Mutulu Shakur, nevlastní otec Tupaca zemřel 6.července 2023 + INFO + ŽIVOTOPIS

Mutulu Shakur, nevlastní otec Tupaca zemřel 6.července 2023 + INFO + ŽIVOTOPIS

ZPRÁVA Z 6.ČERVENCE 2023

Ve věku 72 let zemřel 6.7.2023 nevlastní otec 2Paca Mutulu Shakur.

Jeho přátelům a celé Shakurově rodině vyjadřujeme nejhlubší a nejupřímnější soustrast.

Odpočívej v pokoji Mutulu Shakur


ZPRÁVA z 19.PROSINCE 2022

Nevlastní otec Tupaca Shakura Mutulu Shakur byl po 37 letech propuštěn z vězení kvůli zdravotním problémům

Americká komise pro podmíněné propuštění v říjnu vyhověla Shakurově žádosti o podmínečné propuštění poté, co rozhodla, že kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu „již není fyzicky schopen spáchat“ trestný čin.

Americká komise pro podmíněné propuštění v říjnu vyhověla jeho žádosti o podmínečné propuštění – po zamítnutí dvou předchozích žádostí v roce 2016 a v dubnu 2021, aby mohl Shakur, který trpí rakovinou, strávit zbývající dny s rodinou.

Komise rozhodla, že Shakurův zdravotní stav se „výrazně zhoršil“, což ho prý činí „duševně i tělesně slabým“ a „již není fyzicky schopen spáchat jakýkoli federální, státní nebo místní trestný čin“, uvedl deník New York Daily News.

Podle NBC News byl 72letému Shakurovi diagnostikován mnohočetný myelom ve třetím stadiu, což je rakovina krve, která může poškodit imunitní systém, kosti a ledviny. Kvůli svým zdravotním problémům byl držen ve federálním zdravotnickém středisku v Lexingtonu ve státě Kentucky.

Po propuštění vydala Shakurova rodina na jeho internetových stránkách prohlášení, v němž se uvádí: „Mutulu je nyní se svou rodinou. Toto vítězství zajistila vytrvalá podpora jeho právního týmu, jeho rodiny a jeho komunity, kterou tvoříte vy všichni. … Žádáme všechny, aby respektovali soukromí pana doktora Shakura, který tráví svátky se svou rodinou a koncentruje se na své zdraví a uzdravení.“

Shakur byl v roce 1986 zatčen a v roce 1988 odsouzen za to, že vedl skupinu samozvaných revolucionářů, kteří provedli sérii loupežných přepadení v New Yorku a Connecticutu, při nichž zemřel ozbrojený strážce a dva policisté. Dříve byl také uveden na seznamu deseti nejhledanějších zločinců FBI.

V loňském roce uspořádaly rodiny tří zabitých mužů vzpomínkovou akci u příležitosti 40. výročí ztráty svých blízkých v Nyacku ve státě New York, uvedl deník The Journal News.

„Bolest a pocity nikdy nezmizí,“ řekl při obřadu Michael Paige, jehož otec Peter Paige byl zabit při loupežném přepadení. „20. říjen je pro mou rodinu nejtěžším dnem v roce. Přijít sem nám dává vědět, že nejsme sami a že oběti těch tří mužů nebyly zbytečné.“

Podle deníku New York Daily News dostal Shakur v rámci svého propuštění příkaz, aby se nestýkal s rodinnými příslušníky těch, kteří při loupežích zahynuli, ani se svou sestrou Assatou Shakur, která je na útěku před zákonem.


ŽIVOTOPIS (zdroj wikipedia)

Mutulu Shakur (narozen jako Jeral Wayne Williams; 8. srpna 1950 – 6. července 2023) byl americký aktivista, nevlastní otec kultovního rappera 2Paca a bývalý člen Černé osvobozenecké armády, který byl v roce 1981 odsouzen k šedesáti letům vězení za účast na přepadení obrněného vozu Brinks, při němž byl zavražděn strážný a dva policisté.

Shakur byl jako teenager politicky aktivní v Revolučním akčním hnutí (RAM) a později v černošském separatistickém hnutí Republika Nová Afrika. Byl nevlastním otcem zavražděného herce a rapera Tupaca Shakura.

Komise Spojených států pro podmíněné propuštění 10. listopadu 2022 udělila Shakurovi podmínečné propuštění s platností od 16. prosince 2022. Komise uvedla, že Shakurova nevyléčitelná nemoc zajišťuje, že nehrozí, že by mohl spáchat další trestný čin.

Jeho začátky

Shakur se narodil 8. srpna 1950 v Baltimoru ve státě Maryland jako Jeral Wayne Williams. V sedmi letech se s nevidomou matkou a mladší sestrou přestěhoval na Jamajku v Queensu v New Yorku.

Aktivismus
V pozdním mládí byl Shakur politicky aktivní v Revolučním akčním hnutí (RAM) a později se připojil k Republice Nová Afrika.

V roce 1970 začal Shakur spolupracovat s programem Lincoln Detox, který nabízel odvykací léčbu závislosti na heroinu pomocí akupunktury – namísto léku metadonu schváleného Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv. Nakonec se stal asistentem ředitele programu a zůstal s ním spojen až do roku 1978. V roce 1979 získal certifikát a licenci k provozování akupunktury ve státě Kalifornie a dále se podílel na založení a vedení Černošské poradenské asociace pro akupunkturu v Severní Americe (BAAANA) a Harlemského institutu akupunktury.


Přepadení, zatčení a uvěznění společnosti Brink’s

Shakur byl jedním z několika členů Černé osvobozenecké armády, kteří v roce 1981 provedli loupež obrněného vozu. Za pomoci Komunistické organizace 19. května a bývalých členů Weather Underground ukradla skupina BLA z pancéřového vozu Brink’s v obchodním centru Nanuet Mall ve městě Nanuet ve státě New York 1,6 milionu dolarů v hotovosti, přičemž zabila hlídače Brink’s Petera Paige, vážně zranila dalšího hlídače Brink’s Josepha Trombina a následně zabila dva policisty z Nyacku Edwarda O’Gradyho a Waverlyho Browna (prvního černošského člena policejního oddělení v Nyacku ve státě New York).

Trombino se ze zranění, která při tomto incidentu utrpěl, zotavil a zemřel 11. září 2001 při útocích z 11. září, když hlídal svůj kamion Brink’s v garáži pod jednou z věží, zatímco kolegové z Brink’s, kteří přijeli jeho kamionem a všichni přežili, se snažili dokončit své úkoly v různých kancelářích Světového obchodního centra.

Shakur, údajný vůdce skupiny, se šest let vyhýbal dopadení, a byl tak posledním, kdo stanul před soudem kvůli obvinění z loupeže. V 80. letech byli Shakur a Marilyn Bucková obviněni ze zákona RICO (Racketeer Influenced and Corrupt Organizations Act). Během pobytu na svobodě se 23. července 1982 stal 380. osobou zařazenou na seznam deseti nejhledanějších uprchlíků FBI. FBI ho zatkla 12. února 1986 v Kalifornii. Shakur a Buck byli souzeni v roce 1987 a odsouzeni 11. května 1988.

Ačkoli bylo federální podmíněné propuštění zrušeno na základě zákona o reformě trestu z roku 1984, Shakurova odsouzení byla vyňata, protože ustanovení tohoto zákona vstoupila v platnost až v roce 1987. Podle pravidel platných v době jeho odsouzení tak měl být povinně podmínečně propuštěn po odpykání třiceti let z původního šedesátiletého trestu, což nastalo v roce 2016.

Komise Spojených států pro podmíněné propuštění však jeho propuštění v letech 2016, 2018 a počátkem roku 2022 zamítla. 10. listopadu 2022 komise znovu zvážila a s ohledem na jeho zhoršující se zdravotní stav povolila Shakurovi podmíněné propuštění s účinností od 16. prosince 2022. 16. prosince 2022 byl Shakur skutečně propuštěn.

Během svého věznění založil Shakur v New Yorku organizaci Dare 2 Struggle, která vydala album k desátému výročí Tupaca Shakura s názvem A 2Pac Tribute: Dare 2 Struggle v roce 2006 prostřednictvím vydavatelství First Kut Records veterána hudebního průmyslu Moreyho Alexandera a kanadského aktivisty Deejay Ra’s Lyrical Knockout Entertainment. Na albu se podíleli umělci jako Mopreme Shakur, Outlawz a Imaan Faith.

Jak vysvětluje Shakur, CD vzniklo s cílem motivovat, inspirovat a vyzývat černochy k boji proti překážkám. Nahrál také rozhlasové PSA pro kampaň Deejaye Ra „Hip-Hop Literacy“, v níž vybízí ke čtení knih o Tupacovi. Shakur poskytl rozhovor v dokumentárním filmu Tupac: Resurrection, který byl nominován na Oscara. Mutulu v něm popsal, jak s Tupacem napsal „Příručku Thug Life“, která vyjadřuje poselství proti drogám a násilí.


Osobní život

V roce 1975 se oženil s Afeni Shakur, matkou Tupaca Shakura. Narodila se jim dcera Sekyiwa. V roce 1982 se rozvedli.

V říjnu 2019 Shakur obnovil svou snahu o zkrácení trestu tím, že požádal o propuštění ze soucitu, ale úleva mu byla opět zamítnuta.

V červnu 2022 vyšlo najevo, že Shakur má rakovinu kostní dřeně v posledním stádiu a zbývá mu „šest měsíců života“.


Shakur zemřel 6. července 2023.

Překlad: djbeton