Interview: Sekyiwa Shakur – revoluční příbuznost

Interview: Sekyiwa Shakur – revoluční příbuznost

Na den přesně, tehdy přes deseti lety zemřel předčasně Tupac Shakur, jeho rodina od té doby převzala kontrolu nad jeho nevydanými nahrávkami a úspěšně je tak představila celému truchlícímu světu. Postupem času se prodalo několik miliónů nahrávek, podařilo se vytvořit úspěšnou značku oblečení a produkovat dokument, který byl před třemi lety nominován i na Oscara. Matka Tupaca, Afeni Shakur se tak stala motorem, který poháněl licenční práva svého syna. Je dobré, že i v těchto dnech nezůstává nijak při zemi a pořád se snaží být silná a neustále mít poslední slovo, při každé činnosti nad prací ohledně svého syna. Další jmenovce rodiny Shakur, nevlastní sestra Tupaca, se stala velice důležitým kolečkem v již zaběhnutém motoru.

Pro rodinu a přátele známá jako „Set“, právě to je Tupacova mladší sestra Sekyiwa, která se narodila dva roky po Tupacovi, Afeni a Dr. Mutulu Shakur. To ona možná znala Tupaca nejlépe, daleko předtím, než dosáhl výšin, jako jeho sourozenec, je to právě ona, která nám nabídla šanci zodpovědět nemálo otázek o svém bratrovi. Navštěvovala střední školu v New Yorku, i ona dala Tupacovi jisté rodinné zázemí, byla jedinou lidskou bytostí, tak blízkou, která byla s Tupacem, téměř od jeho narození. Její otevřený pohled ze života mladého černocha je tedy k nezaplacení. Podařilo se jí vypořádat se s nálepkou dcery revolucionářky Černých Panterů. Chce nabídnout světu svou vlastní knihu a pracuje již nějaký ten čas na své vlastní značce oblečení. My vám přinášíme překlad jejího interview, které vzniklo na desáté velice smutné výročí „našeho“ milovaného Tupaca Shakura.

AllHipHop.com: Pro začátek by bylo dobré, kdybyste nám pověděla něco o své vlastní kolekci oblečení a značky.

Sekyiwa Shakur: Nedávno jsem jí pojmenovala Madamevelli, podle mě je to velice kvalitní kolekce oblečení, která se objeví ale až další podzim.

AllHipHop.com: Můžeme to považovat jako další výplod značky Makaveli Branded?

Sekyiwa Shakur: To vůbec ne. Uvažovala jsem o jiném názvu, protože lidé jsou vždy zvyklí něco takového výrazně srovnávat. Nedávno jsem byla v pořadu Magic Show, abych tam podpořila oblečení Makaveli Branded a byla tam i má rodina. Rozstříhala jsem pět jiných věcí z této značky, udělala to podle sebe a zašla do stánku. Najednou přišel někdo, komu se to zalíbilo, prostě přišel nějaký zákazník a uviděl to a řekl něco v tom smyslu, „Tohle je přesně to, co tu hledám.“ Tato chvíle mi dodala neskutečnou inspiraci, abych se pustila do vlastní značky oblečení. Odstartovala jsem to vlastně už Makaveli Branded, ale pak jsem tu tvorbu chtěla ovládat naprosto sama. Rozhodla jsem se tedy, že to nějak změním.

AllHipHop.com: Proč to není něco jako „Set Shakur“?

Sekyiwa Shakur: Beru to jako část svého soukromí. Tak,jak jsem viděla každý den svého bratra, jeho skutečné jméno, které bylo i jeho jménem na pódiu, on nemohl a nikdy se mu ani nepodařilo utéct do svého soukromého života. Nechtěla jsem takovýmto způsobem vypustit ven svou pravou identitu.

AllHipHop.com: Je to tedy něco, co jste vždycky chtěla dělat?

Sekyiwa Shakur: Už to je asi tři roky, co na něčem takovém pracuji.

AllHipHop.com: Nedávno jsem o vás četl na jedné internetové stránce, myslím, že to bylo na AOL „Ohlasy od černochů“, popisovala jste tam něco o tom, jak krásná věc vám dopomůže vypořádat se s depresí a špatnou náladou. Můžete to vysvětlit?

Sekyiwa Shakur: Jo, jsem na tenhle článek velice hrdá. Od té doby, kdy jsem to vypustila ven, tehdy jsem do toho chtěla dát opravdu všechno.

Dospívání, tmavá pleť, krátké vlasy, revolucionářské příjmení Shakur…prostě holka s krátkými copy. Byli jsme vždycky vyvrhelové celého sousedství, vždycky říkali: „To je ta ošklivá holka s krátkými vlasy“. Pak jsem ale změnila sama nad sebou mínění a začala si připadat jako holka z jednoho filmu, kde hraje Whoopi Goldberg. Má krása byla vždy to, co jsem přijala od své matky, to jak se mi kroutily vlasy atd. Když mi bylo tak 16 nebo 17, tak jsem vyhrála školní jevištní divadlo, bylo to něco jako královna krásy, jako Černá královna Nubiana. O šest měsíců potom jsem otěhotněla a stala se malou tlusťoučkou maminkou, žila jsem prostě takový život. Když máte za bratra někoho tak obdivuhodného jako Tupaca, je to pro vás velice kruté se podívat do toho zrcadla, podívat se na sebe, víte, co tím myslím? On neměl žádné problémy. A já jsem najednou měla hned dva, když zemřel můj bratranec Khadafi a Tupac, hned jak zemřeli, chtěla jsem se vrátit na to místo, kde mě naposled viděli. Jen mě samotné se tam ale podařilo dostat.

AllHipHop.com: Pro ty, kteří vás zas tak moc neznají, můžete jim vysvětlit váš vztah k Tupacovi?

Sekyiwa Shakur: Byli jsme jediné děti naší matky a vyrůstali jsme v ukrutné chudobě. Není třeba říkat, že to bylo neskutečně velké rodinné pouto, spojení, pro nás dva a maminku, potřebovali jsme tam jen přežít. Kromě toho, v letech, kdy jsme oba chodili do školy, tak jsme měli typický, tedy normální vztah bratr-sestra. Pak se má matka přihlásila do drogové léčebny a Tupac odstartoval svou kariéru. Odjel na turné do Kalifornie se skupinou Digital Underground a já chodila do New Yorku na střední školu. Žili jsme odděleně téměř tři roky a po tomto odloučení se naše životy změnily od základu. Nebyli jsme spolu v každodenním životě, má matka byla rozvážná, tehdy vyšel film Poetic Justice a naše přátelství se změnilo, ale pořád jsem byla jeho maličká sestřička. On byl vždy muž celého domu. Nikdy neuposlechl něčí radu, když tehdy dělal na svém albu, tak mě vždycky vyháněl z pokoje.

AllHipHop.com: Nesedla jste si někdy a neřekla si sama pro sebe něco jako, „Nemůžu uvěřit tomu, že se Tupacova kariéra takhle stupňuje.“ Neřekla jste si to někdy?

Sekyiwa Shakur: Byl vždycky klukem, osobou v rodině, která byla vlastně i tím hlavním vůdcem. Byl vždycky velice panovačný. Byl vždy i idolem.

AllHipHop.com: I v rodinných kruzích?

Sekyiwa Shakur: Jo. Zatímco já jsem navštěvovala střední školu, a byla v New Yorku, on se objevoval v pořadu Yo! MTV Raps. A když tehdy vyšlo album Me Against the World, tehdy to vlastnil skoro každý, kdo měl i přehrávač na CD v autě. Všichni to prostě obdivovali.

AllHipHop.com: Když se natáčel pořad Hip-Hop Honors (Pocta Hip-Hopu), když Nas vystoupil s šátkem a Tupacovou tváři na triku, kamery vás zachytily ve velmi emotivní chvíli. Co jste tehdy zažívala?

Sekyiwa Shakur: Asi bych to neměla říkat, ale byla jsem velice naštvaná na něj, protože Nas neznal ani slova, zřejmě nad tímhle jsem asi přemýšlela. Nas prostě vystoupil a řekl, že on a Tupac byli v pohodě kámoši, tedy předtím, než Tupac zemřel. Ale když měl ve skutečnosti napsat píseň, kterou by uctil jeho památku, tak si prostě nachystal televizní nápovědu, takové to čtení z televize a docela to tam pokazil.

AllHipHop.Com: Jaké je vlastně současné postavení Tupacova Centra pro Umění??? (Tupac Amaru Shakur Center for Arts)

Sekyiwa Shakur: Matce se to podařilo otevřít to tak, jaké to celé chtěla mít. Děti tedy nemusí nic platit, aby se stali součásti tohoto centra, jedinou věcí, kterou potřebují vlastnit je tedy touha býti na tomto místě. Doufejme, že i naše generace se stane generací, která uznávala i Martina Luthera Kinga Jr, i jeho známý památník. To je právě to krásné. Moje matka do toho všeho investovala více než dva milióny dolarů. Dbali jsme na výstavu muzea, umělecké galerie a všech tříd. Máme tam svou zahradu míru, rybník a časem se tam jistě objeví i vlastní umělecká budova. Jedinou věcí, kterou jsem do toho nezahrnula je to, že na tom všem pracujeme již přes osm let, každý rok se nám tam podaří dostat nějakého uznávaného režiséra nebo choreografa. Prostě někoho, kdo se přidá k pokračování a nechá tam informaci, že tam byl, že se tam objevil.

AllHipHop.com: Zajímavé. Líbí se mi, jak to srovnáváte s památníkem Dr.Kinga…

Sekyiwa Shakur: Velice si totiž vážím manželky Dr.Kinga, Coretty Scott Kingové, za všechno, co udělala. Moje matka musela koupit pozemek. Nechceme přijmout žádnou federální budovu, to proto jsme to chtěli udělat už od samotného počátku výstavby takto nezávislé.

AllHipHop.com: Kdybychom měli srovnat to, co dělá vaše rodina a co dělá rodina Wallace (Notorious B.I.G.), tedy toho, co se týká zákonného postihu, jak byste vysvětlila tyto dvě odlišné taktiky?

Sekyiwa Shakur: Moje matka je jedna z těch lidí, které říkají, že soudní rozepře nevrátí Tupaca, prostě ho neoživí. Za druhé se jí podařilo čestně prodat více nahrávek, než když Tupac žil. Neměla čas, aby truchlila, nikdy nechtěla ubrat z jejího denního zmatku, nikdy nevyrazila na žádnou dovolenou a nikdy neměla čas ani na to, že by celý den probrečela. Rovněž nechci mluvit nejen za svou rodinu, ale i sama za sebe. Proč to musíme takhle dělat? Proč to vůbec takhle děláme? Jak může jedna z největších autorit naší generace zemřít a nikdo nechce zjistit, kdo ho vůbec zabil?

Osoba, kterou považujeme za vraha Tupaca, tou je Orlando Anderson, ten ale zemřel za krátkou dobu, co zemřel i Tupac. Další věcí je to, když probíhalo vyšetřování, reportér z deníku L.A. Times Chuck Phillips si vzal na své bedra vyšetřování té úctyhodné velikosti. Dělal různá vyšetřování a analýzy snad čtyři až pět let. Když to vyšlo, tak jsme ho podporovali. Když ale dělal na vyšetřování, držel nás při vědomí, co to jen šlo. Kdyby ale něco zjistil, hned by nám zavolal a dal by nám vědět. Ale když vyšel ten dvou-dílný článek, nikdo se o to nestaral, všichni to zasunuli pod rohožku. Prostě nás podvedl.

AllHipHop.com: Co si myslíte o průběhu vyšetřování, zejména o účasti gangu s názvem Crips?

Sekyiwa Shakur: Věřím tomu, že některé z těch věci se i mohly stát. Jako jeho sestra, pár verzí dává i skutečný význam, nikdy bych se nechtěla mstít, kdybych byla mužem. To je to hlavní…to je ta cesta, která byla pravdivá nebo aspoň která se jevila jako pravdivá. Noviny L.A. Times nejsou žádné noviny vycházející třeba v Amsterdamu, jsou to prostě L.A. Times noviny, jsou to velice uznávané noviny, není to žádný VIBE nebo The Source, nevede to prostě k ničemu, ty noviny nevychází jen tak z drbů, z kravin.

AllHipHop.com: Jak utváříte s dědictvím Tupaca a co se mu podařilo vtělit do vašeho citového rozhovoru?

Sekyiwa Shakur: Žena vycházející z období revoluce, z chudoby, bez aktivních rodičů, takovými problémy procházíme. Musíme ale dělat to, co musíme. Musíme se toho chopit vlastními silami.

AllHipHop.com: Rovněž pracujete i na knize, že?

Sekyiwa Shakur: Byla jsem na terapii. Já a můj psychiatr, ten mi pomohl, oba jsme se rozhodli, že napíšeme knihu o nálepkách napojených na ženské myšlení, na ženu jako takovou. Například moje matka má nálepku „silná černá žena“, ale nikdy si nevynutila býti takovou, býti silnou ženou, musela jí být. Ve skutečnosti je ale ještě malé děvčátko, skromné. V jádru je to pořád malá holčička.

AllHipHop.com: Tupac se o tom zmiňoval myslím že v jedné písni.

Sekyiwa Shakur: I nálepku, štítek, který sami na sebe nalepíme, nemusíme v něm žít. Potřebujeme si jen uvědomit to, čím jsme si museli projít. Je hodně tlaku na silnou černou ženu, nechci být ani trochu silná černá žena, raději budu nějaká hloubá blondýna, aspoň vám pomůžou lidi udělat celkem hovno.

AllHipHop.com: Je to zábavné, ale zároveň to je i pravda. Jaký je ten druh podpory, který jste dostala od svého manžela Grega?! Určitě je ve vaší rodině velká touha po něčem takovém, jak se s tím vyrovnává on samotný?

Sekyiwa Shakur: Je to velký pracant. Je velice odolný a rozhodně přináší do naší rodiny stabilitu.

AllHipHop.com: Jaký majetek od Tupaca stále vlastníte?

Sekyiwa Shakur: Když zemřel, tak se každý sápal po jeho věcech. Jeden z jeho přátel zavolal a řekl, „Nemohl bych dostat jeho auto?“ Suge zas chtěl jeho medailon s nápisem Makaveli. Každý se sápal po těch věcech a dělali to ještě k tomu takovýmto neuctivým způsobem. Hned jak jsem se dostala do Californie, viděla jsem jednu z jeho bund, v dalším momentu jsem kolem ní omotala své ruce. Pořád ji mám doma. Mám doma i jedny z jeho Rolex hodinek, slíbila jsem sama sobě, že to dám jedině jednomu ze svých dětí. Ve skutečnosti to ale nechám na tom, jestli to budu chtít někomu dát. Všechno, co jen chci je kousek mého bratra – jeho majetek mi ho už nikdy nevrátí zpět.

AllHipHop.com: Kdo z Tupacových přátel se tam objevil? (Zřejmě v L.A.)

Sekyiwa Shakur: Jsme rodina, spojený kruh. Všichni z Outlawz: kmotr Kadafiho, Kastro, náš bratranec a EDI z Outlawz. Napoleon už není součást Outlawz, ale pořád jsme s ním v kontaktu. Kromě jeho žijeme asi tak půl míle všichni u sebe (poblíž Atlanty). Moje matka se přátelí ještě k tomu s matkou Shocka G i s ním samotným.

AllHipHop.com: A co další lidé, kteří znali Tupaca?

Sekyiwa Shakur: Yo-Yo je pro mě jako starší sestra. Jasmine Guy, ta je součást nadace. Regina Kingová je velice blízká osoba, stejně tak i Keyshia Coleová.

AllHipHop.com: Kdyby dnes Tupac žil, měl by 35 let. Do jakých věci by se zapojoval?

Sekyiwa Shakur: Katrina. Myslím, že by hlasoval proti takovéto zkáze, byl by určitě i pobouřený z toho, jak tehdy zacházeli s černochy. Hned jak zemřel, se událo hodně takovýchto smutných událostí: hurikán Columbie, 11.Září, tsunami, tolik bezpráví pro tuto zemi a tolik věcí, které se staly v tomto světě a které nemůžeme ovlivnit. Skutečně doufám a přeju si, aby lidé dělali daleko jiné věci, než musí. Aby jen bezdůvodně nešíleli a nebrečeli, když vás zahlédnou na ulici. Kromě toho všeho posílají šílené dopisy, a různé věci. V tomto světě je ale pořád spousta věcí o kterých je potřeba se zajímat a vnášet je do svého srdce. Podle mě si toho Tupac zaslouží opravdu hodně, byl to neskutečný člověk, určitě si zaslouží té největší úcty, kterou může jen dostat. Ale je spousta jiných věcí, o které se musíme bát a které musíme v tomto období řešit.

AllHipHop.com: Myslíte si, že by neustále chrlil jednu nahrávku za druhou, dělal by snad něco jiného?

Sekyiwa Shakur: Dělal by spousty věcí, protože by byl na ně určitě pyšný. Myslím si, že by ve svém volném času pracoval na albu, nebo by možná vydával jen samostatné nahrávky.
Zdroj: www.allhiphop.com
Překlad: DjBeton

Všem fandům Tupaca, kteří beznadějně čekali na jeho Machiavellský příchod po deseti letech. Tenhle článek vám ho možná nepřevtělí do lidské podoby, ale snad se dozvíte další krásné věci, které se za jeho života udály.