All Eyez on Me – 13.únor 1996

All Eyez on Me – 13.únor 1996

Vydáno: 13. února 1996
Nahráno: 13. října – 18. prosince 1995
Studio Can-Am Studios (Tarzana, Los Angeles)
Délka: 132:20
Label: Death Row / Interscope

Singly z alba All Eyez on Me
„California Love“
Vydáno: 3. prosinec 1995
„2 of Amerikaz Most Wanted“
Vydáno: 7. květen 1996
„How Do U Want It“
Vydáno: 4. června 1996
„I Ain’t Mad at Cha“
Vydáno: 15. září 1996


All Eyez on Me je čtvrté studiové album amerického rappera 2Paca a poslední, které vydal za svého života. Album vyšlo 13. února 1996 u vydavatelství Death Row a Interscope Records a hostují na něm mimo jiné Dr. Dre, Snoop Doggy Dogg, Redman, Method Man, Nate Dogg, Kurupt, Daz Dillinger, E-40, K-Ci & JoJo a The Outlawz.

Album obsahuje produkci Shakura spolu s řadou producentů, mezi něž patří například DJ Quik, Johnny „J“, Dr. Dre, DJ Bobcat, Dat Nigga Daz, DJ Pooh, DeVante Swing a další. Bylo to jediné vydání Death Row/Interscope, které bylo ve Spojených státech distribuováno prostřednictvím PolyGramu.

Gangsta rapové album, na němž 2Pac rapuje o svých zkušenostech s životem v chudobě i v přepychu; kritici si všímají zejména toho, že se 2Pac značně odchyluje od sociálního a politického uvědomění alb 2Pacalypse Now (1991) a Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z… (1993). Album obsahuje singly „How Do U Want It“ (s K-Ci a JoJo) a „California Love“ (s Dr. Dre, s Rogerem Troutmanem), které se umístily na prvním místě Billboard Hot 100, a hiphopovou baladu „I Ain’t Mad at Cha“, spolu se spoluprací se Snoop Doggy Doggem „2 of Amerikaz Most Wanted“ jako propagační singl. Na albu se objevily celkem čtyři singly, což bylo nejvíce ze všech Shakurových alb. All Eyez on Me se navíc zapsalo do historie jako vůbec první dvojalbum hiphopové sólové studiové desky vydané pro masovou spotřebu po celém světě.

All Eyez on Me bylo druhé album 2Paca, které se umístilo na prvním místě v žebříčcích Billboard 200 a Top R&B/Hip-Hop Albums, když se ho v prvním týdnu prodalo 566 000 kopií. O sedm měsíců později byl 2Pac smrtelně zraněn při střelbě z auta. Album posmrtně získalo cenu Soul Train Music Award 1997 za rapové album roku a bylo také posmrtně nominováno na cenu za nejlepší rapové album na 39. ročníku cen Grammy 1997. Shakur také získal cenu za oblíbeného rapového/hip-hopového umělce na American Music Awards 1997.

Po vydání se All Eyez on Me okamžitě dočkalo uznání kritiky a kritici jej zařadili mezi nejlepší hiphopová alba a také mezi nejlepší alba všech dob. V roce 2014 získalo diamantovou certifikaci od Americké asociace nahrávacího průmyslu (RIAA), přičemž bylo dodáno více než 5 milionů kopií (každý disk dvojalba se pro účely certifikace počítá jako samostatná jednotka), a v roce 2020 se umístilo na 436. místě aktualizovaného seznamu 500 nejlepších alb všech dob časopisu Rolling Stone.

Pozadí:

V říjnu 1995 zaplatili Suge Knight a Jimmy Iovine kauci 1,4 milionu dolarů, která byla nutná k tomu, aby byl Shakur propuštěn z vězení kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání. Shakur byl v té době na mizině, a proto nebyl schopen zaplatit kauci sám. Album All Eyez on Me bylo vydáno na základě dohody mezi Knightem a Shakurem, podle níž Shakur natočí tři alba pod Death Row Records výměnou za to, že zaplatí kauci. Toto dvojalbum, naplňující část Shakurova zbrusu nového kontraktu, sloužilo jako první dvě alba z jeho smlouvy na tři alba.

Euthanasia byl původní název alba, dokud nebyl během nahrávání změněn na All Eyez on Me. Shakur to v prosinci 1995 vysvětlil Billu Bellamymu z MTV slovy:

Jmenuje se All Eyez on Me. Tak to cítím. Sleduje mě policie, federálové. Sledují mě ženské, které mě chtějí falešně obvinit, žalovat mě a tak. Mám ženský, který mě mají rády. Mám žárlivý kámoše a mám i kámoše, co si užívají po mém boku. Všichni se těší, co teď udělám, takže All Eyez on Me.

Vydání alba All Eyez on Me bylo původně plánováno na Vánoce 1995, ale bylo odsunuto, protože Shakur pokračoval v nahrávání hudby a natáčení videoklipů pro toto album.

Nahrávání a produkce:

Na albu hostují 2Pacovi stálí členové, jako například bývalí členové Thug Life a The Outlawz, dále Dr. Dre, Snoop Doggy Dogg, Tha Dogg Pound, Nate Dogg, George Clinton, Rappin‘ 4-Tay, The Click, Method Man a Redman a další.Píseň „Heartz of Men“ sampluje část komediálního alba Richarda Pryora That Nigger’s Crazy. Většinu alba produkovali Johnny „J“ a Daz Dillinger, s písněmi „California Love“, v níž se sám objevil také jako host alba, a „Can’t C Me“, v níž se objevil Clinton, jim pomohl Dr. Dre. DJ Quik album také produkoval, mixoval a objevil se na něm, ale v titulcích musel použít své pravé jméno, protože mu smlouva s Profile Records nedovolovala používat umělecké jméno.

Lyrická témata:

Písně na albu All Eyez on Me jsou obecně neokázalou oslavou životního stylu „Thug Lifestyle“. I když se občas objeví vzpomínka na minulé i současné přátele, je to určitý odklon od sociálního a politického uvědomění 2Pacalypse Now a Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z.. Písně na albu spolu se samotným názvem alba odkazují na pocit, že jste sledováni. V písních jako „Can’t C Me“ a „All Eyez on Me“ dává 2Pac najevo, že cítí přítomnost dohledu, především ze strany policie a těch, kteří mu chtějí ublížit. Album také odkazuje na skutečnost, že 2Pac je pod drobnohledem mnoha fanoušků, neboť se jedná o jeho čtvrté studiové album.

Singly:

První singl „California Love“, na kterém se podíleli Dr. Dre a Roger Troutman, vyšel 3. prosince 1995. Jedná se pravděpodobně o nejznámější a nejúspěšnější 2Pacovu píseň, která se dostala na první místo v žebříčku Billboard Hot 100 na osm týdnů (jako double A-side singl s „How Do U Want It“) a 12 týdnů na první místo na Novém Zélandu. Píseň byla v roce 1997 nominována na cenu Grammy za nejlepší rapový výkon dua nebo skupiny (s Dr. Dre a Rogerem Troutmanem). na albu se objevila remixová verze, kterou rovněž produkoval Dr. Dre. Od té doby získala píseň 2× platinovou desku od Recording Industry Association of America.

„2 of Amerikaz Most Wanted“ s rapperem Snoop Doggy Doggem vyšel jako propagační singl 7. května 1996.Videoklip režíroval jeden z 2Pacových produkčních partnerů Gobi M. Rahimi a byl natočen čtyři měsíce před střelbou na 2Paca v září 1996. V předehře k písni je zobrazena parodie na Biggieho Smallse („Piggie“) a Puff Daddyho („Buff Daddy“), kteří diskutují se Shakurem o postřelení v listopadu 1994. Začátek scény, v níž Tupac hovoří s Biggiem, odkazuje na scénu z filmu Zjizvená tvář, v níž Tony Montana hovoří se svým údajným vrahem předtím, než ho zastřelí. Píseň se umístila na 46. místě amerického žebříčku Billboard Hot R&B/Hip-Hop Airplay.

Druhý singl, „How Do U Want It“ s R&B duem K-Ci & JoJo, byl vydán 4. června 1996. Byl spojen s „California Love“ jako dvojitá A strana singlu, přičemž 2 z Amerikaz Most Wanted a nealbová skladba Hit ‚Em Up sloužily jako B strany. Píseň se dostala na první místo žebříčku Billboard Hot 100. K písni byly natočeny tři videoklipy: dva v jednom setu k singlu v dubnu 1996. Režisérem videoklipu byl Ron Hightower a producentkou Tracy D. Robinson. Tyto dva klipy se liší ratingem MPAA (jeden je certifikovaný jako materiál pro dospělé). Videoklip zobrazuje divokou sexuální párty s vířivkou, jízdou na mechanickém býkovi, tancem v kleci a striptýzem u tyče. Všichni herci a herečky jsou oblečeni do kostýmů z renesanční éry, ačkoli pro klip s akty jsou všechny šaty svlečeny. V klipu s materiálem pro dospělé vystupuje také řada pornohvězd, včetně Niny Hartleyové, Heather Hunterové a Angel Kellyové. Segment s limuzínou viděný v čisté verzi je stejný, jen bez nahoty. Třetí je koncertní verze, většinou vystupují na pódiu. V koncertním i studiovém segmentu se objevují camea K-Ci & JoJo a kámoši z skupiny Digital Underground Shock G.

Skladba „I Ain’t Mad at Cha“ se zpěvákem Danny Boyem vyšla v Evropě a některých částech Oceánie krátce po Shakurově smrti jako poslední singl z alba, 15. září 1996. Pro videoklip byla píseň znovu nahrána s živou kapelou. Novou skladbu nahrál ve studiu Can-Am Studios Conley Abrams. Videoklip byl natočen 15. května 1996.

Přijetí od kritiků:

Film All Eyez on Me se setkal s velkým ohlasem kritiky. Časopis Spin mu udělil 7 bodů z 10 a uvedl: „AllMusic uvedl: „Možná to bylo jeho pobytem ve vězení, možná to bylo prostě tím, že podepsal smlouvu s vydavatelstvím Death Row Suge Knighta.“ Deska se umístila na 3. místě v žebříčku 10 nejlepších alb roku 1996, který sestavil Entertainment Weekly. Ať už to bylo jakkoli, 2Pac se znovu objevil zocelený a hladový s All Eyez on Me, prvním dvoudiskovým albem s původním materiálem v historii hip hopu. Vzhledem ke všem kontroverzím, které ho obklopovaly, se zdálo, že 2Pac chtěl vydat monumentální epos, jehož rozsah by z něj učinil úspěch sám o sobě. Je to však také bezostyšné přijetí gangsterského životního stylu, které se opírá o střízlivé sebepoznání z alba Me Against the World. Jistě, je tu několik reflexivních čísel a poct mrtvým kámošům, ale tentokrát jsou mnohem výraznější. I přes některé nepopiratelné výplně se jedná o bezpochyby nejlepší produkci, jakou kdy 2Pac na desce měl“.

Cheo Hodari Coker v Los Angeles Times album pochválil: „V All Eyez on Me, gangsterském ráji o 27 písních a 133 minutách, je rapper ještě jedovatější než před svým jedenáctiměsíčním uvězněním za sexuální zneužívání. Neprojevuje žádnou lítost nad svým tvrdým životem a ještě méně citu pro své nepřátele. Jediné, co 2Pacovi pobyt ve vězení přinesl, bylo to, že jeho tvůrčí oheň vzplál ještě víc – rapuje zde s vášní a umem, jakým se v gangsta rapu vyrovnají jen Snoop Doggy Dogg a Notorious B.I.G. A díky producentům, jako jsou DJ Pooh, DJ Quik, Dr. Dre a Johnny J, kteří se postarali o skladby, má konečně hudební tým hodný jeho talentu.“

Jon Pareles z New York Times považoval album za typický gangsta-rap, ale s lepší produkcí. „Objevují se standardní obrazy zoufalství ghetta… ale mnohem více 2Pacových rýmů je o životě v luxusu: jezdí v luxusním autě, pije koňak, kouří trávu a má všechny ženy, které chce.“ Pareles poznamenává, že „zatímco dříve 2Pac projevoval jisté sympatie k ženám, nyní se vrátil k tvrdému gangsterskému machismu, v němž jsou ženy buď zlatokopecké ‚bitches‘, nebo těžce dýchající, poddajné ‚hoes‘.“[40] The Guardian udělil albu dvě hvězdičky z pěti a prohlásil, že „jedna z těchto naštvaných obviňujících desek by byla víc než dost, díky. “ a shledal, že „příliš velkou část ze dvou hodin zabírají sebeospravedlňující tirády jako Only God Can Judge Me a Skandalouz.“[41] Recenze došla k závěru, že „je zde několik lahodných g-funků […], ale 2Pacův postoj to celé kazí.“.

„Je to jako kalifornská verze The Wall od Pink Floyd – čisté gangsterské ego na dvou CD,“ stěžuje si Rolling Stone. „Při takové délce se tón alba, které je celé tvrdé a neústupné, blíží karikatuře.“ Přesto bylo album zařazeno do seznamu zásadních nahrávek devadesátých let, který časopis sestavil.

Prodejní výsledky:

Album All Eyez on Me debutovalo na prvním místě v americkém žebříčku Billboard 200 i v americkém žebříčku Top R&B/Hip-Hop Albums a během prvního týdne se ho prodalo 566 000 kopií, čímž se stalo druhým albem 2Paca na prvním místě tohoto žebříčku. Album nakonec získalo diamantový certifikát od Recording Industry Association of America (RIAA). 53] Od září 2011 se alba All Eyez on Me prodalo ve Spojených státech 5 887 630 kusů, což z něj činí 2Pacovo nejprodávanější album. V žebříčku Billboard 200 se drželo celkem 105 týdnů.

Ve Velké Británii bylo album 1. ledna 1997 certifikováno britským fonografickým průmyslem jako stříbrné, 22. července 2013 jako zlaté a 14. listopadu 2014 jako platinové za prodej více než 300 000 kopií ve Velké Británii.

V roce 2001 byl znovu vydán na rozšířeném CD s videoklipem „California Love“. Oba disky obsahovaly stejnou datovou stopu. V roce 2005 byl také znovu vydán jako dvojdisk.

Žaloba:

Aktivistka za občanská práva a tvrdá kritička rapu C. Delores Tucker zažalovala u federálního soudu 2Pacovu pozůstalost a tvrdila, že texty v písních „How Do U Want It“ a „Wonda Why They Call U Bitch“ jí způsobily citovou újmu, byly pomlouvačné a zasáhly do jejího soukromí. Případ byl později zamítnut.

Číslo tracku:Název:Text:Produkce:Délka:
1.„Ambitionz az a Ridah“Tupac Shakur, Delmar ArnaudDat Nigga Daz4:39
2.„All Bout U“ (featuring Snoop Doggy Dogg, Nate Dogg, Dru Down)Shakur, Johnny JacksonJohnny „J“2Pac4:37
3.„Skandalouz“ (featuring Nate Dogg)Shakur, ArnaudDat Nigga Daz4:09
4.„Got My Mind Made Up“ (featuring Dat Nigga Daz, Kurupt, Redman and Method Man)Shakur, Arnaud, Ricardo Brown, Reginald Noble, Clifford SmithDat Nigga Daz5:13
5.„How Do U Want It“ (featuring K-Ci & JoJo)Shakur, JacksonJohnny „J“4:47
6.„2 of Amerikaz Most Wanted“ (featuring Snoop Dogg)Shakur, Calvin Broadus, ArnaudDat Nigga Daz4:07
7.„No More Pain“Shakur, DeVante SwingDeVante Swing6:15
8.„Heartz of Men“Shakur, David BlakeDJ Quik4:44
9.„Life Goes On“Shakur, JacksonJohnny „J“5:02
10.„Only God Can Judge Me“ (featuring Rappin‘ 4-Tay)Shakur, Doug RasheedDoug Rasheed, Harold Scrap Freddie4:57
11.„Tradin‘ War Stories“ (featuring Dramacydal, C-Bo and Storm)Shakur, Mike MosleyMike Mosley, Rick Rock5:30
12.„California Love (Remix)“ (featuring Dr. Dre and Roger Troutman)Shakur, James Anderson, Roger Troutman, Larry Troutman, Norman Durham, Woody CunninghamDr. Dre6:25
13.„I Ain’t Mad at Cha“ (featuring Danny Boy)Shakur, ArnaudDat Nigga Daz4:54
14.„What’z Ya Phone #“ (featuring Danny Boy)Shakur, JacksonJohnny „J“2Pac5:08
Celkové délka:70:27
Číslo tracku:Název:Text:Produkce:Délka:
1.„Can’t C Me“ (featuring George Clinton)Shakur, YoungDr. Dre5:31
2.„Shorty Wanna Be a Thug“Shakur, JacksonJohnny „J“3:52
3.„Holla at Me“Shakur, Bobby ErvinBobby „Bobcat“ Ervin4:55
4.„Wonda Why They Call U Bitch“Shakur, JacksonJohnny „J“2Pac4:19
5.„When We Ride“ (featuring Outlaw Immortalz)Shakur, DJ PoohDJ Pooh5:09
6.„Thug Passion“ (featuring Jewell, Dramacydal and Storm)Shakur, JacksonJohnny „J“2Pac5:08
7.„Picture Me Rollin'“ (featuring Danny Boy, Syke and CPO)Shakur, Jackson, Tiruss HimesJohnny „J“5:15
8.„Check Out Time“ (featuring Kurupt and Syke)Shakur, Jackson, Himes, BrownJohnny „J“2Pac4:39
9.„Ratha Be Ya Nigga“ (featuring Richie Rich)Shakur, RasheedDoug Rasheed4:14
10.„All Eyez on Me“ (featuring Syke)Shakur, Jackson, James PenningtonJohnny „J“5:08
11.„Run tha Streetz“ (featuring Michel’le, Mutah and Storm)Shakur, JacksonJohnny „J“2Pac5:17
12.„Ain’t Hard 2 Find“ (featuring E-40, B-Legit, C-Bo and Richie Rich)ShakurMike MosleyRick Rock4:29
13.„Heaven Ain’t Hard 2 Find“Shakur, Quincy Jones IIIQDIII3:58
Celková délka:61:54
Číslo tracku:Název:Text:Produkce:Délka:
14.„California Love“ (short radio edit; featuring Dr. Dre and Roger Troutman)Shakur, Young, R. Troutman, L. Troutman, Durham, CunninghamDr. Dre4:01
Celková délka:136:21