Ronald Ray Howard – životopis vraha policisty. Poslouchal album Tupaca a zabil policistu. Co se mu stalo?

Ronald Ray Howard – životopis vraha policisty. Poslouchal album Tupaca a zabil policistu. Co se mu stalo?

Moment, kdy se Tupac stal nejnebezpečnějším americkým rapperem.
Jak dopadl vrah policistů, když prohlásil, že ho k tomu přiměla Tupacova hudba?
Co se stalo s Ronaldem Ray Howardem?

Ronald Ray Howard vyrůstal v South Parku, drsné čtvrti Houstonu. Popisoval ji jako válečnou zónu. Howard navštěvoval devět různých základních škol a byl třikrát vyloučen ze školy. V 16 letech odešel ze střední školy.

Howard skončil jako drogový dealer ve městě Port Lavaca, dvě hodiny cesty po pobřeží Mexického zálivu od Houstonu. Právě tam měl namířeno v noci 11. dubna 1992, když ho zastavila texaská dálniční hlídka.

Howard nebyl příznivcem orgánů činných v trestním řízení, ale měl ještě jeden důvod k ostražitosti: Byl to drogový dealer, který řídil kradené auto. Hlídka, která Howarda zastavila, se jmenovala Trooper Bill Davidson. U policie byl už asi dvacet let. Když se Davidson přiblížil k autu, Howard ho střelil do krku pistolí ráže 9 mm. Davidson o tři dny později zemřel.

Howard byl zatčen nedlouho poté, co z místa činu utekl, a k činu se přiznal. Ve většině případů by vražda dálničního strážníka zůstala pouze místní tragédií. Z vraždy se však stal celonárodní příběh – příběh, který změnil podobu hudebního průmyslu.

A to díky kazetě, která hrála v Howardově autě: albu 2Pacalypse Now, sólového debutového alba Tupaca Shakura zaměřeného na policejní šikanu a brutalitu. Jednou z písní na kazetě byla „Soulja’s Story“. Tato píseň popisovala silniční kontrolu, která skončila střelbou.

Text ze songu SOULJA’S STORY:
Policisté jsou mi v patách, tak se jim vyhýbám.
Nakonec mě zastaví a já se směju
„Pamatuješ na Rodneyho Kinga?“ a vystřelím na jeho pankáčskou prdel.
Teď jsem obviněnej z vraždy?

Když si Howardův obhájce Allen Tanner poslechl text písně, uvědomil si, že může tvrdit, že se Tupacova slova dostala do hlavy jeho klienta.

„V té době jsem nevěděl, co je to gangsta rap, ale je tu mladý kluk z Houstonu, který měl ve své čtvrti problémy s policií,“ řekl Tanner. „Ta hudba, kterou poslouchal, mě docela fascinovala. A tak mě napadlo použít ji jako potenciální obhajobu.“

Tato myšlenka byla postavena na očerňování hip-hopu, které probíhalo již několik let, počínaje protestem orgánů činných v trestním řízení v roce 1989 kvůli písni „Fuck tha Police“ skupiny N.W.A.. O tři roky později, poté, co byli policisté z Los Angeles, kteří zbili Rodneyho Kinga, zproštěni téměř všech obvinění, což vyvolalo jedny z největších rasových nepokojů v americké historii, se předmětem protestů stala další píseň o policejní brutalitě: „Cop Killer“ od Ice-T.

Policejní odbory po celé zemi vyzvaly ke stažení této desky z obchodů a zaměřily se na společnost Time Warner, vlastníka vydavatelství. Šedesát členů Kongresu poslalo společnosti Time Warner dopis, v němž píseň označili za „odpornou“ a „opovrženíhodnou“. Dokonce se k tomu vyjádřil i viceprezident Dan Quayle. Ice-T a jeho obhájci se snažili zaměřit pozornost na policejní zneužívání, ale poté, co policisté protestovali před výročním shromážděním akcionářů společnosti Time Warner, ustoupil a píseň stáhl.

Jakmile se v tisku objevila zpráva, že Howard poslouchal album 2Pacalypse Now, Tupac nahradil rappera Ice-T na pozici nejnebezpečnějšího amerického rappera. Quayle se znovu pustil do boje a neúspěšně požadoval, aby Time Warner stáhl album z obchodů. „Neexistuje absolutně žádný důvod, aby takovou desku vydávala zodpovědná společnost,“ řekl Quayle.

O vině Ronalda Raye Howarda nebylo sporu. Jeho obhájce to připustil ve své úvodní řeči a porota za necelou hodinu shledala Howarda vinným z vraždy. Jediná část procesu, která byla skutečně sporná, byla fáze ukládání trestu: Howard dostane doživotní trest nebo smrtící injekci? V rozhovoru ve vězení Howard řekl, že Tupacova píseň byla tak omračující, že ho dohnala k vraždě.

„Hudba byla puštěná co nejhlasitěji, ozývaly se výstřely a sirény a mně silně bušilo srdce,“ řekl reportérovi. „Byl jsem tak nabuzený, že jsem se prostě utrhl.“

Tanner požádal dvanáct porotců, z nichž pouze jeden byl černoch, aby zvážili možnost, že Tupac přiměl jeho klienta ke vzteku. Poté pustil sérii gangsta rapových písní, včetně Tupaca a N.W.A. Porotce měl při přehrávání hudby špunty v uších.

Jednání poroty se protáhlo na několik dní. Porotci dvakrát prohlásili, že jsou „beznadějně na mrtvém bodě“, ale soudce je poslal zpět. Šestý den, 14. července 1993, porotci odsoudili Howarda k trestu smrti. O 12 let později byl popraven.

Životopis Ronalda Ray Howarda:

Ronald Ray Howard (22. července 1973 – 6. října 2005) byl odsouzený americký vrah popravený smrtící injekcí v americkém státě Texas. Byl odsouzen za zastřelení policisty texaské dálniční policie Billa Davidsona poté, co Howarda 11. dubna 1992 zastavil kvůli rozbitému světlometu.

Život
Howard se narodil v texaském Houstonu a v osmé třídě odešel ze školy. V 15 letech kradl auta a prodával drogy. Nastoupil, ale nikdy nedokončil učební obory elektrikář, údržbář budov, zadávání dat do počítače a mechanik těžkých dieselových motorů. Byl ženatý, měl tři dcery a jednoho syna.

Howard byl v minulosti odsouzen za vloupání do motorového vozidla (6 let podmíněně) a krádež, za kterou dostal 45denní trest odnětí svobody. V době činu bylo Howardovi 19 let a byl v podmínce.

Zločin

Byl zrovna 11. duben roku 1992, tehdy zastavil policista Bill Davidson Howarda, který pocházel z oblasti South Park v texaském Houstonu, na americké dálnici 59 asi 8 km jižně od města Edna v Texasu ve voze GMC Jimmy z roku 1986, protože jeho vozidlo mělo rozbité světlo. Když se Davidson přiblížil k oknu vozu na straně řidiče, byl postřelen do krku. Howard ujel, ale později v noci byl zadržen s pistolí ráže 9 mm. Později bylo zjištěno, že auto bylo odcizeno. O tři dny později Davidson na následky zranění zemřel. Testy na drogy prokázaly, že Howard měl v době vraždy v těle kokain a marihuanu.

Howard také uvedl, že rapová hudba, kterou poslouchal, ho přiměla nenávidět policisty. Když ho zastavili, poslouchal skladbu „Soulja’s Story“ od 2Paca. Píseň pojednává o drsném životě mladého černocha, kterého zastaví policista a poté ho zastřelí.

Odsouzení

Přesně 8. června 1993 byl Howard odsouzen za vraždu a o něco více než měsíc později byl odsouzen k trestu smrti. Dne 18. prosince 1996 však texaský odvolací trestní soud rozsudek zrušil (nikoli však odsouzení), protože jeden z potenciálních porotců byl chybně vyloučen. Odvolací soud nařídil nové trestní řízení, které se konalo 26. ledna 1999; v novém řízení byl Howard opět odsouzen k trestu smrti. Tento nový rozsudek potvrdil odvolací trestní soud 19. prosince 2001. Po odvolání k Nejvyššímu soudu Spojených států, Odvolacímu soudu pro pátý obvod a Okresnímu soudu pro jižní okres Texasu bylo 30. března 2005 stanoveno datum jeho popravy na 6. října.

Podle Národní koalice za zrušení trestu smrti Howard svého činu nadále litoval a snažil se, aby jeho kroky nenapodobovala riziková mládež.

Smrt
Howard byl popraven smrtící injekcí 6. října 2005 v Huntsville v Texasu.

Když se ho ředitel věznice zeptal, zda má nějaké závěrečné sdělení, podíval se na Davidsonovu rodinu a řekl: „Ano, pane, mám. Rodině oběti, doufám, že to trochu pomůže. Nevím jak, ale doufám, že to pomůže.“ Pak se podíval na svou rodinu a přátele a řekl: „Mám vás všechny rád, vás všechny. Víte, že vás mám rád. Děkuji vám, že jste mi vrátili do života mé děti. Děkuji vám. Mám vás všechny rád. Mám vás všechny moc rád. Moc vám děkuji.“

Howard byl prohlášen za mrtvého v 18:24.

Překlad: djbeton