Home Překlady citátů

Překlady citátů

Exkluzivně vám přinášíme pouze tady na webu Tupaca nejznámější citáty Tupaca, které kdy řekl a byli nějakým způsobem zaznamenány.


POKUD NAJDETE CITÁT, ČI VÍCE CITÁTŮ, KTERÉ NEJSOU PŘELOŽENY, POŠLETE NÁM JE. PŘELOŽÍME JE PRO VÁS.


Každý vede válku s rozdílnými záležitostmi…já ale občas vedu válku se svým vlastním srdcem.

Všichni slušní černoši, všichni černoši, kteří měníte svět, zemřete v násilí. Ne normální cestou.

Pokládám pistoli ke své hlavě, a odříkávám svou modlitbu. Vidím přízraky mé smrti, Pane, jsi tam?

Zbabělci umírají po tisících, voják umírá ale jen jeden.

Raději zemřu jako voják, než abych žil jako zbabělec.

Myslel jsem si, že mám přátele, ale niggové nakonec umírají v samotě.

Dovolte Bohu ať odsoudí zločince.

Život je osudí a má šance je jej roztočit.

Podporujte mě…jestli mě nechápete, tak o mě nepište.

Suge je šéf Death Row, rozumíte tomu? Já jsem jeho pravá ruka, jeho kápo. Má práce je to nejlepší, co můžu dát Death Row.

Nikdy jsem nepřemýšlel nad tím, jestli jsem nejlepší rapper ze všech. Myslím si ale, že jsem reálný nigga „z venku“.

Lidi si myslí něco jako, „ti niggové jsou fakt namyšlení,“ ale já na to seru. Cítím se jako osvícený. A naprosto vůbec mě nezajímá, kolik je a bude bělochů, mediálních prostředků, černochů, ti, co nesnášejí tuhle hru, fízlů a všech, kteří se snaží potlačit můj třpyt. Vždycky budu vyzařovat jen před sebe.

Vše, co můžu říct je to, že se vždycky snažím být skutečný nigga pro své srdce. Někdy je to snadné, někdy zase těžké, ale pořád to jsem já. Tohle nikdy nikomu neublíží.

Skutečně věřím, že mi požehnal samotný Bůh, a že mě Bůh kamkoliv, kam jdu, doprovází.

Thug Life mě zasahuje jako Duch svatý.

Kouřím jointa, aby ze mě vyšla ta bolest a kdybych nebyl zkouřenej, asi bych si prohnal hlavu kulkou.

Ameriko, Ameriko, Ameriko, obviňuji tě z trestného činu únosu, vraždy a přepadení.

Moje máma mi říkávala, že když nenajdu něco, pro co chci žít, tak bude nejlepší najít si něco, pro co chci zemřít.

Byl jsem ten nejskutečnější nigga, který byl zapletený do Biggieho úspěchu.

Biggie není hráč, ani nikdy nebyl. Nikdy neměl žádné děvky, dokud nepřičichl k penězům. Pro něho to byl jen způsob, jak se stát hráčem.

Dejte mi kus papíru a tužku a já napíšu o mém životním hříchu a spoustě lahví ginu, v případě, že nedojdou…

Minulý rok jsme rozlili alkohol snad všem. Ale tento rok jde život dál. My to jen omezíme.
Seženeme si peníze, vyhneme se děvkám, podvodům a věnujeme hráčům mnoho prostoru.
Příště až spatříte své niggy, tak budeme na samém vrcholu. Konečně příjmou to, že sem přišli niggové. Tak to je zlato, život jde dál.

Nejsem král. Nejsem učitel, nebo něco takového, ale cítím se, jako bych měl svou šlechtu.
Téměř rok jsem byl pryč, usvědčený za obvinění u kterého většinou končí kariéra niggů.
Pětkrát mě postřelili, do koulí a do hlavy. Ale já se vrátil, ani ne za jeden zkurvený rok a téměř třikrát jsem vyprodal Biggieho. Prodal jsem víc nahrávek, než jeho celé vydavatelství.

Změním pravidla v rapu. Však víte, stejně tak jako politici, v čem jsou teď Republikánci, reprezentuju tenhle styl, jsem takřka novej nigga. Zatřesu s celým kongresem, vydám dvoj-album, takové, co nikdo zatím nikdy neudělal, a bude to nejdražší album v žebříčku…vyprodám všechny ty zmrdy.

Skutečná tragédie je ta, že mezi námi žijí i nevzdělaní bratři. To je důvod, proč se nepletu do záležitosti mezi černými a bílými. Pletu se do toho, co je skutečné, nebo napodobuji lidi, bez rozdílnosti v jejich barvě. I niggové tohle dělají. Tím myslím, že i na ulici je spousta niggů,
ti stejní niggové, co zavraždili Malcolma X, i ti samí, kteří pověsili Ježíše Krista, i přesto, že si sami říkali bratři. I tohle zkoušejí na vás. Jen proto, že jsme černí, neznamená to, že jsme v pohodě. A jen proto, že jsou tady i Bílí, neznamená to, že jsou schopni zla.

Pamatuji si na dobu, kdy jsem pořád jen brečel. Nedařilo se mi zapadnout do tohoto místa dobře, protože jsem na tom místě vlastně ani nevyrostl. Byl jsem prakticky odevšad, neměl jsem žádné kámoše, se kterými jsem vyrůstal. Často jsem se musel stěhovat na jiné místo, pořád jsem objevoval sám sebe. Lidé si myslí, že když se narodíš v ghettu, tak do toho hned zapadneš. Pokud vás však vystrčí z předměstí a vy jste najednou ve světě bílých, tak
se z toho člověka potom stává zločinec. Když nastaly takové momenty, tak jsem se cítil
jako kdybych byl naprosto zničený.

V tuto chvíli si připadám jako hlavní hrozba, protože připomínám lidem věci, na které naprosto zapomněli.

Svou sílu jsem nezískal ze zbraní, protože v base žádné zbraně nebyly, povím vám pravdu, že svou sílu jsem získal z knih, přemýšlení a strategizování. To je ten důvod, proč chci, aby to pochopili všichni moji niggové.

Nezastávám se nesmyslného násilí lidského tvora. Jsem totiž jeden z těch, kdo byl zmlácen. Vím ale, že příště tou obětí nebudu.

Stanovuji si své úkoly, přebírám nad nimi kontrolu, piju si ze své láhve. Dělám i chyby, ale učím se od každého. A když je mi smutno a na nic, tak se vsadím s mým bratrem, že bude lépe. Jestli jsi naštvaný, tak se nenamáhej. Nezapomeňte však, že Bůh se mnou ještě neskončil

Během tvého života nikdy nepřestávej snít. Nikdo ti totiž nemůže tvé sny vzít.

Amerika chce svou úctu.

Biggie najednou přišel s tím, co Hitler udělal Němcům.

Pořád se jen snažím přežít a dosáhnout úspěchu v tomto špinavém, odporném, neuvěřitelném životním stylu, který mi někdo věnoval.

Neměňte mě. Nenuťte mě, dokud to nebudete zamýšlet navěky.

I když mi dají maximální rozsudek, pořád to bude moje práce.

Východní Death Row bude zosobněním toho, co jsme dokázali na Západě. Dokážeme si, že máme na to být tím, o čem všichni mluví jako o válce mezi Východem a Západem.

Dr.Dre byl jeden z mých hrdinů v hudebním průmyslu. Jestli ale není schopen podpořit svého kamaráda, tak nechci, aby byl součástí mě samotného.
I kdybych byl nevinný v obvinění, které na mě mají, tak jsem vinný v okolnostech, ve kterých jsem působil či jednal. Měl jsem možnost se předvést, ale nikdy jsem je neodhalil.

Každá žena se chce před mnou objevit a chce mi ukázat, jak moc velký zájem o mě má…ty minoritní ženy…jsou to ale ženy, na které mám, protože všechny ostatní jsou ze mě vyplašené.

Každý rappuje. Rap tvoří peníze. A my děláme byznys. Neexistuje hudební společnost, která by prodala tolik nahrávek jako my.

Od teď to není jen o vyložených záležitostech k černochům, které se mě týkají. Tímto se omlouvám Quincymu Jonesovi za věci, které jsem řekl o něm a o jeho ženě.

Hip-hop měl za to, že to bude nová věc, která nebude mít hranic, ze začátku byl ale neskutečné rozdílný od té každodenní hudby. Pokud ale má svou duši, tak jedině tehdy může přežít.

Bůh mě nepovolal. Jen dělám svou část věci, kde si myslím, že by měl hip-hop směřovat. Myslím si, že hip-hop by měl být více o penězích, bláznivějších zvucích a jiných beatech.

Cením si toho, že se mě zastávali, když mě každý kopal do prdele a já byl na dně. To je láska a ta se nedá vzdát.

Vím, že si razím cestu v tomhle byznysu do všech míst, jen ne do rapu.

Dokážu se zavázat mé práci i mé ženě. Nechtel jsem jí ublížit, je to hodná bytost.

V tu chvíli jsem nevěděl, že mě postřelili do hlavy. Nic jsem totiž necítil. Puffy akorát ustupoval dozadu. Postřelili mě do hlavy snad pětkrát.

Ze smrti nemám strach. Můj jediný strach je ten, že se vrátím zpět reinkarnován.

Když jsem byl zavřený ve vězení, nedokázal jsem rappovat.

Žádnému dítěti nedávám podnět, aby si koupil mé album. Je v něm totiž hodně klení. Je potřeba, aby si děti promluvili s rodiči ještě dříve, než se do toho zaposlouchají.

Nevidím sám sebe jako nijak zvláštního člověka. Jen cítím, že mám více povinností než jiný člověk. Lidé ode mě očekávají, abych právě tohle dělal, a abych na ně od srdce odpovídal.

Pociťuji to, co jsem dokázal ve tmě, které se obrátilo ve světlo. Existují tajnosti, které musí každý člověk jen najít.

Vůbec nevím, jak jednat s lidmi, kteří do mě dávají toliko citu. Nikdy v životě jsem něco takového neměl.

Zrovna vydávám dvoj-album plné pecek. Příště však vydám album, které bude popisovat mě samotného, bude tzv. sebe-pozorující.

Strávil jsem 11 a půl měsíců ve věznici s nejvyšší ostrahou, pětkrát mě postřelili a byl jsem neprávem usvědčen ze zločinu, kterého jsem se nedopustil.

Vím, že můj život není ohrožený. Neměli by to tak cítit, měli by se spíše o mě bát.

Nikdy jsem nikoho nezabil, nikdy jsem nikoho neznásilnil, nikdy jsem se nedopustil zločinů, které by byly nečestné.

Přísáhám Bohu, že ta nejzazší věc z mé mysli byl soucit. Tím, nad čím bych mohl myslet, odolat tomu a bojovat za svůj život by bylo to, za co tady bojuji v této nemocnici.

Myslím si, že jsem rozený vůdce. Vím, jak si podrobit autoritu a jak dodat autoritě úctu ke mě.

Měl jsem ve zvyku věřit tomu, že jsem byl vždycky nedotčený. Teď jsem ale opatrnější, protože jsem byl postřelen. Vím, co to znamená. Mé volby již byly vyřčeny.

Bůh byl se mnou, když se mi dostalo té role. Ten film je o dětech, kteří se stávají zletilými. Není to film o hip-hopu. Má postava se jmenuje Roland Bishop, je to psychopat, velice násilnický jedinec.

Celý svůj život jsem pracoval tvrdě, pokud šlo o hudební byznys. Snil jsem o dni, kdy bych mohl přijít do New Yorku a pocítit pohodlí.

Radši bych byl chladnokrevně zastřelen někým, kdo by to na mě nalíčil. Ale člověku, kterému jsem věřil? To je špatné.

Nikdy bych si nesedl k jednomu stolu s Puffym a Biggiem, protože mi to připadá, jakoby Scarface seděl s člověkem, který mu chce převzít velení. Oni dva nejsou na mojí úrovni.

Radši bych byl v hotelovém pokoji, hulil bych, chlastal bych, chodil bych do klubů a byl by ze mě mrzák. To bylo pro mě vězení. Nebyl jsem šťastný, že jsem nemohl být součásti ulice. Byla to jen mluva nějakého narkomana.

Asi budu potrestán za tvrdý život.

Je mi 23 let. Možná jsem dítě matky, ale ve skutečnosti jsem dítětem všech. Nikdo mě totiž nevychoval, vychovala mě tato společnost.

Jsem odrazem této společnosti.

Nejsem gangsta rapper. Rappuji o věcech, které se mi stávají. Byl jsem pětkrát postřelen. Lidé se mě snaží zabít, tak to je.

Vyžaduji rozhovor. Získávám tímto aspoň pozornost po rozhovoru a rovněž v tom, že můžu získat i boj o tuto sílu.

Jsem rebel, který jde sám proti zdi. Vždycky jsem se snažil zacházet do extrémů. Chci, aby se nad tím zamyslelo tolik lidí, kolik jen může.

Pokud někdo najde Janet, řekněte jí, že jí hledám. Ona přeci není můj nepřítel. Chci, aby to věděla. Potkala mě ve chvíli mého života, kdy jsem byl dosti nevyzrálý.

Kdyby byl Colin Powell prezident, držel bych se ho. Chci jednou vstoupit do politiky. To je pro mě způsob, jak překonat spoustu našich překážek.

Jestliže vyhraju a získám tak peníze, pak chci, aby Oaklandské policejní oddělení koupilo dětem barák, mě dům, mé rodině dům a zastavilo svou brutalitu.

Jestli věříte v Boha, tak věřte i ve Východní Death Row.

Thug Life pro mě znamená i smrt.

Jsem teď sice ve vězení, ale má mysl je svobodná, i já jsem svobodný. Mám problémy jen tehdy, když spím.

V tomhle byznysu není nikdo dostatečně silný, abych se ho musel bát.

Tohle není hra. Kdyby to byly šachy, zakřičely bychom šach-mat už před třemi roky.

Se všemi mými fanoušky mám zase svou rodinu.

Nemůžete si nevážit lásky. Nemůžete si nevážit ani jednání o mír.

Realita je špatná, sny jsou však skutečné.

Ostatní se jen musí dozvědět, že život je děvka!

Jsem chytrý generál a nebudu útočit na slepého vojáka. Zaútočím na ty, kteří zaútočili i na mě.

Jen Bůh mě může soudit.

Záliv je místo, kde nevydržíte dlouho, budou o vás ale i tak pořád mluvit.

Není to tak, že zbožnuji Machiavelliho. Jen mě přitahuje jeho způsob myšlení a to, jak dosáhl svého cíle.

Kdo další mě bude milovat kromě rváčů?

Nikdo nedokáže mluvit o bolesti tak, jako Tupac. Nikdo neví, co je ve mě.

Umělci, kteří prodávají své nahrávky nám krádou styl. Poslechněte si je – Biggie je nigga z Brooklynu a přitom sní o Západním pobřeží.

Myslím si, že nebe je místo, kde prostě spíte, spíte s dobrým svědomím a kde nemáte žádné noční můry.

Chci ať moje hudba něco znamená. Chci vlastnit svou produkční společnost. Budu tvořit i vlastní filmy. Jednou budu mít i vlastní restauraci. Chci se rozrůstat.

Nikdo ke mě nepřišel, aby mi pomohl. Jen se dívali, co se mi to stalo.

Puffy mi psal, když jsem byl ve vězení. Odepsal jsem mu, že nehodlám mít s ním žádné problémy. Nechci vstoupit do nějaké potyčky, chci jen vydělávat peníze.

Nadšenec a oddanost, která byla v Tupacovi jsou mrtvá. Jeho odpuštění je zapovězeno. Pomstychtivý Tupac je mrtvý. Bůh mi dovoluje žít, abych podnikl něco neskutečně neobyčejného.

Občas, když jsem opilý, tak přemýšlím sám o sobě. Měl bych snad přestat se pořád o něco snažit a nevzdát to? Každý jen čeká na to, až to vzdám. Je to docela zábava, po něčem takovém brečet.

První dva dny ve věznici, jsem si musel projít tím, jaký život je, když nějakou dobu kouříte trávu a pak najednou zničehonic musíte přestat. Nevěděl jsem sám o sobě.

Když nadávám na každého ve svých písních, není to proto, že jsem nevděčný, je to proto, že jsem nervózní. Jsem paranoik, jen co jsem vyšel z vězení. Postřelili mě, podvedli a falešně mě obvinili.

Když chceš vydávat rappové alba, musíš nejprve pěstovat a trénovat sám sebe. Musíš být neustále součástí té postavy.

I když se budu ukazovat na veřejnosti, nebo ne, vím, že si pro mě přijdou zlé síly. Přijdou si pro mě na 100 procent.

Když na mě hodili to obvinění, nesnášel jsem černošské ženy. Pak jsem se při soudním řízení začal dívat na černošské ženy, že mi chtějí pomoci. Většinou to byla ženská ochranka. Zacházeli se mnou s lidskou úctou.

To, co jsem se naučil ve vězení bylo to, že se nedokážu změnit. Nedokážu totiž žít jiný životní styl. Žiju život, který mi byl dán a je to i život, který jsem si sám utvořil.

Nikdo živý by nesvědčil za to, co se mi stalo a co jsem přežil.

Někdy, když sedím, tak se dívám na svět z jiného úhlu.

Nikdy nevíš, co se utvoří v něčí mysli. Je v ní spousta tlaku u toho člověka, který vyrůstá. Je nutnost to aspoň pozorovat.

Nemůžete nás teď nazývat podvodníky, těmi, kdo si činí nárok, netvůrčím typem. Neříkejte, že nemůžeme mít svůj volný styl života.

Dejte nám slovo. Prodejem a reprezentováním.

Ve své mysli jsem slepec této doby.

Jestli mě k tomu přinutíte, pak to nebudu chtít dělat, nezajímá mě ale kolik alb jste prodali.

Je snad zločin bojovat kvůli sám sebe?

Žil se zbraní, zemřel zbraní.

Pokud jsi černoch, svět tě vyzývá na souboj, se kterým je nutno jednat.

V Marin City to vypadalo jako by to bylo skutečné město. Všechno bylo tak přímočaré, i chudoba byla zřejmá, vše směřovalo hodně kupředu.

Navzdory gangům a všem těm věcem jsme i přesto přistoupili na tuto kulturu. Nikdy ale nedostaneme to, co si zasloužíme.

Místo toho, abych byl ve svých rýmech tzv. obrazně přenesený, povzbuzovala mě možnost jít přímo
a udeřit přímo do jeho srdce. Je jen potřeba neztrácet čas tím, že se člověk snaží něco pořád skrývat.

Téměř pokaždé to je tak, že něco k tobě přijde, to, co se má stát a ty si to připomeneš ve své mysli.

Mladí černoši už neblázní po tom, aby byli „cool“. Každý tomu chce jen utéct. Tak jako gangster, který toho využíval.

Hra je život. Vyhraji v ní nebo prohraji? Jednoho dne tu hru někdo vypne. Do té doby se musím bavit a smát a vystačit si s mým jevištěm, dokud nepřijde můj čas, abych odešel.

Myslím si, že Východní pobřeží je skutečné pyšné, kulturně vzdělané a neskutečně energické tak, jako my na Západě.

Někdo mi pomozte, povězte mi, kam mám odsud jít pryč, protože i Rváči brečí, Pane postaráš se o mě?

My všichni jednou zemřeme, vykrvácíme ze své stejné povahy člověka.

Tupac je syn Černých Panterů, Tupac je bourák. Uvnitř mě jsou dva lidé. Byl jsem vychován těmito ideály.

Jsme pospolu jako černoši, oni jsou tam, my jsme tady. Pokud budeme žít v míru, nikdo z nás se nikdy neocitne ve stejné místnosti. Žlutý bonbón se nikdy nezmění v zelený.

Každý si myslel a myslí, že vydělá milióny, ale v čem je problém? Musí jen chtít být součástí té rappové hry, činit se v ní tak, jak jsem to musel dělat i já.

Kdybych si nelehl na podlahu ke dvěma niggům s pistolí, co si kdo kurva myslí, to bych se jako přiklonil k niggovi, který by neměl pistoli?

Spoustá těch zmrdů dlouhou dobu jen posedávala a říkala, „Pojďme si představit způsob, jak ovládnout ty zmrdy.“ To byl ten důvod, proč vymysleli Bibli.

Když se někdo Sugeho zeptá, jestli má nějaký spor s Bad Boy nebo s Puffym, on vždycky řekne, že to je něco jako kdyby přišel na hřiště a vybíral si, s jakým děckem si chce hrát.

Peklo je, když spíte, poslední věc, kterou vidíte, je to všechno zkurvené, co jste udělali ve svém životě a pak to vidíte znovu a znovu.

Kdyby kostely odváděly půlku peněz, které vytvoří a ty peníze by se daly poté komunitě, myslím, že by byl každý spokojený.

Myslím si, že už nějakou dobu běháme v ulicích. Máme své způsoby jak využít svého talentu na maximum. To je to, oč se tady snažím.

Proč bojuji, abych přežil, když stejně žiju jen pro boj?
Proč se snažím vybavit si něco, když stejně není nic v dohlednu?
Proč se namáhám obětovat, když se o mě nikdo nepokouší?
Proč umírám, abych žil, když jen vyčkávám na smrt?
Řekněte mi to někdo.

Gangsta Rap je zde mrtvý. Proto jsem se přestěhoval jinam.

Garantuji lidem, že pokud mě budou podporovat, pokud budou kupovat mé nahrávky,
chodit na moje koncerty, a pokaždé když bude má deska platinová, tak dám peníze i na vzdělávací centra.

Máma vychovala zplozence pekla, tak proč mám brečet? Je to jen život v ghettu, buď čiň nebo zemři.

Vím, že to je občas těžké, ale zapamatujte si jednu věc. Po temné noci přijde jasnější den. Nezáleží tedy na tom, jak těžké to je, napřimte svou hruď, mějte hlavu vzhůru…a zvládnete to.

Koliko bratrů padlo za obět ulicí? Odpočívej v pokoji mladý nigga, existuje totiž nebe pro Gangstera, lhal bych, kdybych ti neřekl, že jsem nikdy nemyslel na smrt, moji niggové, jsme poslední, kteří jsme zůstali, život jde však dál…

On mi ukradl texty, já mu ukradl děvku. On mi ukradl rýmy, já jeho ženu. Jestli jen promluví o něčem takovém, že je hráč, podám si jeho starou jen co vyjdu po dvou dnech z vězení – představte si tu kravinu o které pořád mluví, představte si, jak je to průhledné.

Když mé srdce už nebude moci tlouct, doufám, že zemřu pro zásadu nebo víru, pro kterou jsem žil.

Nejsem vinný tím, co jsem neudělal, ale vinný tím, co jsem udělal. Nemá to nic společného s tím obtěžováním, ale s mým životem. Byl jsem tolikrát vystrašený ze své vlastní odpovědnosti, že jsem od ní utíkal pryč.

Věřím tomu, že všechno co děláte špatně se vám jednou vrátí. Proto se chystám protrpět všechno, co jsem kdy udělal špatně. Ale v mé mysli mám dojem, že to dělám dobře. Takhle se cítím, jako bych měl namířeno k nebesům.

Cítím se teď, jakoby se mě dotýkali ruce Černého Ježíše, který mě provádí životem, ve kterém jsem se domníval, že…

Cítím se jako hlavní postava dneška, která nemá ani sebemenší úmysl octnout se na podstavci. Ale jako spousty andělů se zlomenými křídly.

Vždycky se stává to, že všichni niggové změní svět svou smrtí, nemají ani možnost zemřít jako normální lidé, umírají proto násilně.

Mluvíme pořád o Malcolmovi X a Martinu Lutheru Kingovi mladším, ale je na čase, abychom byli jako oni, tak silní jako oni. Byli to smrtelní lidé jako my, každý z nás může být jako oni. Nechci být tím hlavním vzorem, jen chci být někdo, kdo říká, že to kdo jsem, tak to i dělám. Říkám jen to, co mám na mysli.

Jsem dítě mnoha společností, takhle mě stvořili a proto říkám to, co mám na mysli a oni to nechtějí slyšet. Takhle jste i vytvořili celou Ameriku.

Jedinou věc, kterou Amerika respektuje je síla, která nic nevzbuzuje. Po výtržnostech v LA se nás snažili utišit a nic se od té doby nezměnilo.“

I když mají ruce omotané řetězi, ještě nám nevzali naši hudbu. Kvůli tomuhle se chystám bojovat. Lidé mi říkají, že s tím nechtějí praštit, tak jako všichni ostatní. Toho se ale nebojím.

Kdyby mě chtěl Bůh utišit, nikdy by mi neukázal to, co po mě chce.

Jediné, co zastihuje spícího člověka jsou sny.

Dovolte mi na tuto nahrávku říct, nejsem gangster a nikdy jsem jím nebyl. Nejsem ani zloděj, co vám bere peněženky. Nejsem ani chlápek, co vám zvedá heverem vaše auto. Nejsem spoután s lidmi, kteří kradou a mlátí jiné. Jsem jen bratr, který se brání.

Je to skutečná tragédie, že existují tady kolem nás i primitivní bratři. Proto nejsem ani jeden z těch bílých ani z černých. Hledím na tu celou pravdu a výmysly o lidech, o vaší barvě. Protože niggové to dělají taky. Mám na mysli to, že na ulicích jsou niggové, ti stejní niggové, které stvořil Malcolm X, stejní niggové, které stvořil Ježíš – každý bratr, ale není bratrem. Tohle vám cpou do hlavy. Jen proto, že jste černí, neznamená, že je to super. A taky, že jsou i bílí, neznamená to, že jsou všichni zlí.

Jsme uprostřed nebezpečné, neplodné, sebe-destruktivní občanské války. A není to jen tak něco. Je to myšlenka, která se navrtává do hlavy. East Coast věří jedné věci, stejně tak i West Coast je věřící v jednu věc. East Coast má svůj způsob života, West Coast má ale jiný způsob života, který ale existoval všude. Přecházíme do jiného století, kde se musíme všichni rozdrtit. Ale můžeme to udělat jen jedním způsobem, jednou formou. To je to, co se snažíme pravě teď vyřešit, myslím si, že svět tohle všechno sleduje.

Nedokonalost se dědí, proto za ní my všichni hřešíme, ale přitom je válka o hřích jednou z těch největších, ve které všichni zemřeme bez ohledu na to, jak tvrdě bojujeme.

Kdybyste šli po ulici a procházeli se po betonu a spatřili růži, která roste z betonu, a měla by trochu zašpiněný květ a byla by trochu do strany, vy byste jen žasli nad tím, že vidíte růži, která prorůstá betonem. I když vidíte dítě, které vyrůstá v ghettu, za těch nejšpinavějších okolností a ono na vás dokáže mluvit, dokáže se posadit a dokáže vás rozbrečet, rozesmát. Všechno o čem se jen dokážete bavit je ta špinavá růže, její sklon do strany, nesnažíte se ale pohledět na to, jak k tomu všemu přišla.

Neuháním se kvůli barvě nebo zemi. Uháním se kvůli principům a poctě. Uháním se kvůli Westside – je v mém srdci, takhle to cítím.

Nikdo se mě teď nemůže dotknout. Možná to všechno skončí další měsíc. Ale tento měsíc vystavuji každý svůj pohyb jako cíl (terč).

Cítím, že můj spád je silný. Cítím se trochu jako zářivý princ, stejně jako Malcolm. Cítím, že všichni svítíme jako princové a když žijeme jako princové, pak cokoliv, co chceme může být i naše. Cokoliv.

Má hudba není pro každého. Je jen pro ty, kteří chtějí a kteří jsou pouliční vojáci hudby. Není to jako hudba na párty – myslím tím to, že byste s tímhle mohli vystupovat, ale je to až příliš duchovní. Má hudba je duchovní. Jako černošské duchovní písně, s výjimkou faktu, že neříkám, že to překonáme. Říkám jen to, že se překonáváme.

Rap, který vkládám do své společnosti by neměl být naplněný vztekem? Neměl by být naplněný krutostmi, které udělali i mě? Média ale o tomhle nemluví, proto v mých textech o tomhle musím mluvit, zdá se to všem cizí, protože nikdo jiný o tom nemluví.

Když vím, že v tom hotelovém pokoji mají každý den co jíst, klepu každý den na dveře, ať mi dají něco najíst a oni mi otevřou, abych viděl tu jejich párty, abych viděl jak rozhazují kolem sebe salámy, to jak tam rozhazují jídlo, ale přitom říkají, že nemají co k jídlu. Každý den stojím venku a snažím se vyzpívat vpuštění dovnitř: „Máme hlad, prosím pusťte nás dovnitř. Máme hlad, prosím pusťte nás dovnitř.“ Po týdnu se ale ta písnička změní na: „Máme hlad, potřebujeme jídlo.“ Po dvou, třech týdnech, je to takhle: „Dejte mi jídlo nebo rozrazím ty dveře.“ A po roce je to takhle: „Vylámu zámek a dostanu se k vám přes ty dveře.“ Je to tak, že když jste hladový, dosáhli jste své úrovně. Prosili jsme se o to už před deseti lety. Prosili jsme se o to už v době Panterů. Prosili jsme a ptali se na Civilním Hnutí Práv. Prostě jsme prosili. Ti lidé, kteří se o to prosili jsou buď mrtví nebo ve vězení. Takže, co si myslíte, že budeme dělat teď? Zas prosit? Nemít v sobě vztek?

Můj rap je jako rozhodnutí, rozohnění chátry, je to něco duchovního, něco jako hudba o slovu božím. Nechci na ní pařit. Máme toliko věcí, kterými se musíme zabývat, potřebujeme proto mluvit přímo.

Nechci se přimlouvat za nerozumné násilí na kteréhokoliv člověka. Jsem jedním z těch, kterého to utišilo. Ale nebudu znovu tou obětí.

Jestli opravdu říkáme to, že rap je jen umělecká forma, pak jsme začali být daleko zodpovědnější za naše texty. Jestli vidíte někoho umírat jen proto, že to říkáte, tak nevadí, že jste někoho nezabili, kdo umřel před vašima očima, ale vadí to, že jste mu nepomohli.

Teď to vidím, že jestli se ukážu kvůli práci nebo ne, zlé síly mě utlučou. Chystají se na 100 procent přijít, takže nebudu stoprocentně čistý. Proto se chystám ztratit. Ztratit se kvůli tomuhle.

Překlad: DjBeton