2Pac Feat. Dr. Dre: California Love (Version 2) (1996) – CZ TITULKY

2Pac Feat. Dr. Dre: California Love (Version 2) (1996) – CZ TITULKY

„California Love“ je píseň amerického rappera 2Paca, na které se podíleli další americký rapper a producent Dr. Dre a americký zpěvák Roger Troutman. Píseň byla vydána jako 2Pacův comebackový singl po jeho propuštění z vězení v roce 1995 a byla jeho prvním singlem jako nejnovějšího umělce Death Row Records. Remix se objevil na britské verzi jeho čtvrtého alba All Eyez on Me (1996) a je jedním z nejznámějších a nejúspěšnějších 2Pacových singlů. Na dva týdny se dostal na první místo v žebříčku Billboard Hot 100 (jako double A-side singl s „How Do U Want It“) a dostal se také na první místa hitparád v Itálii, na Novém Zélandu a ve Švédsku. Píseň byla posmrtně nominována na cenu Grammy za nejlepší rapový výkon dua nebo skupiny v roce 1997.

Původní verze

Původní verze nebyla k dispozici na žádném Shakurově studiovém albu, protože byla určena pro odložené album Dr. Dre The Chronic II: A New World Odor (Poppa’s Got A Brand New Funk), ale nyní ji lze nalézt na Shakurově kompilaci Greatest Hits a na britské verzi All Eyez on Me. Původní verze existuje také v rozšířené podobě a má délku 6:29. Tato konkrétní verze nebyla nikdy vydána pro veřejnost a nyní je k dispozici pouze na 12palcových promo vinylových deskách. Kromě toho, že prodloužená skladba je na omezeném množství promo vinylových desek, existuje jen velmi málo nahrávek na YouTube, na kterých je původní, 6:29 dlouhá prodloužená skladba v provedení bez Shakura.

Původní verze, sample

„California Love“ byla jednou ze dvou písní, které Dr. Dre produkoval na albu All Eyez on Me – tou druhou byla „Can’t C Me“. První verze písně obsahuje tři sloky, v nichž rapuje Dr. Dre. Jedinou kopii této relace nyní vlastní DJ Jam, Snoop Doggův osobní koncertní DJ. 2Pac poprvé slyšel Dr. Dreho session, když byl v Dreho vlastním studiu, a požádal Dreho, aby ho do písně zařadil. Producent Laylaw také udělal dodatečný remix písně, který bývá často mylně připisován Dr. Dre a bývá označován za jeden z důvodů roztržky mezi Dre a 2Pacem o několik měsíců později. Originál byl vydán jako dvoustranný singl společně s „How Do U Want It“ a byl určen pro album Dr. Dre The Chronic II, zatímco remix byl zařazen na 2Pacovo album All Eyez on Me. Píseň vznikla a byla napsána v domácím studiu Dr. Dre, 2Pac přišel a hned napsal svou sloku; napsání sloky mu trvalo pouhých 15 minut. O víkendu po dokončení písně se pak natáčel videoklip.

Původní verze obsahuje sampl převzatý z písně Joe Cockera „Woman to Woman“ z roku 1972. Remixová verze obsahuje sampl převzatý z Kleeerovy písně „Intimate Connection“ z roku 1984. Refrén „California knows how to party“ nazpíval Roger Troutman pomocí svého charakteristického talk boxu a byl převzat z písně „West Coast Poplock“ od Ronnie Hudson & The Street People z roku 1982, kterou napsali Ronnie Hudson a Mikel Hooks. V písni, kde Troutman zpívá „shake it, shake it baby“, interpoluje popěvek, který použil na singlu Zapp „Dance Floor“ z roku 1982.

Hudební videoklip

Byly natočeny dvě verze videoklipu. S konceptem inspirovaným filmem „Šílený Max“ z roku 1985 přišla Shakurova dlouholetá kamarádka, herečka Jada Pinkett Smith, která měla videoklip režírovat, ale z projektu se stáhla a nahradil ji Hype Williams. Klip se natáčel 10.-13. listopadu 1995 v kalifornském El Mirage a odehrává se v poušti v roce 2095. V obsazení se objevují herec Clifton Powell jako zlý kmenový náčelník, herec Chris Tucker (tehdy známý díky roli ve filmu Pátek z roku 1995), Tony Cox jako trpasličí voják a Roger Troutman (dříve působící ve skupině Zapp) nesoucí mluvící skříňku. Film končí cliffhangerem, který je přerušen závěrečným nápisem „To Be Continued“. Alternativní verze, obsahující remixový sestřih písně, odstraňuje závěrečný titulek a 2Pac a Dr. Dre v ní jmenují města na západním pobřeží.

Druhé video vychází z remixové verze písně z alba All Eyez on Me a je pokračováním příběhu videa. Předpokladem je, že pouštní scény z předchozích videí byly pouze noční můrou, kterou 2Pac prožíval. Když se probudí, zjistí, že leží ve své posteli vedle mladé ženy. Zavolá Dr. Dreho, který mu řekne, aby se dostavil do jeho letního domu, protože pořádá domácí párty. Zbytek videoklipu se odehrává jako domácí video oslavující 2Pacovo přivítání na Death Row a obsahuje několik cameí, zejména Rogera Troutmana, který nyní hraje na klavír, a hosty jsou DJ Quik, Big Syke, Deion Sanders, Danny Boy, Nadia Cassini, Jodeci, B-Legit a E-40. Klip byl natočen v Comptonu v Kalifornii.

Překlad: djbeton