2Pacalypse Now – 12.listopad 1991

2Pacalypse Now – 12.listopad 1991

Vydáno: 12. listopadu 1991
Nahráno: březen-srpen 1991
Studio Starlight Sound (Richmond, Kalifornie)
Délka: 55:07
Label: Interscope

Singly z alba 2Pacalypse Now
„Trapped“
Vydáno: 25. září 1991
„Brenda’s Got a Baby“
Vydáno: 20. října 1991
„If My Homie Calls“
Vydáno: 25. února 1992


2Pacalypse Now je debutové studiové album amerického rappera 2Paca. Bylo vydáno 12. listopadu 1991 společností Interscope. 2Pacalypse Now je Tupacovým vyjádřením k současným sociálním problémům americké společnosti, jako je rasismus, policejní brutalita, chudoba, kriminalita černochů a těhotenství mladistvých. Obsahovala tři singly: „Brenda’s Got a Baby“, „Trapped“ a „If My Homie Calls“.

2Pacalypse Now získala pozitivní recenze kritiků a 19. dubna 1995 získala zlatý certifikát od Americké asociace nahrávacího průmyslu (RIAA). 11. listopadu 2016 vyšla u příležitosti pětadvacátého výročí vydání na vinylu a kazetě.

Kontroverze
Album vyvolalo značnou kontroverzi, která pramenila z veřejné kritiky tehdejšího viceprezidenta USA Dana Quaylea poté, co Ronald Ray Howard zavraždil texaského policistu a jeho obhájce prohlásil, že byl ovlivněn albem 2Pacalypse Now a jeho silným motivem policejní brutality. Quayle učinil prohlášení: „Není důvod, aby takováto deska byla zveřejněna. Nemá v naší společnosti místo.“

Obsah:
Na albu 2Pacalypse Now se podíleli členové Digital Underground Shock G a Stretch a jako hosté vystoupili rappeři Poppi a Pogo, R&B zpěvák Dave Hollister a sám Stretch.

Texty:
2Pacalypse Now je sociálně uvědomělé hiphopové album. Slouží jako Tupacův sociální komentář k problémům, které trápí americkou společnost, včetně policejní brutality, násilí gangů, zločinu mezi černochy, těhotenství teenagerů a rasismu. Album se poeticky vyjadřuje k problémům černošských měst, které jsou relevantní pro současnost. Ačkoli se jedná o relativně poklidné album ve srovnání s pozdější Shakurovou tvorbou, 2Pacalypse Now bylo známé svými násilnými texty namířenými proti policistům a vládě v písních „Trapped“, „I Don’t Give a Fuck“ a „Soulja’s Story“.

Přijetí od kritiků:

2Pacalypse Now získal od kritiků vesměs pozitivní hodnocení. Ačkoli byla chválena politická poselství alba, texty písní a vyprávění příběhů, debutové album Tupaca Shakura bylo kritizováno za svou produkci. V retrospektivní recenzi časopis RapReviews udělil albu 4 hvězdičky z 5 možných a uvedl: „Není to mimořádně dlouhé album, ale je velmi nabité silnými texty, která z vás hodně vytáhne, pokud budete věnovat pozornost vytrvalému tématu. Beaty celkově nedokážou příliš zapůsobit, ale možná je to tak správně, protože nic by nemělo zastínit takovýto lyrický výkon. Tupacův vitalismus je nesen jeho upřímností a charismatem, které se v následujících letech ukážou jako klíčové znaky této postavy. V průběhu Tupacovy kariéry se politická témata přelila do osobních a ustoupila z ústřední pozice, kterou zaujímala na jeho debutu.“

Prodejní výsledky:

Album 2Pacalypse Now se umístilo na 64. místě amerického žebříčku Billboard 200 a na 13. místě amerického žebříčku Top R&B/Hip-Hop Albums. Dne 19. dubna 1995 získalo album zlatý certifikát od Recording Industry Association of America (RIAA) za prodej více než 500 000 kopií ve Spojených státech. Od září 2011 se alba ve Spojených státech prodalo 923 455 kopií.

ČísloNázev trackuAutorProducentiDélka
1.„Young Black Male“Tupac ShakurBig D the Impossible2:35
2.„Trapped“T. Shakur, Ramone „Pee-Wee“ Gooden, Ray TysonPee-Wee4:44
3.„Soulja’s Story“T. Shakur, D. Evans, Isaac HayesBig D the Impossible Pierre Ushay5:05
4.„I Don’t Give a Fuck“T. Shakur, R. GoodenPee-Wee4:20
5.„Violent“T. Shakur, David Elliott, Ronald Brooks, Maceo ParkerRaw Fusion6:25
6.„Words of Wisdom“T. ShakurShock G4:54
7.„Something Wicked“T. Shakur, Jeremy JacksonJeremy2:28
8.„Crooked Ass Nigga“ (featuring Stretch)T. Shakur, Randy WalkerStretch4:17
9.„If My Homie Calls“T. ShakurBig D the Impossible4:18
10.„Brenda’s Got a Baby“T. ShakurBig D the Impossible3:53
11.„Tha‘ Lunatic“ (featuring Stretch)T. Shakur, G. JacobsShock G3:29
12.„Rebel of the Underground“T. ShakurBig D The Impossible3:17
13.„Part Time Mutha“ (featuring Poppi)T. ShakurBig D the Impossible5:13
Celková délka55:07

Překlad: djbeton