2Pac: Keep Ya Head Up (1993) – CZ TITULKY

2Pac: Keep Ya Head Up (1993) – CZ TITULKY

„Keep Ya Head Up“ je píseň amerického rappera 2Paca z jeho druhého studiového alba Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z…(1993). Byla vydána 28. října 1993 jako třetí singl alba. V písni zpívá R&B zpěvák Dave Hollister a je věnována jeho kmotřenci Elijahovi, Corin Wray (Daughter of Salt) ze skupiny Salt-N-Pepa a Latashi Harlins. Tupac v ní zdůrazňuje zneužívání černošských žen ve společnosti.

Produkce a vydání
Beat je vysamplován z písně „Be Alright“ od Zappa a refrén je převzat z písně „O-o-h Child“ od The Five Stairsteps. Poprvé vyšla na Shakurově albu Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z. z roku 1993, později se objevila po jeho smrti v roce 1998 na kompilaci Greatest Hits. „Pokračování“ této písně, „Baby Don’t Cry (Keep Ya Head Up II)“, vyšlo na 2Pacově posmrtném albu Still I Rise v roce 1999. Píseň zazněla v životopisném filmu All Eyez on Me o Tupacovi.

Hudební video
Videoklip začíná slovy „Dedicated to the memory of Latasha Harlins, it’s still on“ (Věnováno památce Latashy Harlins, stále trvá), což je odkaz na nepokoje v L.A. v roce 1992. Videoklip má jednoduchý koncept, Shakur rapuje uprostřed kruhu obklopeného davem lidí a v některých scénách je vidět, jak drží malé dítě. Ve videoklipu se objevila jeho matka Afeni Shakur a blízká přítelkyně Jada Pinkett Smith.

Překlad: djbeton