2Pac: Holler If Ya Hear Me (1993) – CZ TITULKY

2Pac: Holler If Ya Hear Me (1993) – CZ TITULKY

„Holler If Ya‘ Hear Me“ je píseň amerického rappera 2Paca z jeho druhého sólového alba Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z. (1993). Byla vydána 4. února 1993 jako hlavní singl alba. Skladba, která sampluje písně „Do It Any Way You Wanna“ People’s Choice a „Rebel Without a Pause“ od Public Enemy, je hymnou odporu. Většinu skladby pohání frustrace z černošské chudoby, policejního bezpráví a Tupacova vnímaného pronásledování ze strany politického představitele Dana Quaylea. Píseň má autobiografický charakter, odkazuje na různá traumata, která zažil sám Tupac, a redaktor časopisu Vibe se nechal v časopise Time slyšet, že píseň zasáhla velkou část nespokojené mládeže.

Píseň použil Michael Eric Dyson jako název své knihy o životě Tupaca Shakura. píseň byla také použita jako název muzikálu založeného na Shakurově hudbě, který měl premiéru na Broadwayi v Palace Theatre 26. května 2014 a skončil 20. července 2014. Tento nebiografický muzikál, který režíroval Kenny Leon a v němž hrál rapper a básník Saul Williams, produkovala také Shakurova matka Afeni Shakur. Píseň zazněla také ve filmu Above The Rim z roku 1994, v němž hrál Tupac.

Hudební video
Videoklip k singlu byl natočen kompletně černobíle. Stejně jako skladba byly i videoklipy natočeny v energickém, téměř chaotickém tempu. Videoklip začíná z pohledu malého chlapce, který je svědkem smrti svého otce. Tupacovy texty o odporu proti nespravedlnosti a povzbuzení k nošení zbraní a boji jsou podpořeny jeho shromážděním skupin mladých černochů a černošek k pochodu v ulicích. Mezi nimi jsou záběry mladého chlapce po smrti jeho otce. Poté, co vidí svou matku vzpomínat na ztraceného manžela, najde chlapec v domě peníze a vydá se na ulici, později je vidět, jak si od někoho v uličce kupuje zbraň. Ke konci videa se Tupac v neprůstřelné vestě prochází po střelnici se skupinou mladých lidí a střílí na papírové terče (obzvláště přesně zasahuje „hrudní koš“ a další životně důležitá místa na každém terči). V závěrečné scéně Tupac a jeho společnost odcházejí a mladý chlapec stojí na střelnici sám. Sundá si baseballovou čepici a odhalí se jako dívka – čepice zakrývá její dlouhé vlasy. Sáhne do kabátu pro zbraň a nyní míří na terč a vystřelí. Videoklip byl natočen v roce 1992.

Překlad: djbeton