Geronimo Pratt – šéf Černých Panterů – rozhovor z roku 2003 – o Tupacovi a o sobě – přeložený článek z roku 2011

Geronimo Pratt – šéf Černých Panterů – rozhovor z roku 2003 – o Tupacovi a o sobě – přeložený článek z roku 2011

Elmer Geronimo Pratt, bývalý ministr obrany hnutí Černých Panterů, zemřel 2.června tohoto roku v Tanzánii na infarkt. V roce 1972 byl tento veliký vůdce mnohokrát stíhán a nakonec si musel odsedět pobyt ve vězení v délce 27 let za vraždu, kterou, jak se nakonec prokázalo – nespáchal. Pratt se stal především symbolem bezpráví, když se ukázalo, že byl hlavním terčem tehdejšího šéfa FBi J.Edgara Hoovera, který se zaměřoval především na afro-americké vůdce.

Je potřeba ale připomenout, že se Pratt stal kmotrem Tupaca Shakura, jednoho z největších rapperů dnešní doby, kterého uctívají lidé nejen v hip-hopu, ale i v jiných sférách. Geronimo Pratt zemřel v 63 letech.

V roce 2003 se podařilo redaktorovi Chucku Creekmurovi zajistit rozhovor s tímto vůdcem, ve kterém otevřeně hovořil jak o Tupacovi, tak i o odkazu svého bohatého dědictví. Dole máte přeložený rozhovor, který byl poskytnut serveru AllHipHop.com v září roku 2003.

Fanoušci musí pochopit ale jednu důležitou věc. Aby mohli lépe poznat Tupaca Shakura jako člověka, je potřeba nahlédnout do jeho dávné historie. Jeho rodokmen je plný politických aktivistů a rovněž lidí z hnutí Černých Panterů. 13.září 1996 byl dnem, kdy nám „někdo neznámý“ ukradl ze Země politického a především mluvčího společnosti. Jeho matka, Afeni, byla členkou hnutí Černých Panterů, byla jedna z 21 Panterů a Mutulu, nevlastní otec Tupaca byl aktivista, který je pořád ve vězení za zločiny, které jak říká: „nespáchal“. A pak je zde Geronimo Pratt, kmotr Tupaca a rovněž i tento člověk má svůj veliký příběh, který by měla společně vědět.

Geronimo vzpomíná na Tupaca jako na dítě, které mělo neskutečně moc energie. Brzy ale byl bohužel lapen do sítě vězení. Byl mu odepřen přístup k přátelům i rodině. Geronimo strávil ve vězení celkem 27 let za zločiny, kterých se nedopustil. Stal se obětí J.Edgara Hoovera, šéfa FBI v tzv. „vyhlazovací kampani“ proti Panterům a podobným politickým skupinám. Nakonec byl propuštěn hned poté, co tajné dokumenty, které poskytla FBI prokázaly jeho nevinu. V době, kdy se dostal ven, byl jeho kmotřenec Tupac bohužel již mrtvý. Přesto Geronimo rád vzpomíná na Tupaca a na zážitky s ním. Stejně tak jako mnoho lidí, kteří se kdy mohli s Tupacem setkat. V současné době žije v Africe u hory Kilimandžáro, kde bojuje proti nekontrolovatelné epidemii AIDS. Serveru allhiphop.com se podařilo získat rozhovor s tímto politickým vůdcem, ve kterém mluví jak o sobě, tak o Tupacovi.

Není divu, že jeho příběh je stejně strhující jako příběh jeho kmotřence Tupaca.

AllHipHop.com: Můžete nám říct jako jeho kmotr, kdo byl ve skutečnosti Tupac?

Geronimo Pratt: Tupac byl pro mě úžasný malý kluk, který pořád na mě lezl, měl v sobě neskutečnou energii. V té době ale nebyl moc známý. A když jsem ho viděl vyrůstat, cítil jsem, že v sobě má tu neskutečnou věc, tu neskutečnou sílu, něco jako kdyby byl Boží dílo. Podobně na tom byla jeho sestra Sekyiwa. Od doby, kdy jsem byl ve vězení, jsem o něm slyšel možná 2-3 krát. Někdy od jeho matky, ale taky jsem hodně slyšel i to, že byl pořád zaneprázdněn – to jsem chápal. Ale pro mě to byl v té době Tupac, kterého jsem neznal. Jediného Paca, kterého jsem znal ještě předtím, než byl slavný. Byl to můj člověk, na mojí straně. Něco jako můj vlastní syn.

AllHipHop.com: Několik členů rodiny, se kterými se nám podařilo získat rozhovor, tak všichni říkali, že ztratili kontakt s Tupacem a jeho rodinou v momentě, kdy se přestěhoval na Západní pobřeží.

Geronimo Pratt: Byl jsem v šoku, když jsem se dozvěděl, že Tupac byl milionář. Netušil jsem vůbec, že měl nějaké peníze. Párkrát jsem ale zaslechl jeho jméno v rádiu. Pak jsem vyšel ven z vězení a zjistil, že je mrtvý. Jeho matka Afeni mi několikrát vyprávěla, že dokázal to a tamto. Zjistil jsem, že jsem se o něj zas až tak moc nezajímal, to byla moje chyba, že jsem na něho ve vězení nemyslel. Byl jsem hrdý, když jsem slyšel někde jeho jméno, co dokázal, byl to můj kluk.

AllHipHop.com: Co si myslíte o zástupech fanoušků, kteří se ho snaží následovat?

Geronimo Pratt: Je to jako kdyby Elvisovi nikdy nedovolili zemřít. Stejně tak nechtějí, aby zemřel Tupac. A když se mě ptají, vždycky říkám, dokud tady budu na tom světě, nebude pro mě Tupac nikdy mrtvý. To je přesně to, co chtějí slyšet. Vždycky řeknu přesně tohle. Ty děcka ke mně přijdou a obejmou mě a já na to řeknu, „Ty jo, ty děcka skutečně milujou Paca.“ Nedokážu si to srovnat s ničím jiným, než jen, že neskutečně přitahoval lidi, že byl génius. Dostal se až k nim, oni ho neskutečně milovali a nikdy nedovolí, aby byla jeho duše mrtvá, aby vyhasla. Miluji ho, protože je můj kmotřenec, je to moje rodina.

AllHipHop.com: Tupaca si hodně dávám do souvislosti i s politickým sférou, hned jak se objevil na scéně, tak jsem věděl, že bude největší génius. Myslíte, že na Tupaca dokážou někdy lidé zapomenout? Vypadá to tak, že čím dál více lidí se staví na stranu „Thug Life“, že ano?

Geronimo Pratt: Většina lidí, kteří tehdy přešli k Panterům, tam byli posláni z důvodu, že něco porušili, poslala je tam rovnou policie. A tak se pořád chválili, že mají o nich lidi mínění, že jsou gangsteři a vyhýbali se všemu, co mohli zlepšit. Komunitě, zdravotní péči a podobně. Tohle je nepřítel v práci. V hip-hopu se lidi snaží ukazovat destruktivní prvky a snaží se je podmanit a to hlavně pozitivně. Myslím, že Pac měl v tomhle dobrý názor, dobrou rovnováhu.

AllHipHop.com: Vy osobně jste se stal obětí programu boji proti politickým skupinám. Tzv. COINTEL PRO akcím. Je podle vás možné, že je COINTELPRO v dnešní době stále aktivní?

Geronimo Pratt: Věřím v to, taky jsem to říkal, když jsem se dostal poprvé k hip-hopu. Hip-hop je původní záležitost, je v něm obrovská síla, která dokáže smrtelně vyděsit lidi, je to tak, nebo ne? Jejím úkolem je získat kontrolu a používat podobné taktiky jako tehdy. Pracují velice jednoduše. Tupac je toho důkazem. Předtím, než byl zavražděn, jsem věděl, že mu jsou v patách. Věřím, že byli zapleteni do jeho vraždy i do jiných vražd.

AllHipHop.com: Náš server allhiphop.com se rád vzdělává, stejně tak naši čtenáři, tak i mi samotní. Můžete nám říci o sobě pár zajímavých věcí?

Geronimo Pratt: Narodil jsem se a vyrůstal v Louisianě. Nakonec jsem vyrůstal v New Yorku, Chicagu, ve Philadelphii, taky v Los Angeles a San Franciscu. Po návratu z Vietnamu jsem začal trénovat černochy, aby se dokázali ve válce dobře bránit. To je pár věcí o mojí historii.

AllHipHop.com: Takže jste byl ministrem obrany pro Černé Pantery?

Geronimo Pratt: Ano, byl jsem ministr obrany. Huey Netwon vykonával moji pozici v době, kdy jsem byl ve vězení. Ale bohužel nic nevěděl o vojsku. Jednalo se spíše o organizovaný nástroj, který jim Huey nutil, protože měl takové zkušenosti jen z vězení. Byl jsem skutečně ministrem, i když jsem nikdy neměl ani titul. Měl jsem na starosti celé ministerstvo obrany.

AllHipHop.com: Nebála se vás tehdy vláda, protože jste měl skutečný výcvik v armádě a další technické znalosti?

Geronimo Pratt: Ano, navíc tady ve společnosti, kde vládl hladomor, všichni jsme tehdy byli hladoví, chodili lovit ryby a žili jsme jako vojáci, které jejich země vyhodila. Tohle pro mě byly velké zkušenosti, jak trénovat vojáky ve vlastní armádě. Tehdy šlo z našeho vojska hodně strachu.

AllHipHop.com: Co vás přimělo vstoupit do vojenské služby?

Geronimo Pratt: Chodil jsem do takové třídy – na začátku nás bylo 27 lidí. A z těch 27 se dostalo do armády jen 10 lidí. Dostali jsme se do armády Spojených států, víceméně o tom rozhodovali ti, kteří tam byli starší. Byla to politika, když jsme prostě dosáhli určitého věku, tak nás poslali zpět, a pomáhali jsme chránit černochy od rasistických útoků z Ku Klux klanu. Nemá to nic společného s patriotstvím pro Ameriku. Jen po nás chtěli, abychom se vycvičili a chránili černochy před klanem. Skončil jsem tehdy ve Vietnamu a tam se to posralo, prostě se stalo pár věcí, které se neměly stát.

AllHipHop.com: Jak jste se přihlásil do Panterů?

Geronimo Pratt: Nikdy jsem se k nim nehlásil. Moje funkce, hned potom, co byl zabit Martin Luther King, byla chránit naši komunitu. Přesně tohle jsme museli dělat. Tehdy jsem pracoval jak na Jihu, tak i na východě u New Yorku. Nedostal jsem se do Kalifornie, hlavního sídla Panterů, dokud jsem si to nezasloužil. Kalifornie ovládala tehdy média, tehdy když se všechny ty události zapisovaly do historie. Kalifornie v té době měla tolik důvěry od lidí, nezasloužili si, abych se o nich tak psalo. Když jsem tehdy přišel do Kalifornie, říkali si Hnutí Černých Panterů pro vlastní obranu. Měli i kancelář v Oaklandu, dále kancelář v San Francisku a taky v Los Angeles. Bral jsem to jako výzvu. To samé jsem měl i s hnutím Nová Republika v Africe. Byli jsme tam přiřazeni, abych tam vycvičil nové Pantery. Učili jsme naše vojáky, aby se dokázali bránit. Byli jsme v tom hodně úspěšní.

AllHipHop.com: Pokud jde o vás osobně, věděl jste tehdy, že vás sledovala samotná vláda programem COINTELPRO?

Geronimo Pratt: Ne. Náš ministr byl první, kdo byl podezřelý. Neměli jsme tušení, že to všechno bylo řízeno na tak vysoké úrovni samotnou vládou. Věděli jsme, že se to dostalo až za hranice, ale neměli jsme představu, že ta akce byla hlavně proti nám Panterům.

AllHipHop.com: Když jste byl obviněn ze zabití učitelky, tušil jste, že vás odsoudí?

Geronimo Pratt: Tehdy mě obvinili z několika dalších věcí. První a nejvýznamnější byl to, když tehdy obvinili Charlese Mansona. Byl jsem hned za ním. Pak jsem se ocitl v obvinění z další vraždy, tak mi nedovolili vzít trest zpět a zaplatit kauci. Byla to běžná praxe, byla jen to jen jejich další taktika, kterou na mě použili, abych se nedostal ven. Nedovoli mi ani trest na kauci.

AllHipHop.com: Tehdy byl vašim obhájcem samotný Johhny Cochran, že ano?

Geronimo Pratt: Snažil jsem se naučit všechny Pantery, že když na ně někdo hodí obvinění z vraždy nebo z trestného činu, který vám může sebrat celý život: to poslední, co chcete udělat je otočit se a říct: „Hele, můj právník se o mě stejně postará.“ To je to poslední, co chcete. Měl jsem naštěstí vlastního právníka. Přišel ke mně a pomohl mi – Johhny byl jeden z pravníků, který tehdy pomáhal Panterům. Byl jako můj bratr. Jako člen mojí rodiny.

AllHipHop.com: Určitě jste se cítil hodně divně, když jste musel strávit osm let přímo na samotce. Na co jste myslel, abyste se v té době udržoval naživu?

Geronimo Pratt: Mluvil jsem hodně k sobě samému, snažil jsem se získat k sobě důvěru. Snažil jsem se přežít každý další den. Byl to odpor, který jsem měl hluboko v sobě. Narodil jsem se, abych sám za sebe bojoval – ale najednou jsem nemohl. Viděl jsem, když Ku Klux klan mlátil náš lid a další rasistické věci. Po Vietnamu jsem věděl, že přijde něco horšího. Nebylo to jednoduché období, protože Kalifornie byla nejhorší díra v té době.

AllHipHop.com: Měli jste podporu od vrstevníků a rodiny?

Geronimo Pratt: Ano, ale musíte taky pochopit, že naše komunikace nebyla na takové úrovni, jako to má teď Taliban a další ty bandy. Byli jsme odříznuti od novin, televize a rádia. K ničemu z toho jsme se nedostali. A taky jsme měli zakázané návštěvy.

AllHipHop.com: Jak jste se dostal k obnovení vašeho procesu?

Geronimo Pratt: První reakce, když se ty věci nedařily, tak jsem chtěl utéct. Pro nás to byl boj o svobodu. Učili nás, že když nás zajme nepřítel, že máme utéct. Je ale těžké se snažit utéct, když jste zavřeni v „krabici“. Když jsem v roce 1978 vylezl z té díry, měl jsem spousty privilégií a byl jsem schopný využít soudního systému, aby propustili další vězně. A rovněž, abych dostal sám sebe ven. V tomto momentě byla celá akce od FBI COINTELPRO přístupná i pro veřejnost. Měl jsem dokumentaci o celé té akci, že jsem vůbec nebyl poblíž té vraždy – už tehdy, když mě vyšetřovala FBI.

AllHipHop.com: K tomu, abyste se dostal ven vám hodně pomohl Johhny Cochran, že ano?

Geronimo Pratt: Johhny tam byl pro mě vždycky. Pamatuji si i na bělocha jménem Stuart Handlin. Potkal jsem v roce 1974, když jsem byl tehdy v cele smrti. Během té doby byl Johhny ten správný člověk, na druhé straně zálivu, kdyby náhodou potřeboval nějakou pomoc zvenčí. Taky měl osobní číslo na Johhnyho. Kdykoliv jsem zavolal Johnnymu, vždycky mi to zvednul. Když jde člověk do vězení, jde tam a vždycky bojuje sám za sebe. Chci, aby se lidi dozvěděli, že Johhny mi pomáhal v realizaci mé vlastní taktiky. Je to především úžasný člověk, mediální osobnost. Je to hodně blízká rodina pro mě.

AllHipHop.com: Můžete nám něco říci o částce 4,5 miliónů dolarů, kterou jste pak dostal?

Geronimo Pratt: Jednalo se o žalobu, kterou jsem na ně hodil, hned po tom co jsem získal dokumenty od FBI. Snažili se nám vnutit jakoukoliv trestnou činnost, která by pro nás hned znamenala kriminál.  Mě samotnému to bylo dost divné, tak jsem na ně tehdy podal žalobu. FBI a Los Angeleská policie přiznala tehdy své pochybení a dali nám tehdy 4,5 milionu dolarů. Nechtěl jsem to vůbec řešit.  Chtěl jsem jít před soud, protože jsem měl ve vězení kamarády. Na Kubě byl tehdy Tupacův strýček Assata Shakur. A v Tanzánii byl zase Peter ONeill. Chtěli jsme to využít proti všem zločinům, které na nás hodili. Takže Mutulu, otec od Set, Tupacovy sestry – bojoval za svobodu, chtěli jsme, aby ho pustili ven. Právníci to tehdy nechápali. Já byl na mizině, potřeboval jsem ale peníze. Tak jsem si říkal, sakra, musím hlavně dostat své kámoše z vězení.

AllHipHop.com: Chtěl byste něco říct na závěr?

Geronimo Pratt: Jsem velmi rád, že se rodina dostala z drog. Bylo to hodně špatné období. Afeni, že se dostala k celému dědictví Tupaca. Sekyiwě, Jamale, celé rodině, prostě všem. Je potřeba, aby se lidé pořád vzdělávali. Chci připomenout všem Afričanům, aby přišli k nám do Afriky. Je to hned přes louži. Přijďte se podívat hlavně sami na sebe. Maminka totiž na váš už čeká.

Geronimo Pratt zemřel 2.června 2011 v Tanzánii v Africe na infarkt. Odpočívejte v pokoji.

Redakce webu www.tupac-cz.cz

Překlad: djbeton