Home Překlady rozhovorů 15-minutový video-rozhovor pro MTV News s Tabithou Sorens

15-minutový video-rozhovor pro MTV News s Tabithou Sorens

Rozhovor Tabitha Soren a Tupac Shakur pro MTV News.

Tady máte načasované interview s CZ titulky, dole je textový překlad pro skalní fanoušky.

  

TEXTOVÝ PŘEKLAD K NAČASOVANÝM VIDEIÍM. Tabitha Sorens vs. Tupac

27.října 1995

Řekni mi něco o tvém dětství.

Byl jsem úplný opak toho, co jsem dnes. Byl jsem tichý, uzavřený do sebe, hodně jsem četl a psal básně.

Kdy ses ve svém raném věku vydal napospas své životní filozofii – THUG LIFE?

Když jsem byl tam venku sám, neměl jsem kde spát a byl jsem bez peněz.

V jakém městě to bylo?

Trochu to bylo v Baltimoru. A pak i část toho v Marin City a zbytek v Oaklandu.

A kdo tě k tomu navedl?

Překupníci drog, pasáci a prostitutky. Asi tak nějak. Možná i zločinci. Byli jediní, kteří se o mě starali v okamžiku, kdy jsem neměl kde spát a co jíst.

Ale říkal jsi, že vždycky se o tebe starala tvoje máma.

Starala, to jo, ale v jednu chvíli byla ztracená. Jednu dobu se nedokázala postarat ani sama o sebe.

A jaký to bylo pro tebe?

Svou mámu miluji. Pro mě je jedinečná.

Teď vím, že taková je pro tebe, ale co tehdy?

Bylo to těžký. Bylo to složitý, protože, ona byla vždycky pro mě hrdinkou.

Co jsi vůbec dělal, když jsi přestal chodit do školy?

Ve svém životě jsem měl jen dvě zaměstnání. Jedno bylo v Pizérii Roundtable, tam jsem dělával pizzu, bylo to pěkný, byla to super práce, Tabitho, když jsem byl hladovej, mohl jsem klidně sníst všechny ty kousky, co byly na pizze. Tam jsem snědl snad všechno, co tam bylo. Jestli si jen dokážeš představit, jak tam dělám pizzu, nosím si je domů a volám svému vlastnímu pizzaři. [Tupac se podívá na ženu, která kolem projde v plavkách]

Haló?

Tady na pláži Venice se to může stát, jak vidíš. Byl jsem 11 měsíců ve vězení, Tabitho. Můžeš mi taky dovolit se aspoň trochu podívat. [směje se]

Myslíš, že je důležitý říct svým fanouškům, že skončit ve vězení pro tebe nebylo fakt lehký?

Nemám problém říct lidem, že není lehký jít do vězení, protože já tam byl a lehký to fakt není.

Řekni mi, jak ses cítil v posledních týdnech ve vězení.

Dobře. Ulevilo se mi. Byl jsem šťastný, že jdu domů. Bylo to divný, protože jsem byl ve vězení ve fakt malé cele, byla tam dost špína, nebyla tam ani teplá voda, a stráže mi akorát diktovali, kdy jít do sprchy, kdy můžu jíst a všechno tohle. A další týden jsem s kámošema v restauraci Manny, šampaňské, hezounký žebírko, humr a kreveta.

Vyhrožoval nebo zastrašoval tě někdo ve vězení?

Někdy stráže, vězni skoro vůbec. Zkoušeli na mě snad všechno, snažili se mě dost krotit, protože jsem byl zvyklej všechno komentovat a mluvit kolem toho, to mi z vězení i zůstalo.

To snad ne.

Vím, že je těžký tomu uvěřit, Tabitho, ale jen si to představ. Taky bys říkala takový věci jako já, protože oni to furt po tobě chtěli, je to tak, vězení bylo v prvé řadě místo, kde když jsem přišel, tak každej na to říkal, „A už je tady.“ A strážní na to,“Kdo že tu je?.“ „Ten bohatej negr.“ A já na to, „Ty vole, on řekl negr, on řekl negr!“ a každý se na mě díval a čekal moji reakci. A já si říkal, „Můj Bože, tak tady já zůstanu. On mi řekl negr.“

To chápu, ale vždyť ty v jedné ze svých nahrávek říkáš „negři“.

Říkám tam Nigga. Já teď mluvil o negrech. Negři jsou ti, co visí na šnůrce. Niggové jsou ti, co jim visí zlato na krku a co chodí do klubů.

Možná ne každý si uvědomuje ten rozdíl.

Ale to je jejich věc. Ten, kdo není nigga a neví o tom nic, tak tomu prostě nerozumí. Není to jen takový slovo.

Jak jsi vůbec potkal tu ženu v tom „údajném“ znásilnění?

Potkal jsem jí v klubu. Pár kámošů mi jí představilo.

Jak moc si k tobě troufala?

Dost.

A co se stalo?

Něco víc si ke mě dovolila…

Něco sexuálního?

Jo, něco si dovolila v tom klubu a té noci jsme byli taky spolu. Podruhý jsem jí zase viděl zase s těmi chlápky, co mi jí představovali, všichni se dost bavili. Nic sexuálního jsme spolu neměli, jen jsme se bavili v tom klubu. Ona a já jsme šli na pokoj, dala mi masáž, pak odešla, já šel spát a pak se probudil. A ona řvala, „znásilnění, znásilnění.“ Takže podle ní jsem jí znásilnil a pak už jsem byl na cestě do vězení.

Takže podle tebe nic z toho, že jsi jí sexuálně obtěžoval nebylo pravda?

Z mé strany nic nebylo.

Kdyby ses mohl vrátit do té noci, kdy tam padlo něco o tom sexuální obtěžování, bylo by tam něco, co bys udělal jinak?

Jo.

A co?

Nezavřel bych oči, dokud by neopustila pokoj, a nebyl bych v tom pokoji sám.

Vyrostla jsem pod spoustou přehnaných historek legendárních rockových kapel, a všeho toho, co by nedělali se svými fanynkami. Cítíš, že je tady dvojí metr pro černé umělce a bílé a o tom, jak berou v úvahu své fanynky?

Ano, je určitě dvojí metr, protože Amerika je vystrašená ze sexuality černochů. A oni nás vidí jako skupinky, které umí jen vzdychat s fanynkama. Nijak jinak si nás nedokáží představit, a to je ten důvod, proč mi spousta lidí věří, že jsem to neudělal.

Možná nejen mě se zdálo, že jednu dobu sis liboval ve svém „image“ divokého člověka a blázna. Co tě donutilo vykolejit z té cesty?

Pět drsných kulek.

Pověz mi, co se stalo u nahrávacího studia na Time Square.

Pětkrát mě postřelili. Vycházel jsem z toho studia, pár kámošů šlo se mnou a najednou mě někdo postřelil a vzal mi z krku řetězy.

Víš, kdo te postřelil?

[souhlasně přikyvuje]

Co? Znamená to ne, nebo asi?

Ne, nevím, kdo na mě vystřelil.

Takže to znamená, že nemáš ani ponětí, proč na tebe někdo vystřelil?

Ne, nemám ani sebemenší ponětí, proč.

Myslíš, že tě postřelili jen kvůli tomu, aby ti vzali řetězy?

To nevím, je to jen můj odhad. Nevím. Nechci o tom moc mluvit.

Když tě postřelili, pomyslel si na to, že umíráš?

Ne, to ne. Okamžitě mě napadlo, „ty vole.“ Vím, co se bude dít, až budu umírat, neuslyším žádnej zvuk, neuslyším nikoho ječet. Prostě vyhasnu.

Zrovna v tu dobu jsi chodil k soudnímu řízení za sexuální zněužití, že?

Jo, navštěvoval jsem soudní řízení za znásilnění, sodomii, že jsem nelegálně držel zbraň a za strašlivej únos, bylo to snad 18 bodů z žaloby, asi proto jsem chtěl v tu chvíli zemřít. To proto jsem se cítil unavenej, a žil jsem tím, že to nemůžu zvládnout.

Měl jsi sebevražedné myšlenky?

Jo, to jo. Nebylo to tak, že jsem se jednoho dne probudil a chtěl spáchat každou chvíli sebevraždu, cítil jsem se sebevražedně, ale nedokázal bych se zabít, radši jsem chtěl, ať se to někdo pokusí udělat za mě, víš jak to myslím?

Přesto jsi byl určitě rád, že jsi přežil zranění z pětinásobného postřelení, že?

Jedinej důvod, proč jsem byl rád bylo to, že jsem nechtěl, aby mě zabili. Víš o mě, že jsem člověk, který má svou čest. Ti zelenáči, kteří mě chtěli okrást, zabít. Bylo by to zbabělý.

Cítíš se odpočatý? Možná proto tě chtěli „odstranit“ do vězení.

Ne, vězení není místo, kde se můžeš nějak rehabilitovat. Cítím se už konečně dospělej, jakobych už dozrál a myslím, že to není kvůli tomu, že jsem byl ve vězení.

Pověz mi, co jsi nahrál ve studiu od doby, co jsi vyšel z vězení?

Eutanázie (euphanasia) je jméno toho alba. Je to dvojalbum a chystám se jej vydat na Vánoce. Budu mít na něm Snoopa, spolu jsme udělali song, který se jmenuje „Amerikaz Most Wanted.“

Myslíš si, že rappeři by měli být více zodpovědní za své texty?

Jo, to jo.

Jak bys popsal nezodpovědný rap?

Když mluvíš o vraždě a smrti, tak rapper pak nemluví o bolesti z toho všeho. Když v těch rýmech zazní slova jako vražda a loupež, tak většinou nikdo nemluví o vězení, smrti a zradě a všech těch věcech, které s tím mají něco společného.

Hodně lidí tvůj rap vyznačuje jako gangsta (gangsterský) rap. Ty ne?

Ne.

Proč ne?

Marlon Brando, když hraje, není gangster-herec. Je prostě jen herec. Axel Rose a ostatní nejsou gangsta rockeři. Jen to válí jako rockeři, chápeš? A já jsem prostě rapper. To proto to dělám. Jsem umělec.

Jak se stavíš k tomu, že Bob Dole kritizuje tvůj rap?

No, k Bobu Dolemu nemám žádnej respekt. On ani sám neví, o čem to mluví. Prostě jen kecá ty svoje žvásty. Někdo mu dal prostě jen kartičku a on z toho četl. Ale chytrej určitě je. Vypadá jak můj děda.

Jedním z názorů na rappery je i často to, že se velice rádi chlubí. Teď to ale vypadá, že chceš snést svou bolest ke své skromnosti a že se díváš na různé věci z té reálné perspektivy. Je to tak?

Jo, myslím, že to že jsem teď skromnej, že to je sexy. Teď je to můj novej styl.

Takže teď se z tebe stává skromné malé káčátko?

Zkouším tu svou skromnost hned na tobě, Tabitho. Ve skutečnosti doufám, že ta moje skromnost tě dostane. (směje se).

Prý ses oženil ve vězení, je to tak?

Ano.

Co se stalo?

Nefungovalo to mezi náma. Nebylo to kvůli ní, ani mě, ani kvůli toho, že jsem byl ve vězení, prostě to tak nemělo být. Vzal jsem si jí kvůli mému špatnému úsudku.

Jaké byly ty důvody?

Měl jsem jí rád, ale vzal jsem si jí proto, že jsem byl ve vězení, byl jsem sám a nechtěl jsem být prostě sám.

Jak bys přirovnal slávu a své bohatství teď v roce 1995, a jak před pár lety?

Myslím si, že jsem odpovědnější, více vyzrálejší a soustředěnější a časem budu zase více soustředěnější, odpovědnější a vyzrálejší.

Vypadá to jako kdyby se v tobě rvali dva Tupacové. V jednu chvíli pliveš na televizní kamery, v té další chvíli mluvíš o Shakespearovi. Už se usmířili ti dva?

Doufejme, že jo. To bych taky rád věděl. Myslím, že si z minulosti beru hodně, teď už to moc nedělám. Jsem stejnej člověk, ale už nemám v sobě odpor. Před tím jsem neměl rád kamery, proto jsem na ně plival.

Naposled, kdy jsme spolu mluvili, jsi říkal, že nejznámější na tobě jsou tvá ústa (to, že moc kecá). Co myslíš, že u tebe teď vybočuje nejvíce?

To, že jsem zchytal pět kulek. To, že jsem přežil. Že jsem teď známej, jako ten kdo přežil. Doufám, že to je i kvůli tomu incidentu s vězením, těm kulkám a tomu všemu. Těm kontroverzím a tomu všemu. V to doufám. Chci být v budoucnu znám jako někdo, chci aby si o mě lidé říkali, „Pamatuješ, kdy byl fakt zlej? Vzpomínáš, kdy na tom byl fakt špatně? Víš, co tím myslím? Dnes to dělá hodně herců. Tak jako John Travolta, četl jsem hodně příběhů a reagoval jsem na to, „Vzpomínáš, když jsi byl fakt vzteklej?“ A všichni ti ostatní jsou teď ti hodní. My všichni bychom měli dostat šanci. Já jen chci využít tu svou šanci.

!!! CHYBY, POCHVALY, ŠPATNÝ PŘEKLAD, KRITIKU, INOVACE, NOVÉ ČLÁNKY, NOVÉ NÁPADY a cokoliv dalšího – zasílejte prosím na můj nový email – david.blastik@seznam.cz !!!

Autor článku a překlad: DjBeton