100 nejlepších umělců podle časopisu RollingStone a Tupac na 86.místě

100 nejlepších umělců podle časopisu RollingStone a Tupac na 86.místě

Co o něm řekl rapper 50 Cent?

Každý rapper, který vyrůstal v 90-tých letech, dluží něco i Tupacovi. Lidé se ho buď snaží napodobovat, nebo jdou úplně jiným směrem, protože se jim něco na něm buď nelíbilo, nebo nelíbilo, co udělal. Je jedno, co si kdo myslí, ten člověk měl rozhodně svůj vlastní styl, nezněl jako každý jiný, kdo tu byl před ním.

Moje oblíbené album od Tupaca je „The Don Killuminati.“ Bylo vydáno několik dní po tom, co byl postřelen a po tom, co strávil nějaký čas ve vězení. Bylo to, jako kdyby mu doktor řekl, že zemře a on se to všechno snažil dostat na papír. To je něco, co průměrný rapper nikdy nedokázal, postavět celý koncept svého alba kolem této věci a zůstat v tomto negativním prostoru. Každej ví, že zemře, jen neví kdy. Ale hned poté, co se člověk ocitne v nebezpečné životní situaci, myslí pak na něco víc, ne jenom sám na sebe.

Jeho agresivní texty patří mezi mé oblíbené. „Hail Mary“ je něco úžasného. Většina umělců by nic takového nikdy nenapsala, něco tak chytrého, nebo dost poctiví na to, aby napsali řádky, „Já nejsem žádnej vrah, neodsuzujte mě.“ Neustále ale kolem slyšíte rappery řvát, že vás akorát „zabijou.“

Tupac byl něco jako kamera. Neuvěřitelné je, kolik toho napsal a co vše dokázal zdokumentovat. Pro mě byl Pac spíše básník, než rapper. Vždycky začne na to člověk myslet, na něco z jeho srdce, na ty řádky a poezii toho člověka. Ty texty psal bez hudby. Biggie byl spíše víc melodickej, Pac jen prostě opisoval svůj vlastní život. Dělal to tak, jako kdyby se na něho dívalo veliké oko celé veřejnosti.

Všichni na Východním pobřeží měli rádi Tupaca. Hudba, kterou vydával byla pro ty lidi strašně důležitá. Celý problém mezi Východem a Západem byla pro ty dva dosti osobní záležitost. Teď, když tu není Pac, je větší, než kdy jindy. Pořád můžu celej den poslouchat dvě nebo tři alba od Tupaca. Někdy si dám všechny nejlepší songy Paca a pak hned nejlepší tracky od Biggieho. Pak jsem připravenej jít do dalšího projektu.

Laurence Fishburne mi jednou řekl, že neměl Tupaca rád. Řekl mi, že to bylo z jedinýho důvodu, že Pac byl mnohem chytřejší, než o něm všichni říkali. Říkal, že se mu nelíbil způsob, jakým se Tupac choval, protože věděl, že Tupac věděl všechno lépe. Naprosto jsem pochopil co tím myslel. Ale i tak jsem ho poslouchal a byl jsem z toho hotovej.

Překlad: djbeton