2Pac: Dear Mama (1995) – CZ TITULKY

2Pac: Dear Mama (1995) – CZ TITULKY

„Dear Mama“ je píseň amerického rappera 2Paca z jeho třetího studiového alba Me Against the World (1995). Byla vydána 21. února 1995 jako hlavní singl z alba. Píseň je poctou jeho matce Afeni Shakur. Shakur v písni podrobně popisuje chudobu svého dětství a matčinu závislost na cracku, ale tvrdí, že jeho láska a hluboká úcta k matce přebíjí špatné vzpomínky. Píseň se stala jeho první desítkou v žebříčku Billboard Hot 100, když se umístila na devátém místě. Pět týdnů také vedla žebříček Hot Rap Singles. Od března 2021 je píseň certifikována RIAA jako 3× platinová.

„Dear Mama“ je trvale řazena mezi nejlepší skladby svého žánru a objevuje se na mnoha žebříčcích „nejlepších“. V roce 2009 byla píseň zařazena do Národního registru nahrávek Kongresovou knihovnou, která ji označila za dílo, které je „kulturně, historicky nebo esteticky významné a/nebo informuje či odráží život ve Spojených státech“, a stala se tak první hiphopovou nahrávkou sólového interpreta, která byla do tohoto registru zařazena. V tiskové zprávě organizace píseň označila za „dojemnou a výmluvnou poctu jak vlastní matce zavražděného rappera, tak všem matkám, které se snaží udržet rodinu tváří v tvář závislosti, chudobě a společenské lhostejnosti“.

Souvislosti
Píseň je poctou Shakurově matce Afeni Shakur. Ona a její manžel byli na přelomu 60. a 70. let aktivními členy Strany černých panterů v New Yorku. Shakur se narodil měsíc poté, co byla jeho matka zproštěna více než 150 obvinění ze „spiknutí proti vládě Spojených států a newyorským památkám“ v newyorském soudním případu „Panther 21.“Během jeho dětství často chyběla ve prospěch aktivistické činnosti a také během jeho dospívání, kdy se stala závislou na cracku. v 17 letech Afeni Shakura vyhodila a dlouhá léta se téměř nestýkali. Poté, co k matce „ztratil veškerou úctu“, se s přáteli přestěhoval do prázdného bytu a začal psát básně a rapové texty. v roce 1990 si uvědomil, že se její návyk vymkl kontrole, a přihlásil se do dvanáctikrokového programu v centru pro léčbu drogové a alkoholové závislosti v Norwalku ve státě Connecticut. Po jeho absolvování se usmířila se svým synem, který byl v té době úspěšným nahrávacím umělcem.

Producent nahrávky Tony Pizarro vysvětlil;

Pac odkazoval na „Dear Mama“ v mnoha různých písních a já jsem vždycky říkal: „Víš, že to je píseň sama o sobě. A jednoho dne mi řekl: ‚Mám pro to něco.‘ A on na to: „Člověče, ty máš In My Wildest Dreams od Crusaders.“ A já na to: „Jo.“ A on: „Jo, něco na to mám. Tak jsem tu skladbu připravil. Pac prostě přišel, pustil to a požehnal to s jejich vokály.

Píseň vznikla krátce předtím, než si Shakur odpykal trest odnětí svobody. Po dokončení skladby Shakur zavolal své dlouholeté přítelkyni Jadě Pinkett-Smith a poznamenal;
Napsal jsem tuhle píseň o našich matkách a chci, abys ji slyšela.

Také matka Pinkett-Smith se potýkala s drogovou závislostí a jejich dětské zkušenosti s tímto problémem vedly k jejich přátelství. Později poznamenala, že při prvním poslechu této písně se jí „zmocnil nával emocí“. Johnny J, jeden z rapperových producentů, poznamenal, že „emotivní, smutné písně byly jeho osobně nejoblíbenější“.

Shakur se o písni a svých záměrech, které za ní stál, zmínil v rozhovoru pro Los Angeles Times v roce 1995:

Jsem typ člověka, kterého dojme píseň Vincent od Dona McLeana, ta o Van Goghovi. Text té písně je tak dojemný. Přesně takhle chci, aby působily moje písničky. Třeba Dear Mama – tu jsem mířil přímo na srdíčko mých kamarádů.

Když byl Shakur dotázán na možnou misogynii ve svých textech, hájil svou hudbu a poznamenal, že ve studiu pracoval se ženami a své písně ženám před vydáním přehrával, přičemž poznamenal: „Vždycky jsem se snažil, abychom se s nimi setkali;
Proč si myslíte, že jsem napsal Dear Mama? Napsal jsem ji pro svou mámu, protože ji miluju a cítil jsem, že jí něco hlubokého dlužím.

Hudební video
Ve videoklipu vystupuje Afeni Shakur, která se znovu usmíří s dvojníkem svého syna. Sám Tupac si odpykával čtyřapůlletý trest odnětí svobody. Tuto píseň a související album vydal v době, kdy byl ve výkonu trestu. Během pobytu ve vězení se jeho album rychle vyšplhalo na přední příčky hitparád. Poptávka po videoklipu vzrostla: videoklip byl vydán v době, kdy byl ve vězení, a z tohoto důvodu v něm nemohl vystupovat. Když byl propuštěn, žádný další videoklip nebyl natočen.

Vliv
Píseň ovlivnila řadu rapperů. Eminem prohlásil, že píseň hrál rok po jejím vydání neustále v autě.

Common k tomu poznamenal: ,,Vždyť je to taková píseň, že se v ní zpívá;
‚Dear Mama‘ byla jedna z Tupacových písní, která mě nejvíce ovlivnila; byla to jedna z nejsrdečnějších písní, které jsem kdy v hip hopu slyšel. Ukázala také, že můžete být pořádná čůza, ale přitom vyjadřovat soucitnou lásku […] Ta hudba zněla nádherně. Projevovala se v ní odvaha.“

Kendrick Lamar poznamenal, že píseň hluboce ovlivnila jeho život, a napsal,
Dokážu se vrátit zpět a ocenit hodnotu zranitelnosti a schopnosti vyjádřit se a nebát se vyjádřit se.

Překlad: djbeton