Interview s Gobim, režisérem Tupacových videoklipů a jeho kamarádem

Interview s Gobim, režisérem Tupacových videoklipů a jeho kamarádem

Pořízené Stephenem D, Únor 2004

HitEmUp.com: Nejdříve nám povězte něco málo o vás a vašem původu.

Gobi: Mé jméno je tedy Gobi. Je mi 38 let. Narodil jsem se v Claphamu, na jihu Londýna. Moje maminka je napůl Angličanka, napůl Iránka a můj otec je z Iránu. Do USA jsem se dostal v roce 1979 hned po Iránské revoluci a stalo se to, že jsem se nastěhoval do velmi konzervativního města zvaného Irvine v Orange County, v Kalifornii. Prošel jsem si spoustou rasistických narážek. Za tu dobu jsem si i zvykl na to, že mě mlátili a kopali za to, že jsem byl ubohej „negr z pouště“, či snad „žokej velblouda“. Nesnášel jsem se to tady a dost mě štvalo to, že jsem byl v tomto městě prakticky cizinec. Chodil jsem tady na střední školu i na univerzitu. Vystudoval jsem tržní hospodářství a přitom jsem to nesnášel. Pak jsem se na sedm let „zaprodal“ do Century 21, továrny na filmy. Naprosto jsem tomu propadl a z lásky k Iránské filmařině jsem si našel svou vášeň v životě, což bylo dělat filmy. Připadalo mi to, jako kdyby mi v těch 28-mi letech požehnal samotný Bůh.

Myslím si, že jsem i hodně zavázán mé bývalé ženě, která do mého života přivedla film. Pak jsem potkal Tracy Robinsonovou a začali jsme spolu chodit. Přestěhoval jsem se za ní do Los Angeles a začal jsem nejprve pracovat jako asistent produkčního na různých rappových videích, a pak jsem byl producent a nakonec jsem se setkal s Tupacem. Byla mi dána příležitost režírovat své první hudební video, což bylo „2 Of Amerikaz Most Wanted.“ Myslím, že mě díky tomu hodně chytla i kultura černochů v Americe, protože si myslím, že se nemůžete dostat do většího srabu, když s vámi zachází jako s černochem, tady v Americe.

Jak jste potkal Tracy? Bylo to ve chvíli, kdy jste pracoval na nějakém filmu?

Potkal jsem jí na ochutnávce vín v Irvine a prostě jsme si asi padli do oka. Slovo dalo slovo a byli jsme pár, a pracovali jsme 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu.

Pro ty, kteří neví, kdo to vůbec je Tracy Robinsonová?

Tracy Robinsonová byla produkční asistentka na jednom z Tupacových prvních videí. Byla tím člověkem naprosto okouzlená a zapálená, že když spolu jednou mluvili, řekla mu, „Cokoliv, co budeš potřebovat, když to budeš potřebovat, tak jsem tu pro tebe.“ Byla takovou menší štěnicí Tupaca. Ona je Afroameričanka. Když Tupaca propustili na kauci z vězení a když šel hned k Death Row, tak hned po videu „California Love“, prosil svou asistentku, Molly Monjauzeovou, aby vypátrala Tracy. Ta poté produkovala všechny jeho další videa. A já jsem byl po ruce.

Takže to bylo vlastně přes Tracy, když jste poznal Tupaca? Slyšel jste o něm už někdy předtím?

Slyšel jsem o něm jen heslovitě, začal jsem ho vlastně poslouchat, až jsem potkal jí. Poprvé to byl naprostý šok, někdo volal Tracy domů ve tři hodiny ráno, když byl Tupac poprvé postřelen v New Yorku. Byla z toho naprosto zničená.

Kdy jste vlastně poprvé potkal Tupaca?

Jednoho dne jsem se vypravil do domu Malibu a byl jsem představen Molly jako přítel od Tracy. Zrovna v tu chvíli si Tupac se svou skupinu Outlawz hráli v bazénu s vodníma pistolkama. Připojil jsem se k nim a o té doby mi říkali šílenej Iránec.

(Směje se) Jaký byl váš první dojem z něho, když jste ho potkal?

Jako člověk byl skvělej, nadšenej do všeho, jen mě jaksi zastrašovalo to, že měl v sobě jakousi energii, kterou dalo by se říci předstihoval svým odstupem, ve kterém se v té chvíli octl. Po pár týdnech nám pověděl, že je potřeba, aby se začala připravovat produkce hromady jeho videí. Pak jsme se rozhodli na to, že bychom s ním potřebovali vybudovat společnost. Měl jsem tedy společnost s názvem 24/7, ve které jsme se stali společníky. Tupac vlastnil 60 procent a já a Tracy jsme vlastnili 40 procent.

Na jakých videích jste pracoval?

Produkoval jsem „I Ain’t Mad At Cha,“ „Hit ‚Em Up,“ obě verze „How Do U Want It,“ všechny tři verze „Made Niggaz,“ „2 Of Amerika’z Most Wanted,“ „All About U“ a režíroval jsem „2 Of Amerika’z Most Wanted,“ „Made Niggaz“ a dobré pověsti se i dostalo video „Hit ‚Em Up,“ ale to jsem produkoval jen zčásti.

Jak dlouho jste vy a Tracy s Tupacem spolu pracovali před prvním videem?

První video bylo vlastně „How Do U Want It“ a pak přišlo na řadu i „2 Of Amerika’z Most Wanted“. Tupac pořád jen mluvil o myšlenkách na film, do které se chtěl pustit.

Jaká byla vaše práce na videu „How Do U Want It?“

Byl jsem producent tohoto videa, stejně tak jako „2 Of Amerikaz Most Wanted.“

Takže toto byla vaše první zkušenost, když jste viděl hrát Tupaca? Jako zkušený filmař, jaký byl váš první dojem na něj před kamerou?

Ano, toto byla vlastně má první zkušenost. Byl do toho naprosto zápalený. Měl dokonce i svou vlastní kameru. Produkoval jsem „2 Of Amerikaz Most Wanted“. Režisér vlastně předtím nechtěl sdílet společnou důveru s Tupacem, a to už bylo na začátku, tak z toho prostě odstoupil. Tracy věděla, že jsem se chtěl dát do režie, tak řekla Tupacovi a on na to, „Ať to ten zmrd udělá.“ Nikdy jsem na něco takového nebyl víc hrdý. Každá stránka toho videa byla božím požehnáním. Dělal jsem si svou práci a on mi přitom pomáhal i s tou mojí. Vzpominám si, že po jedné scéně přestřelky seděli Pac a Snoop vedle sebe na červené pohovce. Po tom záběru jsem přišel k nim a řekl, „Vy dva jste akorát lejno hoven, není divu, že vyděláváte milióny.“

Na tzv. „zákulisní stopáži“ videa „2 Of Amerikaz Most Wanted“ říká Pac něco na Outlawz, aby do toho dávali více energie. Bylo to naprosto normální záležitost na natáčením tohoto videa?

Moc si nepamatuji na „2 Of Amerikaz Most Wanted“. Ale vím, že tam bylo něco ohledně toho, když jím říkal, aby to dělali pořádně, aby do toho zapadal každý jejich krok. On vedl, oni ho následovali.

Suge jednou řekl, že Tupac neměl Snoopa zrovna moc v lásce a že spolu pracovali jen kvůli tomu, že on byl s ním v Death Row. Myslíte si, že je na tom nějaká pravda, že spolu pracovali jenom kvůli tomu na tamtom videu?

Vůbec nic takového. Myslím si, že Tupac měl moc rád Snoopa a naopak.

Zmínil jste se i o myšlence tvorby krátkých filmů. Bylo něco z toho vůbec natočeno?

„Made Niggaz“ byl jediná myšlenka na krátký film, který jsme částečně natočili. Vypukla tam ale menší hádka, a tak jsme zrušili natáčení krátkého filmu a proto jsme raději udělali „Made Niggaz“ jako normální hudební video.

Kolik bylo toho natočeno? Bylo to blízko dokončení?

Byli natočeny tři ze čtyř dnů. V podstatě to byl příběh Buffyho a Piggyho jak přijíždí do Los Angeles a snaží se prodat nějaký drogy. Pac spolu s Outlawz se jich drželi v jejich stopách.

Víte proč vůbec vypukla ta hádka?

Ano, jeden z Outlawz a jeden z hlavních kaskadérů na sebe začali „hulákat a vulgárně na sebe mluvit“. Jeden z hlavního natáčecího štábu dokonce vypnul světla, což zrovna nijak moc nepomohlo situaci.

Na videu „Made Niggaz“ je jedna taková scéna s „krouživou kamerou“. Je ve velmi nízké kvalitě. Můžete nám povědět, s čím to mělo dočinění?

Řekl jsem hlavnímu kameramanovi ať položí kameru na stůl a dovolí Tupacovi a Outlawz svévolně hýbat touto kamerou. Hned první záběr vyšel naprosto úžasně, pak ale kameraman přišel ke mě a řekl, že zapomněl zapnout kameru. Já pak řekl Tupacovi a Outlawz, abychom to sjeli ještě jednou, že to bylo úžasný. Jakmile jsme to natočili a bylo dokončeno video, dal jsem Death Row dvě verze toho videa. Ta jedna byla s jinou stopáží a ta druhá byla právě s tím záběrem. Už léta jsem to neviděl.

Troufám si říci, že jedna z těch verzí je spíše sestřih z filmu Gang Policajtů, ve kterém hrál Jim Belushi spolu s Tupacem, že ano?

Ano, vlastně byli hned tři verze. Jedna s Piggym a Buffym bylo natočená a na jejímž koncí bylo zabito spoustu policajtů. Bylo to ale až moc násilné.

Tupac sepsal celý návrh na video „Made Niggaz“?

Ne, měl jen představu, já sepsal celý návrh, stejně tak jako tomu bylo i u „Hit Em Up.“

Hned po „Hit Em Up“ přišlo „Made Niggaz“, které vlastně můžeme vidět ve stopáži „Made Niggaz“, že?

Ano.

Jaká byla atmosféra na place natáčení videa „Hit Em Up“?

Byla super. Pac a Outlawz do toho šli jak proti větru, dělali si tam co chtěli.

Byl jste přítomen na natáčení „I Aint Mad At Cha?“ Kdo sepsal návrh pro toto video?

Já jej jen produkoval. Myslím si, že hlavní scénárista sepsal ten návrh, ale opět to bylo zčásti podle představy Tupaca. To video režíroval Kevin Swain.

Myslel jste někdy na to, že když byl zastřelen a zabit v tom videu, že se to bude podobat něčemu, co se odehraje v Las vegas? Mluvil vůbec někdy před váma o tom, že zemře mladý? Zmínil se vám o něčem takovém ve vaší přítomnosti?

Žádné takové, v mé přítomnosti teda ne. Těch posledních osm měsíců jeho života, myslím si, že začínal být o něco více optimističtější. V mé přítomnosti nikdy, měl jen samé dlouhodobé plány.

Proč nebyla nikdy vydána úplná verze videa „All About U“?

Toho si nejsem jistý. Bylo to určitě jedno z rozhodnutí mezi Death Row a Interscope Records.

Na internetu se objevily zvěsti o to, že Tupac plánoval natočit i videa k songům „Life Goes On,“ „Ambitionz Az A Ridah“ a „All Eyez On Me.“ Co je na tom pravdy?

Nikdy jsem o takovýchto zvěstech neslyšel. Počkejte, až uvidíte video „Life Goes On“, které jsem udělal.

Budete nám ho muset představit.

Dobře.

Četl jste někdy o nějakém ze scénářů, které napsal Tupac? Co jste si myslel o jeho zkušenosti spisovatele?

Jen jsem slyšel o jednom. Live To Tell, což byl úzašný scénář. Velice, velice zajímavý. Doufám, že jeho maminka vydá jednou práva na natočení filmu podle tohoto scénáře.

Vlastně na jednom takovém pracují. Můžete nám povědět o tom něco bližšího?

O tom filmu nemůžu zatím moc mluvit, ale scénař je naprosto úžasný a je to tak trochu vlastní životopis.

Slyšeli jsme i něco o tom, že Pac pracoval na nějakém dokumentu v době, kdy ještě žil. Je něco na tom pravda?

Ano. Všechno z toho jsem natočil já.

Můžete nám dát o tom nějakou informaci?

Je to ta stejná stopáž, která byla vložena mnou a použita i v dokumentech Thug Angel: Life Of An Outlaw, Biggie & Tupac, Tupac: Resurrection and 2PAC 4ever. To poslední si ale nekupujte. V jednom případě jsem navrhoval, že bych ho chtěl třeba natáčet nonstop doma, ve studiu, prostě všude bych byl i já. Udělali jsme pár minut a pár fotek. Dokonce to začalo dávat i smysl. On byl žijící legenda a byl zrovna na vrcholu své „hry“. Často se snažím představit, co by dělal teď. Oblečení, všechny druhy byznysu, letecké společnosti, politici, všude by měl jméno. Myslím, že by do něčeho takového šel. Naprosto by zahanbil takové rappery, jako jsou P. Diddy a Jay-Z.

Kolik té stopáže bylo zhruba natočeno? Bylo někdy něco z toho dokončeno?

Natočil jsem asi 18 hodin, ze kterých vystupoval šest hodin Tupac naprosto sám.

To je teda dost, mohl byste z toho vydat i DVD.

To teda jo. Myslím si ale, že co se má stát, tak to se stane.

Takže si myslíte, že to někdy vyjde? My, fanoušci Tupaca jsme hladoví po něčem takovém.

Dělám, co je v mých silách, abych znovu obnovil zpřetržené pouta s maminkou Tupaca a vynasnažím se, že kdyby to jednou vyšlo, aby to vyšlo naprosto všechno. Myslím si, že by byl rád, kdyby se něco takového stalo. Mám plány na knihu plnou fotek a na film. Jak jsem se už dříve zmínil, rád bych to všechno vytvořil s požehnáním Afeni Shakur. Chci říct, že si naprosto vážím jeho maminky.

Natočil jste něco z koncertů v Clubu 662 a v House of the Blues?

Natočil jsem celý koncert House of the Blues se svou kamerou Hi-8 z druhého podlaží. Byla to ale mizerná kvalita. Kevin Swain natočil celý ten koncert asi s osmi kamerami.

Víte vůbec, že Afeni plánuje vydat některé z jeho natočených materiálů? Kevin Swain je stále vlastní? A proč zrovna on?

Opravdu nevím, co plánují. Kewin Swain natáčel většinou pro Sugeho, takže si nejsem jistý. To, co jsem natočil já bylo jen část Tupaca a toho, co se s ním dělo v posledních několika měsících.

Naskytla se vám i možnost filmovat Tupaca v Itálii?

Ne, to ne, nedovolil mi to. Pořád jsem o to prosil, ale chtěl být sám s Kidadou.

Zaslechli jsme, že byl natočen i nějaký materiál, na kterém nahrává Tupac nějaké songy ve studiu. Můžete nám říci, které to zhruba byly?

Natočil jsem něco málo, když nahrával Tupac ve studiu album One Nation. Bohužel, texty z toho byli využity na jiné songy.

Např. na song „The Realist Killaz“ na Tupacově albu Resurrection spolu s 50 Centem?

Ano, toto je jeden z nich.

Měl být ten song na albu One Nation?

Ano, měl být, to, co jsem natočil byli záběry, kdy Tupac poslouchal tento song ve studiu a mezitím se opíral o ruku. Velice smutný a moc vážný text.

Byl jste si vědom toho, že většina z nahrávek byla ukradena z původního alba One Nation?

Cože?

Ty písně, už to byli jen kousky, ne použitelné samostatné songy.

Myslel jsem si ale, že Afeni je zase dala do kupy. Nebo ne?

Ne.

Sakra, je mi jasné, že někdo jiný má nad nimi značnou kontrolu.

Byl jste přítomen při nějakých jiných posezeních ve studiu?

Ne, nikdy.

Můžete nám dát nějakou informaci o knize a filmu, na kterém pracujete?

To budu bohužel schopen až za pár měsícu, zatím jsem teprve na počátku příprav. Kniha se bude jmenovat Thru My Eyez (Mýma očima), měla být vydána už teď, ale musel jsem jí odložit, když byla vydána kniha Tupac: Resurrection a příběh Tupaca. Jestli Bůh dá, tak kniha vyjde někdy v roce 2005. Je to taková kolekce fotek, které byli pořízeny v posledních osmi měsících jeho života. A představí všechno, jak jsem viděl posledních osm měsíců Tupacova života.

Ze všech lidí v Death Row, koho si myslíte, že Tupac uznával nejvíce?

Moc toho nevím o jeho přátelství se Sugem, ale myslím si, že měl hodně rád Snoopa.

Myslíte si, že tam byl Tupac šťastný?

Myslím, že byl připraven se v Death Row nadobro zavázat.

Proč si myslíte, že Tupac tak moc pracoval? Nesčetné množství písní, videí a filmů?

Nejsem si jistý, ale jeho denní rozvrh byl surreální. Ve dne filmy, večer studio a videa.

Byl jste na představení nějakého videa poté, co Tupac zemřel?

Ne, na žádném jsem nebyl. Jen jsem se vrátil k rodině. Věřte mi, něco takového jsem si ale vždycky přál.

Odehrála se nějaká hádka mezi Afeni a vámi?

Když Tupac zemřel, tak jsem jednal naprosto bez rozmyslu a byl jsem tím vším pohlcen. Myslel jsem si, že bych mohl zachránit a vyplnit to, co jsem si myslel, že by mohlo být jeho „odkaz“, nebo lépe řečeno, to, co by chtěl on sám. Hodně jsem si v té době myslel, že to bude důležitější, než cokoliv a kdokoliv jiný. Nedokázal jsem si představit, že budu jednat s ženou, která právě ztratila svého syna. Mé načasování bylo naprosto špatné a má pokora, kterou jsem se naučil za těch sedm let mi dala velice hodně.

Můžeme si promluvit o událostech, které vedli až do Las Vegas?

Jakých událostech?

Rád bych se zmínil o tom, co řeklo spousta lidí a bylo to vlastně to, že nechtěl, abyste tam s ním jel. Je na tom nějaká pravda?

Ano, nechtěl, abych tam s ním jel. Nejsem si ale jistý proč, ale vím, že to nechtěl. Těch posledních pár týdnů bylo velice matoucích.

Jak to myslíte?

V té době odcházel z Death Row a pracoval na tom, aby mohl někde jinde uzavřít smlouvu. Rovněž poslal dopis Davidu Kennerovi, ve kterém stálo to, že mu dává padáka. Už v té době nenosil svůj medailon Death Row. Byla to Euphanasia.

Víte, proč dal Tupac padáka Kennerovi? Nebyl to náhodou možný plán jak opustit Death Row?

Myslím si, že se jen potřeboval osvobodit. Začal se mnou a s Tracy budovat svou vlastní produkční společnost a rovněž odstartoval i svou vlastní nahrávací společnost. Myslím si, že tohle chtěl, aby byla jeho nezávislost.

Nechtěl Tupac vytvořit Makaveli Records a spojit ji s divizí Death Row?

O tom jsem nikdy bohužel neslyšel. Myslel jsem si, že Euphanasia byla jeho vlastní společnost.

Makaveli Records se totiž objevilo na pár plakátech Death Row k albu Killuminati: The 7 Day Theory. Nemohlo se to tam objevit jen tak.

To tedy opravdu nevím.

Můžete potvrdit, že byl Tupac a Kidada zasnoubeni? Bodyguard Frank Alexander řekl, že nebyli a Kidada zase, že byli zasnoubeni.

Pokud se týká zasnoubení, tak byli zasnoubeni. Chtěli se i dokonce vzít. Proč by Frank říkal, že nebyli zasnoubeni?

On říkal – jestli si na to pamatuji dobře – Pac jí měl jen na sex. Jen jí jakoby zkoušel, ale když Tupac zemřel, tak nic takového se nikdy nepotvrdilo.

Zní to, jako by jím to nepřál. Pac jí miloval a spolu tvořili úžasný pár.

Věděl jste o tom, že Kevin Hackie pracoval pro FBI a přitom dělal bodyguarda Pacovi?

Ano, řekl mi to, když jsme byli v nemocnici.

Řekl vám to?

Ano, že byl u tajných.

Co vám řekl, že tam prošetřoval?

Death Row.

Říkal vám i něco o jeho závěrech, ke kterým se dopátral?

Ano i ne. Myslel jsem si, že Kevin byl velice rozvážný člověk. Moc jsem mu v tom nevěřil, když něco takového říkal. Všechno se to zdálo tak vzdálené. Byl jsem v jednom pokoji s ním a s Tupacovým biologickým otcem.

Billy Garland? Co se mu stalo, že byl s vámi v jednom pokoji?

Nedostal svůj pokoj, tak jsem mu dovolil zůstat v tom mém.

Co jste si myslel o Billym? Víte, že on a Pac byli ve spojení i po roce 1994?

Billy vypadal jako jednoduchý člověk, že mohl být ve spojení svého syna. Řekl, že Tupac měl v plánu odletět s ním a s celou svojí rodinou na Den díkůvzdání. Byl to velice jednoduchý člověk. Tím, že znám maminku a tatínka Tupaca, řekl bych, že Tupac byl rozhodně dítě od Afeni, ne od Billyho.

Dobře, jak jste se dozvěděl, že byl Tupac postřelen?

Kdy přesně? Byl jsem s Tracy a měli jsme ve tři ráno telefón. Měl jsem ho čekat v Sugeho klubu „Club 662“.

Nate Dogg potom vystoupil před námi a řekl, že Tupac a Suge byli postřeleni. Ihned jsme potom jeli do Univerzitní nemocnice a já tam každý den vyhlížel Tupaca, snad od 12 do 8h do rána. Nedostal jsem se k němu, až pátou noc jsem ho viděl.

Vy jste tam seděl a hlídal?

Byl tam pouze jeden strážce z Death Row, který byl před jeho dveřmi a nikdo jiný ho tam ty čtyři noci nehlídal, myslel jsem si, že se něco stane, nějaké vyhrožování smrtí.

Vyhrožování smrtí? Můžete nám to nějak příblížit? Víte o tom něco bližšího?

Neměl jsem na výběr, tak jsem seděl před dveřmi v té nemocnici. Neměl prostě dostatečnou bezpečnost, tak jsem si představoval, kdybych se aspoň snažil a zastavil někoho, nebo kdybych někoho zavolal v nejhorším případě o pomoc. Člověk, co dělal v Death Row marketing, tak přišel ke mě, to bylo asi třetí noc, někdy kolem desíti hodin večer a pověděl mi, že obdržel právě hovor z Death Row, že prý tam volali nějací zabíjaci, a řekli jim, že se chystají vlítnout do nemocnice a dokončit to tam. Okamžitě jsem volal Las Vegaskou policii, kteří mi argumentovali tím, že tam nemají koho poslat. A kdyby se náhodou něco přihodilo, tak prý mám najít hlídače, co chodí večer po chodbách nemocnice a on by prý určitě pomohl.

Suge byl pořád v nemocnici? Nebo byl přímo u Tupaca?

Suge opustil nemocnici hned první noc. Myslím si, že ho přestěhovali do nějakého soukromého pokoje tu noc, někam na čtvrté podlaží.

Proč nemohli poslat nějakého policajta?

Nevím, ale bylo to až moc divné. V čekárně seděl tak akorát starší muž. Po té, co ho z tama propustili, tak si se mnou chvíli povídal a říkal, že se mu něco stalo s nohou na rodeu. Že prý ho hlídali hned čtyři policajti, aby prý měl pohodlí. A my jsme měli nejlepšího rappera světa na smrtelné posteli a nemohl se sám ani vysrat, ani dostat žádnou pomoc od jiných. Bylo to všechno moc divné a matoucí. Cítil jsem v tu chvíli tu největší zášť a nenávist. Něco bylo až moc podezřelé a toho dne jsem to cítil.

Nebyl tam někde Frank Alexander, nebo nějaká jiná ochranka z Death Row?

Toho jsem opravdu nikde nezahlédl. Tu noci tam byl akorát jeden z Death Row, já v té čekárně a Nobel, který seděl na noční směně. Nevím, kde byl.

To bylo na pytel. Nelepšil se zdravotní stav Tupaca? Zaslechli jsme, že se snažil dostat z postele, je to pravda?

Bylo mi řečeno, od jedné ze sestřiček, že mo musela napojit na umělý spánek, protože se pořád snažil dostat z postele a vytáhl si prý i téměř všechny hadičky. Nedávno jsem řekl, že pokaždé, když se zase probudil z toho umělého spánku, tak to bylo hned po tom, co ho postřelili, tak prý byl v naprostém šoku.

Jaká byla atmosféra v nemocnici? Četli jsme v novinách, že se někdo snažil pořídit i nějaké snímky, jak leží na posteli, byl tam v té době nějaký tisk?

Druhý den, když jsem tam byl, přišla nějaká žena a začala se „kámošit“ se mnou a najednou se mě začala ptát na spoustu otázek. Neměl jsem ani ponětí, kdo to byl. Mezitím však přišla Molly Monjauzeová a začala hulákat na tu ženu a vyhodila jí pryč. To byl nejtěsnější okamžik, kdy se dostal k Tupacovi nějaký reportér.

Kdy jste zaslechl zprávy o tom, že zemřel? Byl jste v nemocnici?

Ne, opustil jsem nemocnici šestou noc a sestřička mi pověděla, že se jeho stav zlepšil o celých
13%. Mezitím jsem musel zajet do LA, abych pomohl mé přítelkyni s videem. Další den, jsem se tam
vypravil v dodávce s nějakými lidmi, jeli jsme po dálnici, když Theo, místní DJ na jedné
hiphopové stanici oznámil, že Tupac zemřel.

Byl jste naštvaný, cítil jste nějaké rozhořčení na adresu Franka Alexandera? Předtím a po tom, co 2Pac zemřel?

Ne, necítil. Nemyslím si, že nikdo by to neudělal. Jen jsem byl naštvaný na to, že neměl u sebe žádnou pistoli. Byl jsem naštvaný na to, že nestřílel na vraha.

Ocitla se v nemocnici nějaká návštěva, která stojí za povšimnutí?

Každý ho přišel navštívit. Po většinu posledních dní jsem tam bohužel nebyl. Byl jsem tam jen o večerech.

Dobře, máte nějaké plány na svou část filmu s Tupacem?

Ne, nemám. Rád bych požehnal práci, která souvisí se vším, co za svůj život zvládl Tupac. Nejtěžší věc od jeho smrti nepříslušila mě samotnému, ani žádnému společnému projektu Tupaca. Vím, že byl v tu dobu na mě naštvaný. Protože očekával víc mě samotného.

Můžete nám povědět něco o pokloně v dokumentární podobě, kterou věnujete Tupacovi?!

Začali jsme s natáčením prvních záběrů již po prvním výročí jeho smrti. Udělal jsem pár záběrů s Afeni, Left Eye, Too Shortem, Shock G, Mike Tysonem, Bizzy Bonem a Johnem B. Člověk, který dal dohromady dokument „2Pac4Ever“ použil nezákonně část mých natočených záběrů, které jsem natočil, abych jej mohl věnovat Tupacovi. Myslím si, že Afenini právníci už po něm jdou. To je ten důvod, proč si myslím, že je důležité, aby člověk takovou věc nepodporoval.

Mohli byste nám na závěr povědět nějaká neobyčejná fakta o Pacovi, které by měli vědět jeho fanoušci?

Jedna věc, na které trvám, co se týká Tupaca, je ta, že člověk nedokáže pochopit, jak vtipný a zábavný to byl smrtelník. Humor bylo jeho každodenním životem. Posledních pár měsíců jeho života se naprosto nepopsatelně měnil. Začal si takzvaně budovat své vlastní impérium. Slyšel jsem ho v jednom z jeho posledních rozhovorů, kde řekl, „lidé mě za těch šest měsíců nepoznávají, důvod je takový, že se ze mě stává dospelý člověk. Skoncoval jsem s těmi malichernými věcmi. Ve skutečnosti si myslím, že mohu jednoho dne kandidovat na starostu Los Angeles, protože všichni ti politici jsou naprosto zkorumpovaní a zkažení“. Byl připraven vstoupit až na samotné dno nejdivočejších snů, který má každý člověk. Lidé, kteří ho znali, měli možnost poznat jednoho z nejtalentovanějších lidí, který kdy žil, ať už byl rozdílné pleti. Myslím si, že lidstvo někdy pochybuje nad tím, že jste nejchytřejší jedinci na této planetě. Často zabíjíme ty, kteří jsou mezi námi a kteří mají potenciál nás zachránit. Bylo mu 25 let. Zvládl udělat 5 filmů a prodal více než několik miliónů alb. Když mě bylo 25 let, neměl jsem ani ponětí, co budu dělat. Lidé zapomínají, jak mladý to byl člověk.

Překlad: djbeton