Kámoš Tupaca Shakura z vězení, který byl „rasistickým vrahem“, promluvil

Kámoš Tupaca Shakura z vězení, který byl „rasistickým vrahem“, promluvil

– – – Článek vyšel na webu thedailybeast.com v roce 2014 – – – –

NEPŘEDSTAVITELNÉ POUTO Joey Fama, který si odpykává 32 let doživotí za vraždu 16letého Yusufa Hawkinse, prozrazuje, jak si s Tupacem za mřížemi padli do oka a jak se změnil jeho pohled na rasismus.

Historie přátelství má jen málo nepravděpodobnějších příběhů než ten, který se odehrál mezi Tupacem Shakurem a Joeym Famou ve vězení na severu státu New York před dvaceti lety, ale o němž se dozvídáme až nyní.

Jak celý svět ví, Tupac byl rapovou hvězdou a jakýmsi princem černošského osvobozeneckého hnutí, protože se narodil měsíc poté, co jeho matka, Černá panterka, úspěšně zastávala roli vlastní advokátky v senzačním spikleneckém procesu.

Fama se stal symbolem slepého a násilného rasismu, když byl 29. srpna 1989 odsouzen v souvislosti s vraždou šestnáctiletého Afroameričana Yusufa Hawkinse, který byl zastřelen poté, co se se třemi kamarády vydal do tehdejší převážně italské čtvrti Bensonhurst, aby si prohlédl ojetý Pontiac G2000 uvedený v inzerátech.

Hawkins a jeho kamarádi se před cestou metrem z jejich převážně menšinové čtvrti East New York na druhé straně Brooklynu dívali na film „Hořící Mississippi.“ Zastavili se v cukrárně, aby se zeptali na cestu, a prodavač se na ně podíval, jako by přišli krást. Hawkins se snažil zachovat klid tím, že si koupil tyčinku Snickers.

Se svými přáteli se nacházel blok od adresy uvedené v inzerátu, když náhodou narazil na skupinu bělochů, kteří se tam sešli , protože zaslechli zvěsti o tom, že dívka ze sousedství se chystá pozvat na svou narozeninovou oslavu zástup černochů a Hispánců. Dospívající chlapec, kterého policie a státní zástupce identifikovali jako Joeyho Famu, přistoupil k Hawkinsovi a několikrát ho střelil do hrudi, než si s přáteli stačili nedorozumění vyjasnit.

Hawkins ležel krvácející na ulici a jednou rukou stále držel tyčinku Snickers, druhou svíral ruku nějaké holky ze sousedství. Nebyl schopen mluvit a holka ho poprosila, aby v odpovědi na několik otázek mrkl jednou jako ano a dvakrát jako ne. Jednou mrkl, když se ho zeptala, jestli ho něco bolí, a dvakrát, když se ho zeptala, jestli ví, kdo ho postřelil. Poté se ho zeptala, zda ví, proč byl postřelen. Opět dvakrát zamrkal na ne, jako by si nedokázal představit, že Brooklyn je tak podobný Mississippi z filmu, že by mohl být zastřelen jen proto, že je černoch.

Fama následně přiznal, že byl na místě činu, ale popřel, že by byl střelcem. Porota se radila dva nekonečné týdny, než dospěla ke zřejmě kompromisnímu verdiktu, že Fama nemusel nutně střílet, ale že se na vraždě podílel. Byl odsouzen k 32 letům vězení na doživotí a poslán do jedné z 258 samostatných cel v oddělení pro posuzování a programovou přípravu v Clintonově nápravném zařízení ve městě Dannemora ve státě New York. Státní oddělení nápravných služeb uvádí, že APPU je vyhrazeno pro vězně, kteří mají závažné případy nebo jsou jinak „náchylní k viktimizaci“.

Přesnější 14.února 1995 se Tupac stal nejnovějším pacientem APPU, protože byl odsouzen na jeden a půl až čtyři roky za sexuální zneužívání. Jeho matka Afeni Shakur kdysi řekla, že ji k vítězství během vlastního procesu přimělo to, že nechtěla, aby se její syn narodil za mřížemi.

To mohlo jen přispět k psychickému dopadu toho, že se Tupac ocitl ve vězení čtyři měsíce před svými 24. narozeninami. Už rok předtím byl otřesen tím, že byl několikrát postřelen při přepadení, které podle jeho názoru zosnovali lidé, jimž zcela důvěřoval.

„Nemám žádné přátele,“ řekl poté ve videozáznamu. „Moji nejbližší přátelé mě dostali.“

Dodal: „Nikomu nevěř. Nevěř nikomu.“

Tupac byl na dvoře, když k němu přistoupil neškodně vypadající běloch jeho věku. Fama později uvedl, že ho někdo požádal, aby Tupacovi předal vzkaz, ale nechtěl to upřesnit.

Fama se domníval, že jeden z důvodů, proč si s Tupacem hned od začátku padli do oka, pramení z toho, že vězení je plné lidí, kteří se vždy snaží zjistit, co z vás mohou vytřískat a kteří mají postranní úmysly.

„Každý má jiný záměr,“ říká Fama.

Fama si myslí, že to muselo být obzvlášť intenzivní, když šlo o velkou hvězdu.

„Každý musel něco shánět,“ říká Fama.

Fama však patřil k těm šťastným vězňům, kterým rodina a přátelé zvenčí zachovali emocionální i finanční podporu.

„Nic jsem nepotřeboval,“ říká Fama. „Myslím, že to viděl.“

Tupac se neodvrátil, ani když mu Fama prozradil, proč je ve vězení. Možná to bylo částečně proto, že Fama působí na někoho tak nechvalně známého pozoruhodně nevinně, jako zdánlivě bezelstná duše v říši podvodníků. V lékařském posudku, který byl vypracován dva roky před střelbou, bylo uvedeno, že ve třech letech utrpěl úraz hlavy při autonehodě a ve čtyřech letech následovalo neštěstí na tříkolce, po němž měl „sníženou inteligenci, paměť a kognitivní flexibilitu odpovídající ranému poškození mozku“. Možná byl prostředkem rasové nenávisti, ale nezdálo se, že by byl jejím zdrojem.

„S rasismem jsem nezačal já,“ říká. „Bylo mi 18 let. Jak velký rasista jsem mohl být?“

Ve vězení Fama zjistil, že má s černochy podstatně méně statických vztahů než s bělochy. Zdálo se, že problémy nevznikají kvůli velkým problémům, jako je rasa, ale kvůli drobným pomluvám a urážkám.

„Vždy jde o váš vlastní druh,“ říká Fama.

A stejně jako Tupac tvrdil, že nikdy nikoho sexuálně nenapadl, Fama trval na tom, že nikoho nezastřelil. Oba se prezentovali jako oběti mediální senzacechtivosti.

„Řekl, že médiím nevěří,“ vzpomíná Fama. „Řekl jsem: ‚Rozumím.‘ Řekl jsem: ‚Než jsem se dostal do vězení, četl jsem a věřil všemu.'“

Není pochyb o tom, že někteří vězni měli problém uvěřit vlastním očím, když viděli Tupaca a Famu, jak se společně procházejí po dvoře.

„Řekl jsem mu: ‚Asi se na nás spousta z nich dívá a říká si: Co ti kluci spolu dělají?'“ Fama říká. „Řekl, že je mu to opravdu jedno. Je tam jen proto, aby si odseděl svůj trest.“

Fama říká, že Tupacovi oznámil svůj pohled na rasu jako výsledek všeho, co se naučil.

„Řekl jsem mu: ‚Nesoudím lidi podle barvy pleti, ale podle jejich charakteru,'“ vzpomíná Fama.

Když vězni hráli na betonovém dvoře pouliční fotbal, Fama byl v Tupacově týmu, přestože se o místo v týmu hlásilo mnoho dalších vězňů.

„Je to celebrita,“ říká Fama, „každý chtěl být v jeho týmu.“

Ani Fama, ani Tupac nebyli nijak zvlášť nadaní hráči.

„Nejsem nejlepší,“ říká Fama. „Byl v pohodě. Hráli jsme.“

Jindy si na dvoře jen povídali.

„Vězeňský záležitosti,“ říká Fama,

V jednu chvíli rapper mluvil o Assatě Shakur, která utekla z vězení poté, co byla odsouzena za vraždu policisty z New Jersey při přestřelce na dálnici. Byla na seznamu 10 nejhledanějších osob FBI a předpokládalo se, že se skrývá na Kubě. Byla označována za duši „Černé osvobozenecké armády.“

„Prostě mi řekl, že to byla jeho teta,“ říká Fama.

Tupac Shakur měl stálý přísun návštěvníků, přestože se věznice nachází v mrazivém koutě státu tak vzdáleném od New Yorku, že se mu říká „Malá Sibiř.“ Přišla i Malikah Shabazz, dcera Malcolma X, a Jada Pinkett. Měla přijet i Madonna, ale po rozruchu v médiích to zrušila.

„Říkal, že ji vídával v klubech,“ řekl Fama.

Jednoho dne řekl Tupac Famovi, že ho navštíví reverend Al Sharpton.

„Slyšel jsem, že je zapletený do tvého případu,“ řekl Tupac Famovi.

Sharpton vedl po Hawkinsově vraždě řadu protestních pochodů Bensonhurstem. Sharpton se chystal vydat na další pochod s Hawkinsovými rodiči, když ho mladý běloch bodl do hrudi a vážně zranil.

Když Sharpton nyní navštívil Tupaca ve vězení, rapper mu řekl, že jeho přítel z vězení není velkým fanouškem reverenda. Sharpton se zeptal, kdo by mohl být oním přítelem, a odpověď ho ohromila.

„JOEY FAMA?“ Sharpton vykřikl.

Tupac se během dlouhého videorozhovoru o Famovi nezmínil. Vyjádřil však své pocity z uvěznění.

„Vězení zabíjí ducha,“ řekl.

Mluvil o tom, že mu dozorci neustále říkali, co má dělat a kdy to má dělat, a mohli s ním mluvit, jak chtěli.

„A můžeš tu i umřít,“ řekl Tupac.

Sdělil, že jen několik dní předtím byl ve věznici někdo zabit.

„Nechoď do vězení,“ řekl Tupac. „Vězení není to pravé místo.“

Jindy Famu navštívila jeho rodina, když se podíval, že Tupaca navštívil obtloustlý Marion „Suge“ Knight, tehdejší šéf vydavatelství Death Row Records.

„Je tam se Sugem,“ vzpomíná Fama. „Suge je velkej jak dva lidi. Je obrovský.“

Knight nabídl 1,4 milionu dolarů na kauci za Tupaca, než se odvolá. Tupacovi stačilo podepsat třístránkovou ručně psanou nahrávací smlouvu. Učinil tak 16. září 1995.

„Vím, že prodávám svou duši ďáblu,“ řekl údajně Tupac.

Přesněji 9.října byl Fama na dvoře, zatímco Tupac telefonoval z jednoho z venkovních telefonních automatů. Položil telefon a obrátil se na Famu.

„Mezi námi, já složím kauci,“ řekl Tupac podle Famových vzpomínek. „Nech si to pro sebe. Zítra odsud vypadnu.“

Následujícího rána hned po snídani Tupac odešel.

„Dávej na sebe pozor,“ řekl mu Fama, než odešel. „Hlavu vzhůru.“

„Kdybys něco potřeboval, dej mi vědět,“ řekl údajně Tupac.

Tupac nechal v cele všechny své osobní věci, jako by nechtěl mít nic, co by ho spojovalo s osmi měsíci ve vězení.

„Nic si nevzal,“ vzpomíná Fama. „Prostě odešel.“

Bílá limuzína odvezla Tupaca k soukromému letadlu, které čekalo na místním letišti. Fama pochopil, že rapper byl možná ochoten uzavřít dohodu se samotným ďáblem, aby se dostal z vězení, prodat svou duši, aby zachránil svého ducha.

„Myslím, že někdy to člověk musí udělat,“ říká Fama.

O jedenáct měsíců později, v září 1996, se Fama dozvěděl, že Tupac byl zastřelen, když jel v autě s Knightem v Las Vegas.

„Nejdřív jsem tomu nevěřil,“ říká Fama. „Myslel jsem si, že je to jen reklamní trik.“

Pak uviděl reportáž ve zprávách.

„Ten chlap je opravdu mrtvý,“ řekl si Fama. „Sedíš tu s někým a pak…“

Fama pokračoval ve výkonu trestu a minulý týden, kdy se blížilo 25. výročí Hawkinsovy vraždy (rok 2014), hovořil s deníkem The Daily Beast. Fama nadále trval na tom, že nebyl střelcem.

„Neříkám, že jsem tam nebyl,“ řekl Fama. „Jen říkám, že jsem toho chlapa nezastřelil.“

Poznamenal, že mezi hlavní svědky obžaloby patřil vězeňský informátor, který vypověděl, že slyšel tolik údajných přiznání, že byl znám jako papež z Rikers Island.

Fama uvedl, že hlavní svědek obžaloby se ihned po výpovědi na videozáznamu odvolal, ale soudce to odmítl připustit. Fama má nyní soukromého vyšetřovatele, který tvrdí, že na případu aktivně pracuje.

Fama poznamenal, že jeho první slyšení o podmínečném propuštění je naplánováno na konec roku 2021. Poté se bude muset rozhodnout, zda bude i nadále trvat na své nevině, což si komise jistě vyloží jako nedostatek lítosti.

„Musíte se rozhodnout,“ řekl Fama. „Nechtějí slyšet, že jste nic neudělal.“

Fama také pro The Daily Beast hovořil o svém přátelství s Tupacem Shakurem, které se ukázalo být méně pravděpodobné, než tušil, když posmrtně vyšla kniha básní, kterou rapper napsal nejméně čtyři roky předtím, než šel do vězení. Jedna z básní nese název „Pro paní Hawkins“ a „na památku Yusufa Hawkinse“.

This poem is addressed 2 Mrs. Hawkins
who lost her son 2 a racist society
I’m not out 2 offend the positive souls
only the racist dogs who lied 2 me
An American culture plagued with nights
like the night Yusef was killed
if it were reversed it would be the work
of a savage but this white killer was just strong-willed
But Mrs. Hawkins as sure as I’m a Panther
with the blood of Malcolm in my veins
America will never rest
if Yusef dies in vain!

Tato báseň je určena paní Hawkins,
která ztratila syna kvůli rasistické společnosti
Nechci urážet pozitivní duše.
jen rasistické psy, kteří mi lhali.
Americká kultura sužovaná nocí
jako noc, kdy byl zabit Yusef
kdyby se to obrátilo, bylo by to dílem toho,
ale tenhle bílý vrah měl jen silnou vůli.
Ale paní Hawkinsová si je jistá, že jsem panter.
s Malcolmovou krví v žilách.
Amerika si nikdy nedá pokoj
pokud Yusef zemřel zbytečně!

Tupaca muselo víc než kohokoli jiného překvapit, že se mohl spřátelit s “ bělošským vrahem“ z jeho básně.

Tupac často říkal, že miluje Shakespearovu složitost. Možná měl sám tak složité vidění, že dokázal hrát fotbal s Joeym Famou a ani na chvíli nezapomenout na mladého Hawkinse, který ležel a umíral s tou tyčinkou Snickers v ruce a dvakrát mrkl, aby řekl, že neví, proč ho zastřelili.

Překlad: djbeton

zdroj: https://www.thedailybeast.com/