, to bylo v roce 1997.

Původní track se neobjevil na Tupacovu albu All Eyez On Me, kvůli tomu, že Dr.Dre dal tento song na své album „The Chronic II: A New World Odor“. Můžeme jej najít až na Pacovu albu Greatest Hits a na albu All Eyez On Me – které bylo vydáno ale pouze v Anglii.

Hlavní „tune“ je převzatý ze songu „Woman to Woman“ od Joe Cockera. Refrén „California knows how to party“ nazpíval Roger Troutman, který jeho melodii převzal ze songu „West Coast Poplock“ od Ronnie Hudsonové.

„California Love“ byl jediný song od Paca, který se objevil v seznamu 500 nejlepších songů všech dob, který byl vydaný časopisem Rolling Stone´s – v roce 2004. Objevil se na 346.místě a dokonce na 51.místě stanice VH1 v seznamu 100 nejlepších songů 90.tých let. Singlu se dokonce prodalo 5,800,000 kusů a to ještě v době, kdy se začaly rozšiřovat nelegální CD nosiče, což je neskutečné na to, že Tupac byl velice kontroverzní umělec. Aspoň takto ho prezentovala média.

Text a další zajímavosti

„California Love“ byl jeden ze dvou songů, který Dr.Dre produkoval All Eyez On Me – další byl „Cant C Me“. První verze songu měla dokonce tři verše, kde rapoval Dr.Dre. Jediný tento záznam se objevil na osobním koncertě Dr.Dreho, kde hrál DJ Jam. První verš nebyl nikdy upraven a byl dokonce nahrán i ve studiu.

2Pac slyšel Dr.Dreho hit California Love poprvé u něj doma a zeptal se ho, jestli by mu dal možnost nahrát text do tohoto songu. Dre pak udělal další remix na albu Tupaca – All Eyez On Me.

Videa byla natáčena najednou ve dvou verzích a na MTV se objevila hned v Listopadu roku 1995. Originální verze byl produkován Hype Williamsem na téma Šíleného Maxe, remix začíná tím, že se Pac probouzí ze snu a celý dům se pak otřásá ve velké párty, kde oslavují, že Pac přišel do Death Row.

V songu, kde Roger zpívá „shake it, shake it baby“, je použit ze songu interpreta Zappa z roku 1992 s názvem „Dance Floor“.

Hudební videoklip

Existují dvě verze oficiálního videoklipu. První verzi videa režíroval Hype Williams, je inspirovaná filmem Šílený Max – poušť a rok 2095. Objevuje se tam i herec Chris Tucker, známý americký komik, Tony Cox jako voják a Roger Troutman. Celé vido končí textem „Pokračování příště.“ Z remixu je odstraněna verze, kde Pac a Dr.Dre jmenují města ze Západního pobřeží.

Druhá verze oficiálního videa je pokračováním prvního videa. Začíná tím, že Pac má sen o poušťi a probouzí se po boku žen ve své posteli. Zavolá Dr.Dremu, který mu říká, aby se stavil na velkou párty. Další část videa je z velké částí velké vystoupení Rogera Troutmana, který tam hraje na piano a taky rapperů (a zpěváků) jako jsou Dj Quik, Big Syke, Danny Boy, Jodeci, Deion Sanders, B-Legit a E-40. Video bylo natočeno k remixu celého songu.

První video bylo nominováno oceněním na MTV Video Music Award jako Nejlepší video v roce 1996. V roce 1999 se objevilo na 9.místě v seznamu „100 Nejlepších videí, které kdy byly natočeny“ V dubnu roku 2005 se tento videoklip objevil na úžasném 3.místě na MTV2 a časopisu XXL v seznamu 25 nejlepších videií, které byly natočeny na Západním pobřeží.
Překlad: DjBeton a Momodou